Historia powstania – od paleniska do piekarnika

0
6638
kuchnia retro vintage szara biała

W latach dwudziestych ubiegłego wieku w kuchni, podobnie jak na statku, czy w kolei, starano się zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni. Poza tym miało to być pomieszczenie sterylnie czyste, ograniczone jedynie do funkcji przygotowywania posiłków. Jak zapewnia Magdalena Wrońska – Shohag, wiceprezes zarządu Comitor: „Obecnie kuchnia to przede wszystkim miejsce spotkań, a gotowanie stanowi czynność, która urosła do rangi przyjemności. Spędzamy w ten sposób czas wolny wraz z rodziną lub przyjaciółmi”. A więc jak wyglądała kuchnia kiedyś?

Historia kuchni – początki

Początki funkcjonowania kuchni można ulokować już w starożytności. Nasi przodkowie tworzyli wówczas paleniska, a wiele z używanych przez nich przyborów przypominało dzisiejsze. W tamtym okresie nie wydzielano jednak do gotowania odrębnego pomieszczenia. Tak było również w średniowieczu. Oczywiście wiele zależało od statusu społecznego. Zamożniejsi mogli pozwolić sobie na bardziej komfortowe warunki, nie wspominając już o mieszkańcach średniowiecznych zamków.

Ewolucja kucjmi sprzęt kuchrnny comitor

Od pieca węglowego do ultranowoczesnego piekarnika

W historii kuchni kolejne udogodnienia wyznaczały kamienie milowe takie jak: wynalezienie węgla, gazu, żeliwa, elektryczności i kanalizacji. W 1875 roku powszechnie korzystano z pieców węglowych. Pierwszą na świecie fabrykę takich pieców pod nazwą „F. Küppersbusch & Söhne” złożył Friedrich Küppersbusch. Podczas pierwszej wojny światowej pojawiła się konieczność użytkowania kuchni i piekarników polowych. Po jej zakończeniu piekarniki i piecyki zaczęły ponownie być produkowane do użytku domowego.

nier bouwt novy produkcja kuchni comitor

Jak rozwijał się funkcjonalizm?

W latach dwudziestych i trzydziestych przez ruch modernistyczny propagowana była idea użytecznego projektowania kuchni. Chodziło o to, aby praca gospodyń domowych była jak najbardziej wydajna. Teraz przywiązujemy większą wagę do detali i dodatków. Lata trzydzieste to początki kuchni, jaką znamy obecnie – wyposażonej w szafki, półki i urządzenia, mocowane w określonych miejscach, do których dokładnie pasują. Na początku lat pięćdziesiątych firma Blanco po raz pierwszy wyprodukowała zlewozmywak ze stali nierdzewnej, odpornej na niekorzystne warunki zewnętrzne.

stara retro kuchnia prl vintafe krześło rodzina białe fronty stara kuchenka okap comitor Nowoczesna kuchnia piekarnik kuchenka półki blat dewniany białe fronty comitor

Wielofunkcyjność – przykład Comitor

Coraz częściej decydujemy się też na kuchnie otwarte na salon, co wynika z chęci, a niekiedy nawet konieczności wykonywania kilku czynności jednocześnie. W przypadku takich rozwiązań staramy się ukryć niektóre elementy, a ułatwiają nam to niektórzy producenci sprzętów kuchennych. Przykładem może być tu na przykład okap, dostępnej za pośrednictwem Comitora, zintegrowany z płytą indukcyjną, w której potrafi się… schować. To tylko jeden z wielu przykładów, które obrazują, jak rozwinęła się technologia w kwestii wyposażenia kuchennego. Jedno się nie zmieniło, zawsze lubiliśmy jeść i biesiadować.

Comitor nowa kuchnia biała podłoga okap stół jadalnia piekarnij krzesło kuchnia z wyspą

Źródło: materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj