Robert Konieczny – technologie w architekturze

0
3681
Robert Konieczny dom kwadrantowy z ruchomym tarasem biały

Robert Konieczny to polski architekt, który słynie ze śmiałych i nowatorskich projektów. Jego dzieła są cenione na całym świecie, a jego nazwisko jest zaliczane do listy najbardziej ekscytujących współczesnych architektów. Twórczość Roberta Koniecznego nie ma granic. Jego wyjątkowe projekty potrafią zaskoczyć najbardziej wymagających. Tym razem architekt zaprezentował nowoczesny dom, który stał się harmonijnym połączeniem statycznej architektury i mobilnej technologii. Dom kwadrantowy z tarasem, który podąża za słońcem.

Robert Konieczny dom kwadrantowy z ruchomym tarasem biały

Projekt domu kwadrantowego

Dom przede wszystkim miał być prosty, słoneczny i relaksujący, dlatego umiejscowiono prostopadłościenną bryłę na regularnej działce w podmiejskiej okolicy. Następnie wykrojono część bryły i obrócono w taki sposób, by zapełnić większą prywatność od strony ulicy. Inwestorzy chcieli domu z płaskim dachem, co było sprzeczne z zapisem w miejscowym planie zagospodarowania. W tej miejscowości narzucano budowanie domów o skośnych dachach, dlatego architekci poszli na kompromis i połączyli te dwa elementy. Powstał bardzo charakterystyczny dach, który od strony drogi jest dwuspadowy, a od strony ogrodu wygląda na płaski.Robert Konieczny projekt kwadrantowego domu z ruchomym tarasem Robert Konieczny projekt kwadrantowego domu z ruchomym tarasem

Ruchomy taras

Podążając za życzeniem swoich klientów, którym zależało na tym, żeby dom w jakiś sposób reagował na słońce, Robert Konieczny zainspirował się motywem kwadrantu. Jeden z elementów domów stał się ruchomy i teraz zmienia swoje umiejscowienie podążając za słońcem. W zależności od aktualnych potrzeb mieszkańców, ruchomy taras daje przyjemny cień i przewiew. Ta część porusza się pomiędzy przestrzenią SPA i salonem, przedłuża te pomieszczenia oraz reguluje napływ słońca. Cała konstrukcja stała się ruchoma dzięki specjalnym szynom.

Robert Konieczny dom kwadrantowy z ruchomym tarasem biały Robert Konieczny dom kwadrantowy z ruchomym tarasem biały Robert Konieczny dom kwadrantowy z ruchomym tarasem biały

Robert Konieczny – połączenie statycznej architektury i mobilnej technologii

Jak mówi sam architekt, mieszkańcy domu kwadrantowego codziennie odkrywają nowe zalety mieszkania w mobilnym budynku. Ruchoma część zapełnia komfort przebywania w domu. Sterować konstrukcją można zarówno w sposób automatyczny jak i manualny, dlatego łatwo można dostosować położenie ruchomego elementu do aktualnych potrzeb mieszkańców. Dom jest wyposażony w rozsuwane przeszklenie oraz system automatycznych rolet. Takie rozwiązanie dodaje więc budynkowi funkcjonalności.

Robert Konieczny dom kwadrantowy z ruchomym tarasem biały wnętrze salon Robert Konieczny dom kwadrantowy z ruchomym tarasem białyRobert Konieczny dom kwadrantowy z ruchomym tarasem biały salonDom kwadrantowy to kolejny niesamowity projekt wybitnego architekta Roberta Koniecznego. Po raz kolejny udało mu się zachwycić świat swoim dziełem i pokazać moc polskiej architektury na światowym rynku.

Źródło: KWK Promes

Zdjęcia: OLO Studio, Juliusz Sokołowski, Jarosław Syrek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj