Lastryko – co to jest? Moda czy obciach?

2
4073

Dobrze pamiętamy parapety u babci czy też posadzki publicznych wnętrz z czasów PRL… Wszechobecne płyty z wtopionymi kamyczkami były symbolem tamtych czasów i przez dłuższy okres należały do jednych z największych anty trendów. Moda się zmienia i lastryko powraca w nowej odsłonie. Tym razem jako wyjątkowy a wręcz ekskluzywny materiał, który pojawia się we wnętrzach na całym świecie! A więc lastryko, co to jest – moda czy obciach?

Lastryko – co to jest? Modny dodatek czy niepotrzebna staroć?

Tradycyjne lastryko (inaczej lastriko, terazzo czy straciatella) to materiał budowlany wykonany z cementu z dodatkiem różnego rodzaju twardego kamienia. Kwestia estetyczna wyrobu w dużej mierze zależy od gatunku dodawanych materiałów, jakości surowców oraz proporcji. W dzisiejszych czasach, kiedy moda na lastryko wróciła, pojawiły się nowe metody jego tworzenia. Jedną z najbardziej popularnych jest wykorzystanie spoiwa żywicznego jako bazy do zwarcia kruszywa kamiennego.

ściana-z-lastryko-co-to-jest-kanapa-inspiracje-salone-del-mobile-kwiat-na-stoliku-kawowym
Frag

Terazzo we wnętrzach – nowe sposoby na tradycyjne tworzywo

Lastryko w projektowaniu wnętrz jest niewątpliwie hitem! Skąd to wiemy? Na ubiegłorocznej edycji targów Salone del Mobile ten materiał oraz jego motyw przewijały się niemal we wszystkich rodzajach produktów, które wykorzystujemy we wnętrzach! Niektóre zastosowania bardzo nas zaskoczyły. Jednym z takich przykładów były lampy wiszące, udekorowane cienkim kawałkiem terazzo.

lampy-wiszące-utu-z-terazzo-lastryko-co-to-jest-inspiracje-mediolanem-stoliki-krzesła
Utu & Doog
lampa-wisąca-utu-na-targach-salone-del-mobile-w-mediolanie
Utu

Lastryko – co to jest? Legenda powraca!

Terazzo to nie tylko materiał, ale również wzór, który kreatywni projektanci wykorzystują do tworzenia tkanin, dywanów oraz innych produktów, które absolutnie nie kojarzą nam się z lastryko. Oczywiście nie możemy nie wspomnieć o nieco bardziej tradycyjnym jego wykorzystaniu. Terazzo powraca przede wszystkim na podłogach. Zazwyczaj w postaci płytek albo płyt wielkoformatowych. Podobnie dzieje się z blatami i ścianami. Bardzo popularne jest wykończenie fartuchów kuchennych, łazienek oraz tworzenie lamperii.

kanap-z-tapicerką-ze-wzorem-terazzo-inspiracje-lastryko-co-to-jest
Moroso
lastryko-na-podłodze-inspiracje-krzesła-kanapa-mediolan
Saba
Lamperia-z-lastryko-inspiracje-błękitka-welurowa-kanapa-lampa-wisząca-salone-del-mobile
Saba

A więc co sądzimy o wielkim powrocie lastryko do wnętrz? Przede wszystkim bardzo się cieszymy na metamorfozę, którą przeszedł ten materiał. Aktualnie wygląda bardzo nowocześnie i charakterystycznie. Terazzo we wnętrzach dodaje ruchu i porusza przestrzeń. Dzięki jego zastosowaniu zwykła ściana staje się zdecydowanie ciekawsza i bardziej atrakcyjne dla oka! Oczywiście, dużo zależy od umiejętności projektanta, ale wiemy, że właściwe zastosowanie lastryko we wnętrzu to bardzo fajne rozwiązanie. Miejmy nadzieję, że ta nowa odsłona tradycyjnego materiału zostanie z nami na dłużej!

ściana-lastryko-inspiracje-wnętrze-kanapa-stolik-kawowy
Frag
posadzka-z-lastryko-co-to-jest-inspiracje-podłoga
Doog

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here