Ze względu na ciężką sytuację środowiskową, zjawisko recyklingu nabiera coraz większej popularności. To jest nie tylko trend ostatnich czasów, lecz niezbędna dla zachowania homeostazy systemu ekologicznego czynność. Coraz częściej słyszymy o odnawianiu starych rzeczy albo powstaniu nowych w tradycji zero waste. Dobrym przykładem jest renowacja mebli, albo tworzenie designerskich wyrobów tekstylnych z resztek większej produkcji. Polscy architekci i designerzy też pragną tworzyć z troską o środowisko, dlatego w obrębie Warszawy powstał jednorodzinny dom z recyklingu.
Dom z recyklingu. Skąd taka nazwa?
Najbardziej fascynującym elementem projektu jest kluczowy materiał wykorzystany pod czas budowy. Dom z recyklingu powstał ze starych cegieł, które przywieziono z zachodniej części Polski. Architekci MAZM zdobyli je z rozróbki starego domu na potrzeby projektu, dlatego i zdecydowali się na taką nazwę. Drugi fakt, który zainspirował twórców do tego hasła, to mały dom jednorodzinny, na bazie którego powstał obecny obiekt.
Cechy charakterystyczne
Niewątpliwie wykorzystanie używanych cegieł to nie tylko wsparcie dla środowiska, lecz bardzo ciekawy sposób na dodanie budynku charakteru. W projekcie domu, architekci połączyli cegły z historią oraz nowy beton, dlatego dom z recyklingu nabrał industrialnego wydźwięku. Ciekawym elementem budowy jest dwupoziomowy taras. Dzięki ustawieniu „ściany” słupów z betonu i cegły od strony ulicy, inwestorzy zyskali idealną przestrzeń dla spotkań w kameralnej atmosferze.
Plan budynku
Jak wcześniej wspomniano, część budynku to bryła starego domu jednorodzinnego, w której aktualnie znajdują się sypialnie dla dzieci. Druga część domu jest nowa. Na parterze znalazła się przestronna kuchnia i salon. Na piętrze, architekci zlokalizowali łazienkę oraz sypialnie dla rodziców. Dobudowana część ma prosty geometryczny kształt, jest to prostokątna bryła z wąskimi wycięciami okien od strony ulicy, i dużymi panoramicznymi oknami z widokiem na ogród.
Wnętrze domu jest surowe i industrialne, a jednak bardzo klimatyczne. Użycie drewnianych podłóg pozwoliło nadać przestrzeni przytulności, dlatego, nawet przy użyciu betonu i cegieł, budynek jest doskonałym miejscem odpoczynku. Z ciekawostek dodamy, że projekt został wyróżniony w XIV edycji konkursu Wienerberger Brick Award 2019 w kategorii “Feeling at home”.
Źródło zdjęć: Igacy Matuszewski dla MAZM