Największa wystawa sztuki polskich kobiet

0
1924
Największa wystawa sztuki polskich kobiet

Było im trudno, bo projektowanie przemysłowe uznawano powszechnie za męską domenę. A jednak wywarły ogromny wpływ nie tylko na rodzimy, lecz także na światowy design. Przedaukcyjna wystawa sztuki to przekrojowe spojrzenie na rolę i osiągnięcia kobiet w niemal każdej z gałęzi wzornictwa. Od mebli, przez tkaninę, po szkło i porcelanę. Od prac ikony polskiego stylu art deco Julii Keilowej po najnowsze wzory wystawiającej dziś w całej Europie Malwiny Konopackiej.

Wystawa sztuki poświęcona polskiemu designowi tworzonemu przez kobiety

Pokolenie młodych designerek po raz pierwszy spektakularnie zadebiutowało w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Absolwentki politechnik, architektki, architektki wnętrz, projektantki choć tak ich wówczas nie nazywano odegrały ogromną rolę w tworzeniu nowoczesnej przestrzeni do życia. Chciały projektować na równych zasadach co mężczyźni. Dziś odkrywane na nowo, zaliczane są – i słusznie – do najważniejszych ikon designu.

Lachert krzesła prl miętowe sztuka kobiet

Ikony polskiego designu

Kolejne pokolenie projektantek zaistniało tuż po wojnie. Absolutnym hitem wystawy będzie pochodząca z tego okresu kultowa „Muszelka” autorstwa Teresy Kruszewskiej. Dzięki swym niezwykle wyważonym proporcjom, lekkości, nowoczesnej formie siedziska, mebel ten zyskał miano ikony polskiego designu i uważany jest dziś za najsłynniejsze polskie krzesło.

Kruszewska krzesło muszelka prl drewno wystawa sztuki

Kolejnym meblem o statusie ikony pochodzącym z tego czasu jest krzesło „Pająk” autorstwa Marii Chomentowskiej. Docenione za lekkość formy i oryginalną linię, wielokrotnie pojawiało się na najważniejszych wydarzeń poświęconych designowi.

Co jeszcze zobaczymy na wystawie?

Na wystawie „Design. Sztuka Kobiet” zobaczymy także projekty drukowanych tkanin i tkaniny Alicji Wyszogrodzkiej, autorki niezwykle rozpoznawalnych wzorów w modzie lat 50-60. XX w. Najsłynniejsze porcelanowe i porcelitowe projekty naczyń użytkowych Danuty Duszniak, m.in. serwis „Prometeusz” czy wazon „Rock&Roll” z lat 50. XX w., a także jej najnowsze prace – zestaw wazonów z 2018 roku, które w ramach tej wystawy będą miały swoją premierę.

Duszniak szkło wazony inspiracje sztuka kobiet

Wystawa w DESA Unicum konfrontuje historyczny design tworzony przez kobiety ze współczesnością. Projekty młodych polskich projektantek doceniają nie tylko na rodzimym rynku, ale również poza granicami kraju. Jedną z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych postaci polskiego designu jest Malwina Konopacka. Jej autorska linia wazonów i naczyń z serii OKO podbija Europę.

Ceramika wystawa sztuki inspiracje Manteuffel-Zawidzka wazon inspiracje sztuka kobiet wystawa

Wystawa „Design. Sztuka Kobiet” potrwa do 8 października w DESA Unicum i zakończy się uroczystą aukcją wystawionych dzieł! A więc widzimy się na miejscu!

Źródło: materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj