Wychowanie estetyczne albo szkoła z przyszłości

0
3555

Jak połączyć edukację i zabawę, skłonić dzieci do twórczego myślenia albo zainspirować uczniów? Wszystkim tym zadaniom sprostała szkoła podstawowa im. Astrid Lindgren w Miliczu. „Wyobraźnia potęgą wiedzy” to motto tego bardzo wyjątkowego obiektu. Szkoła powstała w dawnym budynku fabryki bombek choinkowych. Jej wnętrza są nowoczesne i wyposażone w meble autorstwa polskich projektantów, dlatego wychowanie estetyczne w tym miejscu staje się nieodłączną częścią procesu edukacji.

Transformacja fabryki

Budynek, w którym aktualnie znajduje się siedziba szkoły podstawowej im. Astrid Lindgren, należał wcześniej do fabryki bombek choinkowych. Za renowację obiektu i stworzenie placówki edukacyjnej odpowiadały pracownie Sigma Piotr Musielak (bryła i układ funkcjonalny) oraz PORT Józef Franczok i Marcin Kolanus (wnętrza). Projektanci chcieli zachować ciągłość historii budynku, dlatego przestrzenie wyraźnie nawiązują do klimatów fabrycznych. Niektóre pomieszczenia sprawiają wrażenie niedokończonych. Dominujące kolory to biały, czarny, szary, więc aby wnętrze nie wydawało się monotonne, wkroczyły też żółte albo czerwone akcenty. Wykorzystano też systemy rur, które teraz pełnią funkcje siedzisk, wieszaków bądź miejsc do ekspozycji prac uczniów.

Wychowanie estetyczne szkoła podstawowa w Miliczu wnętrze czarne białe Wychowanie estetyczne szkoła podstawowa w Miliczu wnętrze białe suroweWychowanie estetyczne szkoła podstawowa w Miliczu wnętrze czarne białe

Plan budynku – parter

Szkoła składa się z dwóch skrzydeł, które układają się w kształt litery T. Parter należy do najmłodszych uczniów. W salach o nietypowych nazwach: Wiosennej, Letniej, Jesiennej i Zimowej, nauka staje się dla dzieci fascynującą przygodą i nieustannym wyzwaniem. Na parterze znajduje się rozległa Mediateka. Zmodyfikowana biblioteka, to miejsce dla warsztatów, wspólnego odrabiania lekcji, czytania lektur albo nawet zabaw. Znajdziemy tu również dużą, wyposażoną i nowoczesną salę gimnastyczną oraz salę fitness. Szkolna stołówka zaprojektowana jako kantyna, to miejsce gdzie można nie tylko zjeść, ale i przygotować własny posiłek.

Wychowanie estetyczne szkoła podstawowa w Miliczu mediateka wnętrze szare białe Wychowanie estetyczne szkoła podstawowa w Miliczu sala sportowa wnętrze czarne czerwoneWychowanie estetyczne szkoła podstawowa w Miliczu kantyna wnętrze białe

Plan budynku – piętro

Przestrzeń piętra jest zagospodarowana dla starszych uczniów 4-8 klas, dlatego na piętrze budynku znajdują się sale dedykowane poszczególnym przedmiotom. Wszystkie sale są wyposażone w nowoczesne sprzęty, które ułatwiają uczniom edukację i zwiększają ich zainteresowanie. W trakcie zajęć, dzieci mają dostęp do komputerów, bezprzewodowego internetu, rzutniki, plansz edukacyjnych i innych atrakcyjnych urządzeń.

VWychowanie estetyczne szkoła podstawowa w Miliczu wnętrze białe Wychowanie estetyczne szkoła podstawowa w Miliczu wnętrze czarne białe

Dlaczego wychowanie estetyczne jest takie ważne?

Aktualnie szkoły rzadko stawiają na edukację poprzez poznawanie sztuki i piękna. Uczniowie, którzy uczą się w warunkach podobnych do tych, które stworzyła szkoła podstawowa im. Astrid Lindgren w Miliczu, mają większą motywację do poznawania. Sztuka wzbudza kreatywne myślenie, pozwala na rozwój spostrzegawczości dziecka oraz zwiększa umiejętność znajdowania nietypowych rozwiązań w codziennych sytuacjach. Dzieci od małego są zafascynowani światem i pragną go poznać, dlatego wykreowanie przestrzeni dla pełnowartościowego rozwoju dziecka jest tak ważne.

Wychowanie estetyczne szkoła podstawowa w Miliczu wnętrze czarne białe

Źródło: Fundcja kom

Zdjęcia: Studio projektowe PORT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj