Moda XX wieku wraca – przywitajmy nowoczesne meblościanki!

2
2540
Shake-Design-meblościanka-moda-xx-wieku-inspiracje-lampa-wisząca-salone-del-mobile-krzesło-stół
Shake Design

Wszyscy doskonale wiemy, jak wyglądała moda XX wieku. I może nie zawsze potrafimy ją nazwać, to z łatwością wyczuwamy charakterystyczne kształty i nietypowe meble prosto z czasów PRL-u. Jednym z symboli zeszłego stulecia były meblościanki, które przez dłuższy okres uważano za jeden z największych antytrendów. Świat się zmienia, a moda powraca. Podobnie jest z meblościankami. Wciąż pojawiają się we wnętrzach, lecz w zupełnie innej postaci. Czy meblościanki są więc wciąż niemodne?

Nowy trendy wnętrzarski – meblościanki

Trendy mają charakter okresowych, ale nigdy nie zanikają na zawsze. Od czasu do czasu jedynie dają o sobie znać, tworząc kolejne kierunki wzornictwa. Obecnie do obiegu powraca moda XX wieku, dlatego większość znanych z tamtego okresu kształtów, kolorów i rozwiązań staje się aktualna też dzisiaj. Podczas ostatniej edycji światowych targów wnętrzarskich Salone del Mobile zauważyliśmy ciekawy trend – nowy wymiar ścianek meblowych we wnętrzach.

Rimadesio-regał-na-książki-meblościanka-inspiracje-moda-xx-wieku
Rimadesio
Roche-Bobois-ścianka-meblowa-inspiracje-sofa-różowa-fotel-salone-del-mobile
Roche Bobois

Moda XX wieku powraca – meblościanki w nowej odsłonie

W ubiegłym stuleciu meblościanki były częścią domowej aranżacji niemal każdego mieszkania. Były one przede wszystkim sposobem na mały metraż wnętrz i były wielofunkcyjne. Można było w nich nie tylko przechowywać przedmioty codziennego użytku i ubrania, ale również eksponować zestawy naczyń, co było wówczas bardzo popularne.

Koket-inspiracje-meblościanka-regał-biały0dlamour-fotel-zielony-velvet-moda-xx-wieku
Koket
OLIVIERI -meblościanka-na-książki-inspiracje-wnętrza-moda-xx-wieku-kanapa-biurko=sofa-drabina
OLIVIERI

Obecnie takie podejście do wykorzystywania przestrzeni już przestaje być aktualne. Wnętrza o małym metrażu na stałe zrezygnowały z podobnych rozwiązań poprzez to, że meblościanki tak naprawdę pomniejszają przestrzeń. W podobnych mieszkaniach stawiamy raczej na ukryte systemy przechowywania.

Meblościanki w XXI wieku

A więc dlaczego meblościanki powróciły? Warto zaznaczyć, że współczesne ścianki meblowe wyglądają nieco inaczej niż dawniej. Są mniej rozbudowane, wyglądają na spójny system przechowywania, który nie zagraca przestrzeni, ale ją integruje. Prostota kształtów i minimalistyczny design to cechy charakteryzujące nową odsłonę meblościanek. Co ważne, uważamy, że takie rozwiązanie jest optymalne dla dużych wnętrz ze względu na swoje rozmiary. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się małe modele przypominające motyw ścianek meblowych lub zintegrowane regały. Jak widzimy na zdjęciach zrobionych na targach Salone del Mobile, w tym trendzie niekiedy występuje również obłość kształtów, która dodatkowo łagodzi efekt „osobnego klocka” we wnętrzu.

MDF-Italia-ścianka-meblowa-inspiracje-moda-xx-wieku
MDF Italia
Roche-Bobois-ścianka-meblowa-inspiracje-sofa-różowa-kanapa-salone-del-mobile-moda-xx-wieku
Roche Bobois

2 KOMENTARZE

  1. Meblościanka daje ogromne pole do popisu dla projektantów czy stolarzy. To ona niejednokrotnie tworzy charakter całego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj