Międzynarodowa sieć hotelowa Ibis to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek tej branży w średnim segmencie cenowym. W tym roku firma odznaczyła otwarcie nowego hotelu w coraz chętniej odwiedzanej przez turystów stolicy Bośni i Hercegowiny. Autorem projektu jest zespół polskiej pracowni MIXD. Można z pewnością twierdzić, że aranżacja hotelu to zupełnie nowy design inspirowany historią Sarajewa i nostalgią jego mieszkańców.
Ibis Styles Sarajevo – specyfika okolicy
Hotel sieci Ibis powstał z odnowionego starego budynku i nowo zbudowanego wieżowca, dlatego stał się zbilansowanym połączeniem dwóch architektonicznych światów. Autorzy postanowili wykorzystać duszę i historię Sarajewa, a więc pod czas realizacji projektu użyli jak najwięcej elementów które nawiązują do specyfiki miasta. Stolica Bośni i Hercegowiny to miejsce kontrastów. Zderzają się tutaj odmienne od siebie religie – islam, katolicyzm i prawosławie. Na ulicach pozostają zniszczenia za czasów wojennych konfliktów, a pracownie rzemieślników sąsiadują z butikami i klubami.
Nowy design – inspiracje polskich projektantów
Obecny wszędzie kontrast zainspirował polskie studio MIXD na wykreowanie unikatowej przestrzeni Ibis Styles Sarajevo. Za motyw przewodni hotelu, wybrano ważne dla obywateli Bośni i Hercegowiny wydarzenie – olimpiadę zimową 1984 roku. Te czasy mieszkańcy Sarajewa wspominają szczególnie ciepło, z pewną nostalgią.
Nowy design z dobrze znanych materiałów
Inspiracje polskich projektantów przyłożyły się na wybór ciekawych materiałów. Przede wszystkim wykorzystano surowe instalacje. Korytarze i lobby hotelu są pięknie ujęte w szarość chłodnego betonu. Elementy te użyto również w aranżacji pokoi. Nie mniej jednak przestrzeń hotelu jest ciepła i przytulna. Połączono w niej surowe materiały z drewnianymi boazeriami, a szczególnego klimatu nadają ręcznie tkane tkaniny, które znalazły się niemal w każdym pomieszczeniu.
Hotel Ibis Styles Sarajevo
Nowy hotel składa się przede wszystkim z 192 charakterestycznie zaaranżowanych pokoi. Elementem głównym lobby jest Chill Cafe, szisza bar wyposażony w meble ręcznie stworzonych lokalnymi rzemieślnikami. Na -1 piętrze odwiedzający hotelu mogą się zrelaksować i zajrzeć do spa. Poza tym znalazły się tam baseny i sauny. Na terenie hotelu pojawiła się również restauracja. Elementem wyróżniającym to miejsce jest mural autorstwa Karola Banacha. Dzieło nawiązuje do czasów olimpiady zimowej 1984.
Źródło: Studio MIXD