Drewno to nie jest zwykły materiał. Z tym stwierdzeniem zapewne zgodzi się wiele osób, bo przecież drewno jest żywe, a wprowadzenie go do wnętrza w mgnieniu oka nadaje pomieszczeniu innego charakteru. Kochamy drewno i uważamy, że jest piękne we wszystkich swoich przejawach. Dziś pokażemy Wam jedną bardzo ciekawą realizację, w której drewniane wykończenia wnętrz stało się głównym wyróżnikiem!
Drewniane wykończenia wnętrz willi w Australii
Willa Vikki’s Place, o której dziś mowa znajduje się w mieście Newcastle w Nowej Południowej Walii, Australii. Jego autorami są architekci z lokalnego biura projektowego Curious Practice, którzy chętnie zgodzili się pomóc inwestorce stworzyć wymarzony dom. Głównym zadaniem architektów było wykreowanie otwartej przestrzeni dla właścicielki domu oraz rodziny jej syna, która od czasu do czasu odwiedza jej dom. W taki sposób postanowiono stworzyć ciekawy koncept wnętrz, które swoim układem sprzyjałyby interakcji domowników.
Drewniane wykończenia wnętrz – sklejka
Głównym bohaterem tego domu jest sklejka, która stała się dominującym materiałem wykorzystanym do wykończenia wnętrza. Oprócz dosyć tradycyjnego wykorzystania sklejki w meblach użyto ją również do ścian i sufitów. W taki sposób utworzyła się jednolita i spójna przestrzeń.
Wnętrza całego domu zachowują surowy nieco prymitywny charakter. Odsłonięte śruby, pieczątki fabryczne na sklejce, wewnętrzne rury i inne dosyć nietypowe dla wykończenia wnętrz elementy zachowano, by nadać temu domu szczególnego uroku.
Niezwykły układ – prawdziwa otwarta przestrzeń
Jako, że właścicielka domu pragnęła mieć otwarte wnętrze, które by nie separowało domowników, postawiono na nieco niekonwencjonalne rozwiązanie. Mianowicie, cały dom to szereg otwartych pomieszczeń, w których nie ma tradycyjnych drzwi. Prywatność w tym przypadku pozwalają zachować lekki drewniane żaluzje.
Kolejną ciekawostką jest fakt, iż miejscowość zabudowy jest zagrożona powodziami, dlatego wszystkie pomieszczenia użytkowe znajdują się na piętrze budynku. Ta koncepcja bardzo spodobała się architektom, dlatego motyw poziomów zachowano w całym domu. W taki sposób, bawiąc się poziomami, elementy architektoniczne naturalnie komponują się w koncepcję wnętrza i nabywają funkcji mebli.
Źródło: materiały prasowe, Curious Practice
[…] stolarzy, ale także dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rzemiosłem. My drewno we wnętrzach uwielbiamy, więc kibicujemy tej inicjatywie całym sercem. Co ważne, szkoła uczy klasycznych […]