Jaime Hayon – gościem specjalnym tegorocznej edycji Łódź Design Festival

0
2846

Łódź Design Festival zaprasza: dyskusje z tradycyjnym rzemiosłem, czyli projektowanie według Jaime’go Hayon’a. Z wielką przyjemnością informujemy, że Jaime Hayon odwiedzi Łódź Design Festival.

Jaime Hayon

Źródło: Hayon Studio

Jaime Hayon

Źródło: Hayon Studio

Jaime Hayon

Źródło: Hayon Studio

Jaime Hayon Źródło: Hayon Studio

Jaime Hayon będzie gościem specjalnym tegorocznej 12. edycji Łódź Design Festival. Hiszpański projektant został uznany przez „Time” za jednego z najważniejszych kreatorów współczesności. Jego odważne, zabawne i nieoczywiste formalnie projekty są rozpoznawalne na całym świecie. Projektant w ramach Festiwalu poprowadzi wykład „Form Follows Function, and Then What?” („Forma podąża za funkcją – i co dalej?”, 22.05.2018).

Formalne podążanie za funkcjonalnością to nie wszystko – przedmioty, które projektuje Jaime Hayon, to za każdym razem, oprócz starannie projektowanej użyteczności, także „mrugnięcie okiem” do odbiorcy. To gra z przyzwyczajeniami, znanymi, utartymi formami i kształtami, rodzaj nieoczywistej interpretacji rzeczywistości poprzez poczucie humoru. Hayon od samego początku pracuje z najlepszymi, m.in.: Fritz Hansen, Mooi, b.d. Barcelona Design, Bisazza, Metalarte, Se London czy Baccarat. Jaimie Hayon podczas wykładu stworzy subiektywny przegląd swojej dotychczasowej twórczości, przedstawiając inspiracje łączące w sobie zarówno design, jak i sztukę. Opowie o swoim postrzeganiu procesu projektowego, w którym emocje związane z projektem oraz jego historia stają się kluczowe.

czerwony fotelŹródło: Hayon Studio

biel w pokoju

Źródło: Hayon Studio

Jaime Hayon

Źródło: Hayon Studio

Hasłem przewodnim tegorocznej, 12. edycji Festiwalu są REFLEKSJE, przeprowadzone w ramach trzech obszarów: relacji człowieka i technologii, wartości współczesnego rzemiosła i pracy ludzkich rąk oraz wyznaczania nowych wyzwań i kierunków współczesnej architektury.

Tegoroczny gość specjalny – Jaime Hayon – jest autorem projektów tworzonych często w tradycyjny, rzemieślniczy sposób. Nadaje im jednak nowe, nieoczywiste i zabawne formy, prowadzi grę z ich znaczeniem, poddając je twórczej refleksji. Jego wykład „Form Follows Function, and Then What?ma zaprezentować uczestnikom Festiwalu nową perspektywę w dyskusji o roli i społecznych funkcjach projektowania. Narracyjność i emocje projektant postrzega nie jako obrzeża procesu projektowego, ale jako jego centrum. Poza tym twórczość Hayona w oczywisty sposób, poprzez specyficzne poczucie humoru, barwność i frywolność, jest w pewien sposób „festiwalowa” i wpisuje się w kontekst działań, jakie prowadzimy w ramach tegorocznej edycji – komentuje Katarzyna Dubik z zespołu Łódź Design Festival.

Jaime Hayon

Źródło: Hayon Studio

Jaime Hayon

Źródło: Hayon Studio

Jaime Hayon

Hiszpański artysta-projektant urodzony w Madrycie w 1974 roku. Jego artystyczna wizja po raz pierwszy urzeczywistniła się w stworzonych przez niego instalacjach MDB i Mon Cirque. To właśnie te kolekcje stawiają go na czele nowej fali, która zacierała granice między sztuką, dekoracją i projektowaniem. Jaime dalej definiował swoją wizję w kolejnych indywidualnych wystawach i pokazach w najważniejszych galeriach oraz podczas targów designu i sztuki na całym świecie. Po założeniu Hayon Studio w 2001 roku, zaczął projektować nie tylko przedmioty użytkowe, w tym meble domowe dla Wittmann, b.d. Barcelona, Cassina, Fritz Hansen czy Magi, ale także oprawy oświetleniowe dla Parachilna, Metalarte i Swarovski oraz wyrafinowane przedmioty dla Bisazza, Lladró i Baccarat. Projektant wykonał również kompletne koncepty wnętrz dla wiodących hoteli, restauracji, muzeów i butików na całym świecie.

stół wystawowy

Źródło: Hayon Studio

wiszące lampy

Źródło: Hayon Studio

biały fotel

Źródło: Hayon Studio

Łódź Design Festival
REFLEKSJE to tytuł tegorocznej, 12. edycji Łódź Design Festival, który odbędzie się w nowym, wiosennym terminie – od 19 do 27 maja. Wydarzenie zwraca się ku swoim korzeniom, skupiając się na edukacji, krytycznej dyskusji i poszukiwaniu inspiracji. REFLEKSJE dotyczyć będą trzech obszarów tematycznych: relacji człowiek – technologia i temu zagadnieniu poświęcona będzie wystawa główna //Nothing but flowers//, przygotowana przez Łódź Design Festival (kurator Agata Połeć). Drugim poruszanym tematem będzie wartość współczesnego rzemiosła i pracy ludzkich rąk. Trzecim, wyzwania i kierunki współczesnej architektury w ramach  Archibloku prowadzonego przez Filipa Springera.

lampy kule

Źródło: Hayon Studio

abstrakcyjne wnętrze

Źródło: Hayon Studio

niebieski stolik

Źródło: Hayon Studio

Łódź Design Festival powstał w 2007 roku jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Dziś skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. Jest miejscem spotkań i poszukiwania inspiracji. Prezentuje innowacje i projekty mające istotny wpływ na nasze otoczenie. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 400 000 osób z całego świata. Festiwal realizowany jest dzięki wieloletniemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi oraz Mecenasa Festiwalu – Ceramiki Paradyż (www.lodzdesign.com).

Łódź Design Festiwal

 

ZapiszZapisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj