Jak wybrać krzesło do biurka?

0
3308
krzesło-biurowe-jak-wybrać

Praca w biurze wymaga dostosowania mebli do pracowników. Jednym z najważniejszych jest krzesło. To ono w dużej mierze decyduje o komforcie pracy, jak i o naszym zdrowiu. Długie godziny spędzone przy komputerze mogą zniszczyć nasz kręgosłup. Można jednak temu zapobiec. Warto zatem poświęcić chwilę, aby kupić odpowiednie krzesło biurowe, żeby w przyszłości uniknąć na rehabilitacji.

  1. Najważniejsze elementy krzesła do biur
  2. Jak dobrać krzesło biurowe do budowy ciała użytkownika?
  3. Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?
  4. Jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób?
  5. Krzesło biurowe klasyczne czy kubełkowe?

Najważniejsze elementy krzesła do biur

Komfort naszej pracy zależy od wyboru krzesła, które będzie zarówno wygodne, jak i prostowało naszą sylwetkę. Przy jego wyborze warto kierować się najważniejszymi elementami, które decydują o jego jakości i naszym późniejszym zadowoleniu.

Najważniejszym elementem jest oczywiście oparcie oraz siedzisko. Oparcie powinno być jak najbardziej dopasowane do naszych pleców, aby stanowiło dla nich oparcie. Żeby było ergonomiczne, warto zwrócić uwagę na jego wysokość. Najlepiej, aby znajdowało się na wysokości lędźwi. Inne położenie może powodować wykrzywienie naszego kręgosłupa.

W przypadku siedziska ważne jest, aby było ono nie tylko komfortowe, ale także stabilne. W tym celu sprawdźmy jego głębokość. Jeśli nasze kolana zginają się pod kątem prostym, to znak, że będzie ono wygodne i odpowiednie dla nas.

Nie bez znaczenia jest sam wygląd. Odkryj stylowe produkty do domu i biura, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie Sfmeble. Dzięki temu nawet 8-godzinny dzień w pracy minie w przyjemnej atmosferze.

Jak dobrać krzesło biurowe do budowy ciała użytkownika?

Żeby krzesło biurowe było dobrane do budowy ciała, powinniśmy mieć na uwadze funkcje oraz mechanizmy ruchowe, które są w tym przypadku stosowane. Podstawą jest oczywiście oparcie i siedzisko, opisane powyżej. Jednakże to niejedyna opcja.

Miejmy na uwadze również sylwetkę osoby, która będzie z krzesła korzystała. Jeżeli jest to ktoś wysoki o masywnej sylwetce – wybierzmy krzesło o wysokim oparciu i szerokim siedzisku. Analogicznie osoba, która jest szczuplejsza, powinna wybierać niższe oraz węższe modele.

Dodatkowe funkcje pomogą nam dopasować krzesło do obecnie przyjmowanej pozycji. Tak zwana funkcja Up&Down, pozwoli nam uregulować wysokość oparcia względem do lędźwi. Zaś oparcie dynamiczne utrzyma naszą sylwetkę we właściwym miejscu w trakcie wykonywania pracy.

Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?

Niestety skonstruowanie krzesła odpowiedniego dla każdej osoby jest niemożliwe. Każdy z nas posiada nie tylko inną budowę ciała, ale także nauczony sposób siedzenia. Jeśli pracujemy w biurze przez cały dzień, niejednokrotnie zdarzy nam się przecież zmienić pozycję. Co prawda nie istnieje krzesło, które będzie za nami podążało automatycznie. Jednakże dobrze byłoby, abyśmy mogli je sami ustawić.

W tym właśnie celu służy nam system regulacji, w które jest wyposażone każde dobre krzesło biurowe. Powinien on dotyczyć zwłaszcza siedziska i kąta odchylenia oparcia. Specjalny amortyzator pozwala na płynną i sprawną regulację.

Pamiętajmy także o podłokietnikach. Mają one na celu zmniejszenie obciążenia w przypadku długiej pracy przy komputerze. Najlepiej, aby system regulacji pozwalał zmieniać nie tylko ich wysokość, ale również odległość pomiędzy nimi.

Jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób?

Nie ma jednego przepisu na ustawienie krzesła biurowego we właściwy sposób. Aczkolwiek stosowanie się do najważniejszych wytycznych pomoże nam zachować jak największą ergonomię oraz wygodę w czasie pracy.

Sprawdźmy przede wszystkim, czy siedząc przy biurku, nasze ramiona są równoległe do kręgosłupa, a łokcie tworzą kąt prosty. Taki sam powinien zajść w przypadku naszych kolan. Jeśli tak się nie dzieje – zmieńmy wysokość siedzenia.

Jeśli zaś jesteśmy w stanie usiąść jak najgłębiej w siedzisku i uda nam się bez trudu umieścić swoją pięść pomiędzy łydką a przodem krzesła, to znak, że znaleźliśmy odpowiednie ustawienie, którego warto się trzymać. W innym razie możemy spróbować podłożyć poduszkę, aby zachować wygodę i komfort kręgosłupa.

Krzesło biurowe klasyczne czy kubełkowe?

W wielu biurach możemy zauważyć tendencję odchodzenia od klasycznych krzeseł biurowych na rzecz kubełkowych. Oba rodzaje mogą znaleźć swoje zastosowanie w zależności od sytuacji.

Tak zwane krzesła kubełkowe zostały stworzone z myślą o graczach komputerowych. Charakteryzują się one większymi możliwościami dostosowania ich do naszej postawy. Producenci montują przy nich regulację podparcia dla lędźwi oraz ruchomego zagłówka. Dzięki temu możemy spędzić w jednej pozycji wiele godzin bez uczucia bólu kręgosłupa.

Z kolei zwykłe krzesła biurowe są tańsze i bardziej dostępne. Użytkownicy chwalą je sobie za możliwość łatwiejszego dostosowania do swoich potrzeb. Na jakie krzesło warto się zatem zdecydować? Wszystko zależy od konkretnego modelu.

Zwróćmy uwagę na posiadane funkcje oraz systemy regulacji. Może się zdarzyć, że krzesło kubełkowe będzie znaczniej słabiej wyposażone aniżeli zwykłe krzesło biurowe. Specyfikacja to klucz do wyboru odpowiedniego mebla, który można łatwo dopasować do naszej sylwetki.

Źródło: materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj