Wabi Sabi, czyli powrót do natury i niedoskonałości

2
8288

Co w tym roku zastąpi ubiegłoroczny trend HYGGE? WABI SABI! To wywodząca się z buddyzmu japońska sztuka znalezienia subtelnego i naturalnego piękna w niedoskonałości. To akceptacja rzeczy takimi, jakie są, bez ich upiększania. To umiłowanie rzeczy prostych, skromnych, surowych. Czasem podniszczonych, chropowatych, ale posiadających swoją historię. To też spojrzenie świeżym okiem na coś, co mogłoby być spisane na straty, a przecież może dostać nowe życie. Przedmioty w mieszkaniu w stylu WABI SABI będą łączyć więc trzy cechy: funkcjonalność, piękno i nostalgię. Paleta kolorów w WABI SABI to głównie paleta bieli i kolory ziemi oraz bazowanie na naturalnych materiałach (drewno, len, bawełna, wiklina, kamień…). W dobie galopującego konsumpcjonizmu absolutnie kibicujemy temu trendowi. Jak żyć i mieszkać w duchu WABI SABI? Zerknijcie na kilka ciekawych nurtów w tej filozofii.

Len i naturalne tkaniny

Dlaczego len? Otóż jest to tkanina, która ma właściwości bardzo zdrowotne. Lniana pościel zmniejsza zmęczenie i zdecydowanie poprawia nastrój. Jest też antybakteryjna i antyalergiczna. Nawet niewielki dodatek włókien lnianych (do 10%) wystarczy, aby wyeliminować efekt elektryczności charakterystyczny dla tkanin sztucznych. Już od minionego lata obserwujemy większą popularność lnianej bielizny pościelowej i w tym roku będzie z pewnością kontynuowany.

nakrycie stołu

źródło: lenoui 

krzesełko drewniane

źródło: so linen! 

poduszki szare

źródło: Meis Ideis 

woreczek

źródło: Tavana Studio 

Ceramika wykonana ręcznie

W trendzie WABI-SABI szczególną rolę odgrywają przedmioty wykonane ręcznie. Ceramika toczona na kole czy odlewana ręcznie przez człowieka dodaje jej historii i szczególnego charakteru. Glina jako materiał to swoisty powrót do natury. Jako przykład można przywołać niektóre style japońskiej ceramiki. W japońskiej ceremonii parzenia herbaty przedmioty z ceramiki są często rustykalne i mają prosty wygląd, np. Hagi ware, o kształtach, które nie są całkiem symetryczne, oraz kolory lub tekstury, które wydają się podkreślać nierafinowany lub prosty styl.

talerz handmade

źródło: Dekory Nati

kubek ceramiczny

źródło: MANOceramics 

miseczka ceramiczna

źródło: Planeta-P 

miska ceramiczna

źródło: Manilove

Drewno

Drewno to kolejny materiał bliski filozofii WABI SABI. Praca z tym materiałem wymaga siły i pokory. Drewniane meble to symbol powrotu do prostoty i harmonii. Ręcznie wykonane, drewniane meble idealnie komponują się z rustykalnym wątkiem WABI SABI. Nie można zapomnieć o bazie do wnętrza czyli o pięknej podłodze drewnianej 🙂

wild wood stories

źródło: Wild Wood Stories 

deska do krojenia

źródło: W tym sęk

łyżka drewniana

źródło: Po sęk

stół drewniany

źródło: 5ty Element

ZapiszZapiszZapiszZapisz

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo piękne i inspirujące przedmioty. Chętnie używam takich naturalnych materiałów we swoim mieszkaniu. Dodają do niego ciepła i takiego miłego poczucia zadomowienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here