Dom z filmu „Autor Widmo” Romana Polańskiego istnieje!

2
6328
Autor Widmo dom beton inspiracje nowoczesny

Film reżyserii wybitnego polskiego reżysera Romana Polańskiego „Autor Widmo” zaskoczył widzów wspaniałą scenografią. Rezydencja okazana w filmie nigdy nie istniała, zainspirowała jednak inwestora z Norwegii do stworzenia jej kopii w świecie rzeczywistym. Wyzwania podjęli się architekci z norweskiej pracowni Viktora Sørlessa. A więc razem postanowili odtworzyć wizerunek słynnego domu.

Dom-bunkier z „Autor Widmo”

Na skraju wybrzeża Danii, w miejscowości Hvide Sande, architekci z norweskiej pracowni Viktora Sørless już rozpoczęli realizację inspirowaną słynnym domem z filmu Romana Polańskiego „Autor Widmo”. Głównym założeniem projektu jest odtworzenie pewnego wizerunku domu i stworzenie niezależnej letniej rezydencji dla inwestora.

Autor widmo dom nowoczesny dania drewno beton inspiracje architektura

Projekt rezydencji

Budynek jest prawie w całości odizolowany od świata zewnętrznego. Architekci bardzo starannie próbowali odtworzyć kinowy klimat tego obiektu, naśladując trochę mroczny, ale inspirujący charakter budynku. A więc główną cechą wyróżniającą tę realizację jest jej ułożenie i projekt całej przestrzeni. Po pierwsze rezydencja przypomina kształt krzyża. Takie ułożenie nie jest przypadkowe, struktura budynku jest dostosowana do czterech kierunków świata. Tak poszczególne zakończenia krzyża wskazują na północ, wschód, południe i zachód. Po drugie, Viktor Sørless wykazał się kreatywnością i wykorzystał światło jako piąty kierunek. Światło z kolei w sposób autentyczny odtworzy kinowy klimat poprzez różnice nachylenia kątów wpadających promieni słońca. Zależeć to będzie od pory dnia i roku – każdego nowego dnia przestrzenie rezydencji będą wyglądały inaczej niż wczoraj.

Autor widmo dom nowoczesny dania drewno beton inspiracje architektura

Cisza i wiatr

Inwestor tego projektu kocha się w ciszy, dlatego wyjątkowo silne wiatry regionu realizacji projektu stały się dla niego nieodłącznym atutem. Twierdzi on, że tutejszy wiatr ma na niego kojący wpływ. Naśladując fikcyjny dom-bunkier z filmu, architekci nie mogli zapomnieć o krajobrazie. Bo przecież za masywnymi przeszkleniami otwiera się niesamowity widok na piękne zakamieniałe przestrzenie.

 dom nowoczesny dania drewno beton inspiracje architektura salon krzesło kanapa lampa fotel krajobraz szkło

Wystrój i materiały domu z „Autor Widmo”

Dom przedstawia się jako betonowy klocek stojący na nóżce. Właśnie w tym miejscu jest wejście do budynku, prowadzi ono do windy, która zawiezie nas na główny poziom. Znajdują się tu salon i sypialnia. Jeśli chodzi o wystrój, to podobnie jak w filmie, panować tu będzie nowoczesny, dosyć minimalistyczny styl.

Autor widmo dom nowoczesny dania krzesło sypialnia łóżko szkło beż

Źródło: designboom

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj