Piękno w niedoskonałości
Kolekcja INDUSTRIELL to piękno w niedoskonałości, czyli nowa seria od IKEA będąca owocem współpracy z holenderskim projektantem Pietem Hein Eekiem. Kolekcja obejmuje szeroki wybór produktów – od drewnianych mebli i oświetlenia, po akcesoria, takie jak ceramika czy tekstylia kuchenne. W celu jej stworzenia opracowane zostały nowe sposoby pracy z drewnem, szkłem, ceramiką i tkaninami. Efektem są produkowane na masową skalę przedmioty niepowtarzalne, o wysokiej jakości, charakterystycznej dla wytworów ludzkich rąk.
Niedoskonałe projektowanie
INDUSTRIELL to seria składająca hołd unikatowości i indywidualizmowi. Piet Hein Eek postanowił rzucić wyzwanie istniejącej w branży tendencji do dążenia do doskonałości w projektowaniu. Ideą, jaka mu przyświecała, było połączenie wydajności możliwej dzięki produkcji na dużą skalę wraz z niepowtarzalnością mebli wykonanych przez rzemieślników. Sieci sklepów IKEA zależy, by nadawać przedmiotom więcej ludzkich i osobistych cech, przy jednoczesnym zachowaniu przemysłowego procesu produkcyjnego – mówi Piet.
Nowa tożsamość
Kolejnym wspólnym punktem widzenia IKEA i projektanta było dążenie do odnalezienia wartości we wszystkich zasobach. Prace Pieta ucieleśniają koncepcję transformacji, określenia na nowo tożsamości rzeczy oraz są sprzeciwem wobec marnotrawstwa materiałów. Piet słynie z użycia odzyskanych surowców do tworzenia pięknych mebli. To pragnienie – aby wykorzystywać największą możliwą ilość materiału – jest fundamentem podejścia IKEA od samego początku istnienia firmy.
Kolekcja industriell
Wspólne stanowisko i tęsknota za wyjątkowością sprawiły, że projektanta oraz IKEA połączyło silne partnerstwo, którego wynikiem stała się najnowsza kolekcja. INDUSTRIELL obejmuje utrzymane w prostej, minimalistycznej stylistyce drewniane meble, szkło, ceramikę oraz tekstylia. Jednym z największych wyzwań było stworzenie krzesła z drewna sosnowego. Celem było bowiem jak najbardziej efektywne wykorzystanie każdego kawałka drzewa, zachowując także fragmenty z tak zwanymi niedoskonałościami, jak sęki, różnice w słojach i kolorze. Największym wyzwaniem było zachowanie niedoskonałości, które nadają wyrobom rzemieślniczym indywidualny rys. Bardzo trudno było przekonać ludzi w fabrykach, by nagle zaakceptowali to, co zwykle traktują jako błędy w produkcji – dodaje projektant.
O stylu powracającym do natury pisaliśmy już w tym artykule: Wabi Sabi, czyli powrót do natury i niedoskonałości.
Osobliwe wnętrza
Kolekcja INDUSTRIELL powstała, by wprowadzić do wystroju ciepły, bardziej „ludzki” charakter. Ponieważ to dodatki często tworzą atmosferę domu, szczególną wagę nadano akcesoriom – jednym z najciekawszych produktów wchodzących w skład serii są szklanki. Ich ostateczny projekt to ręcznie narysowany szkic, przekształcony następnie w cyfrowy rysunek na potrzeby produkcji. Dodatkowo, zostały wykonane na dwóch różnych maszynach, co dało interesujący efekt niewielkiego niedopasowania, widoczny po ustawieniu ich obok siebie. Również tekstylia kuchenne zyskały nowe, interesujące oblicze – zrezygnowano przy ich produkcji z idealnie prostych linii haftu na rzecz wzorów przypominających ręczne rysunki.
Źródło: materiały prasowe IKEA
bardzo mi się podoba ten styl. Chyba najbardziej ze wszystkich innych i to właśnie za te niedoskonałości.
Czasem pozwolenie sobie na niedoskonałość wprowadza dużo spokoju do życia 🙂