Jak wybrać regał na wino?

0
3877
regał-na-wino-ja-wybrać-inspiracje-winiarnia

Amatorzy i znawcy win doskonale wiedzą, że trunek ten musi być przechowywany w odpowiednich warunkach. Każdy gatunek wina z upływem czasu nabiera szczególnych wartości smakowych. Dlatego tak ważne jest, aby butelki z winem mogły przez jakiś czas „poleżakować”. Posiadacze własnych winiarni doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wina najbardziej lubią stałą temperaturę, ciemność oraz umiarkowaną wilgotność. To pozwala zachować głęboki kolor trunku, smak oraz aromat. Jeśli udało nam się zapewnić powyższe warunki, to warto zastanowić się nad kolejną ważną kwestią. A mianowicie, jaki regał na wino wybrać?

  1. Kiedy warto rozważyć zakup stojaka na wino?
  2. Regał na wino – jakie pełni funkcje?
  3. Pojemność regału na wino
  4. Z jakiego materiału może być wykonany regał na wino?

Kiedy warto rozważyć zakup stojaka na wino?

Zakup stojaka na wino może okazać się początkiem nowego hobby. Każdy, kto chce kolekcjonować wina i ma już kilka butelek, powinien rozważyć zakup odpowiedniego mebla do przechowywania butelek tego cennego trunku. Butelki z winem powinny być przechowywane na specjalnych półkach bądź stojakach. Małe, podręczne stojaki nadadzą się, gdy posiadamy mieszkanie o niewielkiej powierzchni i nie możemy sobie pozwolić na wyeksponowanie dużej liczby butelek. W przypadku gdy mamy sporo miejsca, a nasza kolekcja się powiększa, warto przemyśleć zakup większego regału na wina. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak bardzo profesjonalnie podchodzimy do naszej kolekcji.

Regał na wino – jakie pełni funkcje?

Odpowiednio dobrany regał na wino pozwoli nam zachować ład i porządek w naszej kolekcji. Dzięki niemu wino będzie miało optymalne warunki do tego, aby powoli dojrzewać i nabierać smaku. Mebel ten ułatwi nam również wyeksponowanie win, z których jesteśmy bardzo dumni. Każdy kolekcjoner lubi chwalić się najbardziej oryginalnymi okazami swojej kolekcji. Tak też jest w przypadku winiarzy. Dlatego stojaki na wino to bardzo dobry pomysł, jeśli zajmujemy się zbieraniem różnych gatunków win. Jak w takim razie przechowywać wino?

Po pierwsze regał na wino powinien być ustawiony w miejscu, gdzie nie ma dużych wahań temperatury. Pomieszczenie na wino musi być ciemne. Zbyt duża ilość promieni słonecznych może zaszkodzić winom. Trzeba także zaznaczyć, że temperatura pomieszczenia nie może przekraczać 20 stopni Celsjusza. Zwróćmy także uwagę na wilgotność powietrza. Jej wartość powinna oscylować w granicach 70%. Każdy regał na wino powinien być wyposażony w specjalne zagłębienia idealnie pasujące do kształtu butelek. Dzięki temu będziemy mogli położyć wino w odpowiednim miejscu bez obawy, że się przewróci i na przykład popchnie inne butelki. Takie poziome ustawienie butelek z winami dobrze wpływa na późniejszą jakość trunku. Nie bez przyczyny mówi się, że wino powinno leżakować czasem nawet przez kilkanaście lat, aby nabrało niepowtarzalnego smaku i aromatu.

Regał na wino może również pełnić funkcję dekoracyjną. Pięknie wykonane półki na pewno przyciągną oko każdego gościa, a my będziemy mogli czuć się dumni z całej naszej kolekcji. W sklepach można znaleźć wiele ciekawych modeli stojaków na wino: od prostych mebli po bardziej dekoracyjne modele.

Pojemność regału na wino

Pojemność regału na wino różni się w zależności od danego modelu. Niektóre półki przeznaczone są na małą liczbę butelek, podczas gdy inne są w stanie pomieścić nawet 30 różnych trunków. To, na jaki się zdecydujemy, zależy oczywiście od przewidywanej wielkości kolekcji. W profesjonalnych winiarniach najczęściej kupowane są duże regały, które pomieszczą większą liczbę butelek. Do domowego użytku raczej starczą mniejsze regały. Jeśli ktoś prowadzi własną przydomową winiarnię, to musi ocenić, ile wina będzie w stanie wyprodukować w danym roku. To pozwoli wybrać stojak na wino idealnie pasujący do naszych potrzeb.

Z jakiego materiału może być wykonany regał na wino?

Regał na wino, jak każdy mebel, może być wykonany z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się drewniane półki. Jeśli chcemy zainwestować w solidny model, to zdecydujmy się na dębowy regał z suchego drewna. Warto o tym pamiętać, ponieważ pełne butelki na wino mogą sporo ważyć. Regał powinien być tak zrobiony, aby nie załamał się pod ich ciężarem. Na rynku można również znaleźć półki wykonane z metalu. Ich współczesny design może przypaść do gustu osobom, które cenią sobie minimalizm i nowoczesne aranżacje pomieszczeń. Wybierając regał na wino, sprawdźmy również, czy jest stabilny, a wyżej wspomniane leżnie powinny być tak ułożone, że butelki są lekko pochylone, co ułatwia wyjmowanie poszczególnych trunków.

Wybór idealnego stojaka na wino może wydawać się trudny. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję, warto dokładnie przeanalizować warunki, jakimi dysponujemy. Można przejrzeć oferty sklepów i sprawdzić, z jakich propozycji można skorzystać. Gdzie zatem szukać idealnych stojaków na nasze ulubione wina? Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie, w Wonder.pl.

Źródło: materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj