Ostatnimi czasy skutki ludzkiego konsumpcjonizmu odczuwamy szczególnie mocno. Dlatego powstaje mnóstwo ekologicznych inicjatyw, które sugerują nam zachować czujność i zadbać o środowisko w różnych sferach naszego życia. Problem zmian klimatycznych dotknął również projektantów. Przejęliśmy się tą kwestią, dlatego bardziej świadomie podchodzimy do kreowania przestrzeni naszych mieszkań. A więc, jak urządzić ekologiczne mieszkanie i nadać mu wyjątkowego charakteru?
Naturalne materiały podstawą dobrego designu
Jeśli za cel stawiamy urządzenie ekologicznego mieszkania, musimy wykorzystać naturalne materiały. To rozwiązanie pozwoli nam upiec dwie pieczenie w jednym ogniu, czyli oprócz dbania o środowisko, naturalne materiały to gwarancja charakterystycznego wnętrza. Postawmy na drewno. Drewniane elementy wystroju czy meble to wciąż bardzo modny sposób urządzania pomieszczeń. Obecnie możemy znaleźć drewniane stoliki, krzesła, a nawet ramy luster wykonane w bardzo nietypowy, charakterystyczny sposób. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że użycie drewna nie jest ekologiczne, ale drewniane elementy są bardzo trwałe, dzięki czemu posłużą wiele lat.
Zestaw stolików kawowych
Komoda dębowa
Skoro mówimy o wnętrzach w klimacie naturalnym, możemy również użyć drobnych metalowych elementów. „Surowe” metalowe przedmioty albo części mebli staną się doskonałym uzupełnieniem wystroju dzięki swojej fakturze. Ten materiał kojarzy nam się z zimnem, a więc trochę „ochłodzi” on meble i dodatki z drewna.
Lampion druciany
Rośliny, czyli płuca domu
Trend na rośliny domowe pozostaje aktualny już od kilku sezonów. Oprócz swojej ważnej, dekoracyjnej funkcji, niewątpliwie przyczyniają się do ekologiczności pomieszczeń oraz pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Zmniejszają ilość dwutlenku węgla i wytwarzają tlen. Poza tym niektóre rośliny odgrywają rolę filtrów, a więc pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza.
Jeśli chcemy stworzyć tropikalny klimat, wybierzmy duże rośliny doniczkowe. Bananowce albo dekoracyjne palmy staną się więc doskonałą ozdobą mieszkania.
Monstera dziurawa
Ekologiczne mieszkanie – oświetlenie sztuczne
Nie zapominajmy również o innych ważnych kwestiach. Oświetlenie też przyczynia się do ekologiczności mieszkania. Po pierwsze, warto zadbać o to, żeby wszystkie żarówki były energooszczędne i nie zużywały prądu w nadmiarze. Projektowanie stref oświetlenia odgrywa istotną rolę w dbaniu o środowisko. Nie dodawajmy zbędnych elementów oświetlenia i dobrze zaplanujmy, gdzie i w jaki sposób będziemy korzystać ze światła sztucznego.
Lampa wisząca
Żarówka LED
Ekologiczne mieszkanie i ozdobne alternatywy elementów wystroju
Znaczna część elementów wyposażenia wnętrz zalicza się do przedmiotów nieekologicznych. Istnieje dużo alternatywnych rozwiązań tego problemu. Na przykład dekoracyjne doniczki często są wykonane z plastiku, dlatego rozważyć warto zakup ceramicznej. Dużo lepiej w tropikalnym wnętrzu będą wyglądały plecione kosze z trawy morskiej. To samo dotyczy innych elementów ozdobnych, takich jak syntetyczne koce czy dywany. Przyjemniejszym, a nawet ciekawszym rozwiązaniem będzie naturalny bawełniany koc albo plecione maty podłogowe.
Kosz pleciony z trawy morskiej
Eko mata z frędzlami
Koc z bawełny
Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do stworzenia swojej, naturalnej przestrzeni. Wybór produktów, faktur i kolorów jest bardzo duży. Pamiętajmy jednak zawsze o jakości dodatków oraz przywiązujmy większą uwagę do materiałów, z których wykonane są meble czy dodatki.