Wnętrze muzeum, które dziś przedstawimy, należy do prywatnego kolekcjonera pęcherzy ryb i znajduje się w mieście Shoutou w Chinach. Ciężko uwierzyć w to, że pomieszczenia należą do muzeum. Charakteryzują je minimalistyczny design w stonowanych, przyjaznych dla oka kolorach, które stały się doskonałym kontrastem dla zaprezentowanej tu wystawy.
Wnętrze muzeum pełne pięknego minimalizmu
Za projekt wyjątkowych, minimalistycznych wnętrz muzeum odpowiadają architekci z lokalnego studia Jingu Phoenix Space Planning Organisation, znane również jako JG Phoenix. Głównym założeniem projektu było stworzenie przestronnej przestrzeni, która uczci naturalne piękno przedstawionej kolekcji. Chodzi o wyjątkową wystawę wysuszonych pęcherzy ryb, które w Chinach uważano za tradycyjny przysmak. Poprzez wyjątkową aranżację, właściciel kolekcji pragnął przekazać historię i wartość tych narządów oraz okazać ich unikalne właściwości fizyczne. Pęcherze ryb wypełnione są powietrzem, co pozwala im pływać pod wodą. Właśnie dlatego wnętrze muzeum przypomina elegancko zaaranżowaną pustkę.
Charakter wnętrz i ich wykończenie
Całość wnętrza przenika duch minimalizmu i prostych tradycyjnych kształtów. Za kolor przewodni wybrano stonowaną barwę betonowej szarości, która pokrywa posadzkę i sufit w całym muzeum, pojawia się również w elementach wykończenia i aranżacji. Z kolei ściany mają biały kolor, który doskonale kontrastuje z głównymi bohaterami przestrzeni. Za element dopełniający aranżację, wybrano dębowe drewno. Stare drewno dzięki specjalnej obróbce dodaje wyjątkowego charakteru wnętrzu, w pewnym sensie ociepla wystrój i pełni funkcję akcentu.
Motyw przewodni muzeum również odzwierciedla wybrane oświetlenie. Liczne śnieżnobiałe matowe kule wypełniają przestrzeń naturalnym światłem i sprawiają wrażenie latających chmurek. Wszystkie te elementy zebrane w jednym miejscu tworzą wyjątkowy, bardzo uspokajający klimat, który sprzyja zagłębieniu się w specyfikę wystawy.
Tematyka wnętrza – elementy dekoru
Żeby nieco podkreślić tematykę muzeum oraz wprowadzić w nią odwiedzających, postanowiono uzupełnić wnętrza o metalowe rzeźby. Pierwszy element, na który zwracamy uwagę, wchodząc do pomieszczenia to gigantyczna żelazna ryba. Oprócz niej w muzeum znajdują się również dekoracje w kształcie innych obywateli oceanów.