16 poziomowy dom od Tato Architects

2
8058
biuro-we-wnętrzu-tato-architects-inspiracje-drewniana-podłoga

Jaka liczba pięter jest potrzeba do komfortowego mieszkania? Zapewne większość z Was odpowie, że parterowy dom albo zwykłe mieszkanie to optymalne rozwiązanie. Niektórzy stwierdzą, że dwupoziomowy dom jest dużo wygodniejszy. A ilu z Was zdecyduje się zamieszkać w domu, który ma… 16 poziomów?! Też jesteśmy bardzo zaskoczeni! Chcemy więc bardzo bliżej poznać ten cud architektury autorstwa japońskich architektów Tato Architects!

16 poziomów by Tato Architects

Dom, o którym dzisiaj mowa znajduje się w miejscowości Takatusaki, niedaleko Osaki w Japonii. Jego twórcami są architekci ze studia Tato Aarchitects. Głównym wyróżnikiem bryły jest liczba poziomów podłogi, która wzrosła aż do 16! Niewiarygodne, prawda? W rzeczywistości dom posiada jedynie trzy główne piętra, jednak ze względu na brak schodów, mieszkańcy mogą przemieszczać się po drewnianych platformach i innych meblach, które pełnią tu również funkcję schodów.

salon-w-domu-tto-architects-ciepłe-barwy-inspiracje-drewno-kanapa-półki

Niezwykły dom – Jak to działa?

Według planu dom jest zwykłym prostokątnym klockiem o szerokości 9 metrów i głębokości 5 m. Jednak w rzeczywistości brakuje mu dwóch rogów. Takie rozwiązanie podzieliło wnętrze na serię trójkątów i prostokątów, które na stałe przełożyły się na kształt obecnych poziomów.

elewacja-domu-z-poczarnianego-drewna

Wewnątrz budynku głównym elementem wyposażenia są meble. To właśnie one w większości tworzą dodatkowe stopnie, które pozwalają swobodnie przemieszczać się po domu. Powierzchnia mieszkalna zajmuje aż 96 metrów kwadratowych. Niezwykły efekt tworzy na przykład stół jadalny, który wyrównuje się z podłogą wyższego poziomu. W innym miejscu podobnie zachowuje się biurko. Pod poziomami podłóg jest też ukryte miejsce do przechowywania, zlew na podłodze i szafka kuchenna, która staje się półką na książki.

kuchnia-inspiracje-betonowa-posadzka-umywalka-nablatowa biurko-dom-16-poziomowy-tato-architects jadalnia-inspiracje-wnętrze-drewno-białe-ściany

Pomieszczenia i wystrój

Dom robi imponujące wrażenie. Jego elewację pokrywa poczerniane drewno. Dominuje ono również w środku i pięknie łączy się z bielą farby na ścianach. Jeśli chodzi o wystój, to jest on dosyć minimalistyczny, brak tu mocnych akcentów kolorystycznych. Na powierzchnię domu składają się trzy sypialnie, dwupoziomowa łazienka wewnątrz i na zewnątrz, salon i autirskie biuro.

drewniane-wnętrze-inspiracje-sklejka biała-łązienka-z-elementami-drewna-inspiracje-tato-architects-wanna taras-w-domu-inspiracje

Źródło: materiały prasowe, Studio Tato Architects

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here