Inspiracje kształtami pustyni – architektura zgodna z naturą

0
3226
Klub golfowy w Jordanii architektura inspirowana naturą palmy pustynia góry

Piękne i niezwykłe kształty przyrody inspirują artystów z całego świata do tworzenia słynnych dzieł. Oppenheim Architecture przeniosło swoje inspiracje kształtami i kolorem pustyni na projekt niezwykłego klubu golfowego w Jordanii. Budynek zachwyca swoim wyjątkowym designem, płynnością linii i spójnością z otaczającym go krajobrazem.

Projekt budynku klubu golfowego

Klub golfowy jest częścią centrum rekreacyjnego Ayla Oasis w mieście Akaba w Jordanii. Teren kompleksu to oryginalna przestrzeń, która składa się z pola golfowego na 18 dołkół, akademii golfu, powierzchni handlowej i wypoczynkowej, restauracji oraz spa. Budynek klubu to nie tylko nietradycyjny obiekt artystyczny, który naśladuje wydmy pustyni. Przede wszystkim to bardzo funkcjonalna przestrzeń o powierzchni 1200 m². Jej główna funkcja wypoczynkowa podzielona jest na strefy, a zaokrąglone i płynne kształty ułatwiają relaks. Otwartość budynku po dwóch stronach ułatwia stały ruch powietrza, dzięki czemu klienci klubu i personel mogą czuć się komfortowo w gorącym klimacie Jordanii.

Projekt klub golfowy w Jordanii architektura inspirowana naturą palmy pustynia góry

Klub golfowy w Jordanii architektura inspiracje naturą palmy pustynia góry Klub golfowy w Jordanii architektura inspiracje naturą palmy pustynia góry Klub golfowy restauracja w Jordanii architektura inspiracje naturą palmy pustynia góry Klub golfowy w Jordanii architektura inspiracje naturą palmy pustynia góry

Technologia

Ayla golf club powstał w rezultacie współpracy słynnych amerykańskich architektów Oppenheim Architecture i lokalnych pracowników budowlanych. Ściany oraz sufit obiektu są subtelnie wygięte. Sprawiają wrażenie bardzo delikatnych i kruchych. Jednak są one naprawdę solidne. Podczas budowania użyto techniki torkret, czyli natryskowego nakładania betonu. Dzięki niej udało się stworzyć konstrukcję wygiętego, piaszczystego wzgórza. Powstał nie tylko wyjątkowy kształt budowy, ale jest on wyjątkowo mocny i trwały. Warto zwrócić uwagę na kolor klubu. Lokalny artysta przeniósł swoje inspiracje pustynią na ściany budynku i użył specjalnego pigmentu, naśladując kolor prawdziwego piasku, który otacza Ayla Oasis.

Klub golfowy w Jordanii architektura inspiracje naturą palmy pustynia góry

Klub golfowy w Jordanii architektura inspiracje naturą palmy pustynia góry

Klub golfowy w Jordanii architektura inspiracje naturą palmy pustynia góry

Klub golfowy w Jordanii architektura inspiracje naturą palmy pustynia góry Klub golfowy w Jordanii architektura inspiracje naturą palmy pustynia góry

Inspiracje tradycją Jordanii

Projektując budynek klubu golfowego, architekci pragnęli dodać lokalnego kolorytu, dlatego wykorzystali maszrabijję, charakterystyczną dla krajów arabskich ozdobną kratę. Maszrabijja po części zastąpiła niektóre ściany. Takie rozwiązanie pozwoliło na przenikanie naturalnego światła do pomieszczeń oraz stworzyło niepowtarzalny wzór cieni.

Klub golfowy w Jordanii architektura inspirowana naturą palmy pustynia góry

Maszrabijja klub golfowy w Jordanii architektura inspiracje naturą palmy pustynia góry

Klub golfowy Ayla Oasis to niepowtarzalny projekt, który udowadnia, że najsłynniejszym architektem wszech czasów pozostaje przyroda. W tym miejscu odwiedzający mogą poczuć jedność z naturą i cieszyć się spektakularnym widokiem na pustynie oraz górską panoramę.

Źródło: Architectural Digest

Źródło zdjęć: Designboom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj