Fototapety i plakaty na ścianę – czy mogą znaleźć się w jednym pokoju?

0
3304
Fototapeta do salonu – liście

Akcenty dekoracyjne pełnią bardzo ważną rolę w wystroju wnętrza. To właśnie one sprawiają, że przestrzeń nabiera wyrazu i charakteru. Najczęściej ściany ozdabia się wieszając na nich plakaty w ramie lub przyklejając fototapetę. A gdyby tak zastosować obie te rzeczy na raz?

Ciekawy wystrój wnętrza uda się stworzyć wtedy, gdy sięgnie się po oryginalne i nietypowe rozwiązania, a bardzo ciekawe rezultaty uda się osiągnąć dosłownie w oka mgnieniu, wybierając ścienne dekoracje. Można kierować się zasadą „mniej znaczy więcej” lub postawić na rozwiązania w duchu „im więcej, tym lepiej”. 

Skłaniając się w stronę tej drugiej opcji, zastanowimy się, czy fototapety na ścianę i plakat do jednego pokoju to dobre rozwiązanie, a jeśli tak, w jaki sposób łączyć ze sobą wzory, by harmonijnie się prezentowały.

Fototapety na ścianę to silna dominanta w wystroju wnętrza 

Warto zacząć od tego, że rozwiązanie, jakim są fototapety do pokoju, to bardzo prosty w realizacji i jednocześnie niezwykle efektowny sposób, żeby odmienić wystrój wnętrza o 180 stopni. By efekt był jednak zadowalający, wzór musi być dopasowany do otoczenia, w jakim się znajdzie. Stworzenie harmonijnie prezentującej się całości jest bardzo ważne, a szeroki wybór wzorów (pejzaże, geometrycznie desenie, roślinne ornamenty, imitacje materiałów czy panoramy miast) ułatwia znalezienie odpowiedniego motywu dekoracyjnego. 

Tym, czym warto się kierować, jest z pewnością kolorystyka. Do jasnego pokoju urządzonego w beżach i kremach jak ulał będzie pasować fototapeta o roślinnym wzorze, który choć jest delikatny, od razu rzuca się w oczy. Z kolei w industrialnej stylizacji – nowoczesnej i surowej – sprawdzi się fototapeta imitująca ceglany mur, kamień lub beton. 

Fototapeta do salonu – liście

Znalezienie ponadczasowego wzoru i dopasowanie go do wystroju wnętrza, by stworzył integralną całość, zagwarantuje to, że aranżacja będzie się znakomicie prezentować przez lata. Ale nie warto poprzestawać tylko na fototapetach. Pójdźmy o krok dalej i wybierzmy efektowne plakaty na ścianę.

Pastelowy plakat z żurawiem

Jak dobrać plakaty na ścianę, żeby pasowały do fototapety? 

Plakaty w pokoju, w którym znajduje się już fototapeta, można wykorzystać na dwa sposoby: albo powiesić je na innej ścianie, albo na tej samej, na której znajduje się wzór. I choć mogłoby się wydawać, że tak bliskie umieszczenie dwóch ozdób doprowadzi do przeładowania aranżacji, wcale nie musi tak być. Trzeba tylko wiedzieć, jak zestawić ze sobą oba elementy. 

Gwarancją tego, żeby fototapety i plakaty dobrze się razem prezentowały, jest dopasowanie ich do siebie uwzględniając przynajmniej jedno kryterium. Najłatwiej jest postawić na dwie ozdoby utrzymane w tym samym stylu, ale to nie jedyny czynnik, którym można się kierować.  

Tematyka

Sprawdzonym pomysłem na zestawienie ze sobą fototapety i plakatów jest dobranie wzorów pod kątem tego, co przedstawiają. Doskonale widać to na przykładzie motywów inspirowanych naturą. Jeśli na ścianie znajduje się liściasty deseń, wówczas będą do niego pasować inne roślinne motywy. Mogą to być zarówno kompozycje z liśćmi, kwiatowe przedstawienia lub zdjęcia modnej obecnie trawy pampasowej.

Jeśli natomiast pokój udekorowany jest abstrakcyjnym deseniem, wówczas doskonałym uzupełnieniem wystroju staną się plakaty z geometrycznym wzorem. Gdy fototapeta odznacza się wyrazistą kolorystyką, plakaty można zawiesić na sąsiedniej ścianie, by rozłożyć akcenty dekoracyjne.  

Kolorystyka

Kryterium, na którym z pewnością można polegać, jest kolorystyka. W zeszłym roku dużą popularnością cieszyły się stylizacje w duchu „total beige”, w których wszystkie elementy wyposażenia i dekoracje miały zbliżoną do siebie tonację. Właśnie w ten sposób można dobrać do siebie fototapetę i plakat, zestawiając je na tej samej ścianie.

Ale do tematu kolorystyki można podejść także w inny sposób. Jeśli chce się stworzyć wyrazistą i wpadającą w oko aranżację, świetnym rozwiązaniem jest kontrastowe zestawienie elementów dekoracyjnych. Dobrym przykładem jest industrialny wystrój bazujący na szarościach. Na ścianie, na której znajduje się fototapeta imitująca beton, może się pojawić neonowo żółty plakat. W salonie sprawdzi się nowoczesna abstrakcja, a w pokoju nastolatka komiksowy wzór. 

Stylistyka 

Ostatnim kryterium jest stylistyka. Zestawienie fototapety i plakatu w tej samej estetyce jest sprawdzonym pomysłem na udekorowanie wnętrza. Dobrze będzie to widać na kilku przykładach. 

W wystroju boho można połączyć ze sobą fototapetę imitującą plecionkę z wikliny i plakat z kwiatową kompozycją w beżowej tonacji. W stylu skandynawskim minimalistyczny geometryczny deseń, na przykład w jodełkę, świetnie będzie wyglądał z czarno-białym plakatem z górskim pejzażem, a w wystroju retro kwiatowy wzór w drobną łączkę można uzupełnić plakatem z botaniczną ryciną.    

Plakat i fototapeta to doskonały duet do udekorowania wnętrza 

W świecie aranżacji wnętrz warto sięgać po nieszablonowe rozwiązania, bo to właśnie one pozwolą stworzyć oryginalny wystrój. Zestawienie ze sobą fototapety i plakatów stanie się bardzo wyrazistą dominantą w pokoju, dzięki czemu uda się całkowicie odmienić dotychczasową stylizację nie przeprowadzając gruntownego remontu.

Źródło: Materiał zewnętrzny sklepu REDRO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj