PAP DECO – uchwyty jak prawdziwe rzeźby

0
6045

Uchwyt do mebli może być zwykłą gałką lub pochwytem, ale może też być rzeźbą, dziełem sztuki i detalem, który doda meblowi charakteru. PAP DECO to marka, która zwykle lekceważony uchwyt do mebli zamieniała w kawał dobrej sztuki.

PAP DECO uchwyty do mebli w kształcie żuków

Początki marki PAP DECO

Marka PAP DECO powstała 3 lata temu (w 2017 roku). Wcześniej jednak właściciele – bracia Piotr i Marcin Papliński – prowadzili wspólnie z ojcem firmę Pap-Art.pl. Przez ponad 28 lat zajmują się szeroko pojętą metaloplastyką. Wytwarzali wspólnie rzeźby, pomniki oraz statuetki (również na najważniejsze wydarzenia w Polsce).
PAP DECO jak powstaje uchwyt meblowy z mosiądzu
 Piotr Papliński w 2015 roku otworzył również wnętrzarski showroom (Długa Showroom) na Warszawskiej Starówce. Po pewnym czasie zauważył na rynku niszę. Brakowało mianowicie mosiężnych dekoracji ściennych oraz pojawiło się zapotrzebowanie na mosiężne dekoracje same w sobie. Wiedza i pasja braci związana z metaloplastyką oraz znajomość charakterystyki mosiądzu doprowadziły do powstania pierwszej mosiężnej dekoracji ściennej wytwarzanej tradycyjną technologią odlewniczą (Icon).
uchwyt w kształcie liścia monstery
Obecnie bracia prowadzą firmę wspólnie z ojcem. Piotr Papliński prowadzi więc ogół działań związanych z marką. Marcin Papliński odpowiada natomiast za proces produkcji mosiężnych elementów.
Dziś bracia wykonują dekoracje ścienne oraz uchwyty meblowe będące ich własnym projektem. Tworzą również wszelkie inne elementy z mosiądzu, takie jak mosiężne stelaże, szafy i inne.

Inspiracje, style, kolekcje

PAP DECO jest inspirowane wszystkim tym co nas otacza.
Kolekcja uchwytów meblowych OrganicCollection inspirowana jest naturą, fauną i florą.Znajdziemy w niej mnóstwo motywów zwierzęcych oraz roślinnych. Kolekcja ArtCollection to przede wszystkim inspiracja wnętrzami klasycznymi czy Art Deco. Z kolei ModernCollection komponuje się z wnętrzami nowoczesnymi, minimalizmem i stylem skandynawskim.
PAP DECO uchwyty do szafek w stylu modern

Dla kogo jest PAP DECO?

PAP DECO to marka premium. Łączy tradycyjne rzemiosło, design oraz sztukę rzeźbiarską. Elementy konkretnych kolekcji są na tyle zróżnicowane, że w ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Możliwe są również projekty indywidualne, zgodne z zamysłem projektantów czy klientów indywidualnych.
Marka tworzy rzeczy unikatowe i piękne, inspirując przy tym do wykorzystania innowacyjnych rozwiązań na ścianach czy meblach. Odbiorca mosiężnych uchwytów i dekoracji to esteta, ceniący pracę ludzkich rąk, poszukujący wyjątkowych rozwiązań i jakościowych produktów, które będą zdobić jego wnętrze na długie lata.
Uchwyt PAP DECO

Obecnie PAP DECO rozwija swoją dystrybucję w wyselekcjonowanych salonach wnętrzarskich w Polsce oraz zagranicą, m.in. w Izraelu czy Francji. Mosiężne elementy od PAP DECO zaczynają pojawiać się w mniejszych mieszkaniach, których właściciele cenią sobie unikatowe rozwiązania, ale również w luksusowych apartamentach, willach czy ambasadach na całym świecie.

Mosiądz – materiał doskonały i wymagający

Mosiężne dekoracje ścienne oraz większość uchwytów meblowych PAP DECO wykonane są tradycyjną technologią odlewniczą.

Mosiężne uchwyty w kształcie kolibrów
 Technologia odlewnicza polega na kształtowaniu elementów metalowych poprzez zalewanie poprzednio przygotowanej formy ciekłym materiałem, a następnie sterowanie procesami krzepnięcia w taki sposób, aby otrzymać właściwą strukturę oraz charakter wytwarzanego przedmiotu.

Proces wygląda następująco:

  1. Najpierw pojawia się inspiracja oraz zazwyczaj odręczny rysunek.

projekt uchwytu mosiężnego w kształcie pszczoły

  1. Rzeźbiarz rzeźbi model (pierwotny wzór) z gipsu lub wosku. Model jest bazą do powstania pierwszego odlewu, który następnie trafia do warsztatu i jest dokładnie obrabiany.
  2. Z warsztatu model trafia z powrotem do odlewni i odlewany jest model „matka”, będący formą do dalszego odlewania.
  3. Po odlaniu konkretnego uchwytu następuje kolejna obróbka ręczna, która zakłada m.in. cyzelowanie oraz szlifowanie.
  4. Jeśli chcemy uzyskać konkretne wybarwienie, odlew poddawany jest polerowaniu, patynowaniu lub wybarwiany za pomocą powłok galwanicznych.
    Dostępne wybarwienia to mosiądz naturalny (bez dalszej obróbki uzyskujemy efekt satynowy, bez połysku), mosiądz polerowany, mosiądz patyna, srebrny, nikiel, gunmetal, perłowy lub miedź.
  5. Elementy mosiężne pokrywa się woskiem lub lakierem bezbarwnym, w zależności od rodzaju elementu.

forma odlewnicza PAP DECO

płynny mosiądz podczas odlewania formy

Gdzie znajdziemy PAP DECO na Targach Warsaw Home 2019?

Na Targach Warsaw Home można znaleźć PAP DECO w dwóch miejscach: na wystawie Cenne, bo polskie Ewy Mierzejewskiej oraz na stoisku C2.41A w strefie Deco w hali Poland Design Festival.
Materiał powstał przy współpracy z PAP DECO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj