Terracotta, czyli inspiracje kolorem czerwonej glinki

0
6535

W sezonie dyniowym nie sposób nie napisać kilku słów o jednym z trendów kolorystycznych tego roku, który idealnie pasuje do aktualnej pory roku. Terracotta to odcień pochodzący od barwy czerwonej glinki, bliski pomarańczowemu, ale bardziej zgaszony, lekko brudny. Dodaje wnętrzom energii, świetnie zmienia się w promieniach słońca. Genialnie komponuje się z butelkową zielenią, welwetem, czernią, złotem czy mosiężnymi dodatkami. Kolor terracotta doskonale wygląda na wybranej ścianie lub w dodatkach. Rośliny w ceramicznych, naturalnych doniczkach i rzeźby ustawione nieopodal sofy w salonie to doskonałe połączenie.

Jeden z kolorów roku

Firma Pantone także ogłosiła go kolorem roku w minionym sezonie, określając jako Pottery’s Clay (garncarska glina). Odbił się szerokim echem w modzie, przywrócił zamszowe dodatki w tym kolorze, po czym przeniósł się do wnętrz.

Kolor terracotty ma w sobie coś subtelnego i dojrzałego. Doskonale w nim wyglądają np. faktury na ścianie czy lamperie pomalowane kolorem terracotty. Odcieni czerownej glinki jest wiele. Od tych bliskich jasnym, wypalony oranżom po bardzo ciemne czerwienie ocierające się o brązy. Pamiętajmy jednak, żeby nie malować odcieniami terracotty wszystkich ścian w pomieszczeniu, bo niechcący doprowadzimy do zmniejszenia przestrzeni. To jednak kolor, który ładnie wygląda w słońcu, ale średnio je odbija ;). Warto natomiast poeksperymentować np. z jedną ścianą i dodatkami w odcieniach czerwonej glinki na jej tle. Zyskamy wówczas ciekawy efekt przestrzenny.

czerwony dywan

źródło: Pinterest 

salon terracotta

źrodło: Pinterest 

Kolor terracotta możemy też ograć dodatkami. Do tego celu doskonale nadają się klasyczne doniczki ceramiczne, lniana pościel w kolorze czerwonej glinki czy dywany orientalne. Motyw kolorystyczny można też przenieść na białe ściany. Tu warto postawić na malarstwo czy galerię talerzy w kolorach terracotta. Kolor czerwonej glinki będzie pasował tym osobom, które kochają wnętrza inspirowane naturą czy roślinami. Kaktusy w ceramicznych donicach, wzory azteckie utrzymane w kolorze ziemi oraz przywiezione z daleka pamiątki wpisują się w modny styl boho, który kocha kolor spalonej, czerwonej ziemi.

pościel terrakota

źródło: so linen!

kaktus

źródło: Pinterest 

krzano art

źródło: KRZANOO ART

ptaki niebieskie

źródło: Ptaki Niebieskie 

Warto zaznaczyć, że w odcieniach czerwonej glinki można poczuć się jak na wakacjach. Jeśli nie chcemy z tym kolorem eksperymentować w mieszkaniu, może warto przenieść go do domu letniego. Tam sprawdzi się idealnie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here