Jak zadbać o środowisko? Zacznijmy od domu!

2
2216

Jak zadbać o środowisko? Co można zrobić, aby zatrzymać zmiany klimatu i kto powinien się tym zająć? Ile to kosztuje czasu, energii i pieniędzy? Wokół tematu zrównoważonego życia wciąż wiele jest znaków zapytania. Odpowiedzi pomaga znaleźć IKEA, proponując sprytne produkty i konkretne rozwiązania, które umożliwiają wprowadzenie małych, prostych zmian w naszym codziennym życiu. Marka pokazuje, że dobry klimat zaczyna się w domu.

By zmieniać świat, trzeba zacząć od siebie…

Zmiany zachodzące w środowisku naturalnym sprawiają, że większej wartości nabierają codzienne wybory nas wszystkich. Często wydaje nam się jednak, że działania na rzecz klimatu wymagają olbrzymiego nakładu pracy i pieniędzy. Odpowiedzialnością obarczamy rządy, odpowiednie organizacje czy inne instytucje. To przekonanie chce odczarować IKEA. Pokazuje, jak wiele mogą sprawić codzienne, drobne zmiany. Rozwiązania marki
dotyczą szeroko pojętego życia w stylu eko, ruchu zero waste i zdrowego (dla nas
i planety) żywienia.

Oszczędzajmy wodę aż do 40%

Punktem wyjścia powinna być świadomość, jak ważne jest korzystanie z zasobów Ziemi.
Na tej podstawie warto prowadzić bardziej zrównoważone życie. Wsparciem oraz dużym ułatwieniem mogą być przyjazne dla klimatu produkty IKEA. Pomogą one m.in. oszczędzić wodę. Baterie z serii PILKÅN czy ÄLMAREN to nie tylko wspaniałe wykończenie umywalek, ale i mniejsze zużycie wody. To też oszczędność energii elektrycznej niezbędnej do ogrzania wody.

jak zadbać o środowisko

Słowem-kluczem jest perlator, będący prawdziwym synonimem wyrażenia „oszczędność wody”! Wszystkie baterie IKEA wyposażone są w perlator z napowietrzaczem, który obniża zużycie wody aż do 40% bez zauważalnej różnicy w ciśnieniu wody.

85% mniej zużycia energii dzięki żarówkom

A gdybyśmy mogli zapewnić sobie komfortowy, spokojny sen, jednocześnie dbając
o środowisko? Zaciemniające rolety HOPPVALS pozwalają obniżyć koszty ogrzewania, gdyż powietrze wewnątrz struktury plastra miodu tworzy efektywną warstwę izolacyjną. To najtańszy sposób regulacji temperatury. Innym sposobem na oszczędzanie energii jest zainwestowanie w oświetlenie LED. Przykładowo, żarówka LED z serii RYET zużywa aż do 85% mniej energii, a jej żywotność jest 10 razy dłuższa od zwykłych żarówek.

Zmiana sposobu odżywiania

Nasza dieta, ma istotny wpływ na zmiany klimatu i degradację światowych zasobów naturalnych. Wyeliminowanie produktów odzwierzęcych z diety może zmniejszyć ślad węglowy każdego z nas nawet o 70%! Nie trzeba jednak przeprowadzać kuchennej rewolucji, wystarczy np. wykluczyć mięso z jadłospisu w jeden wybrany dzień tygodnia.

dieta wegetariańska

Przenośna płyta indukcyjna TILLREDA

W kuchni idealnie sprawdzą się woreczki wielokrotnego użytku z bioplastiku ISTAD oraz pojemniki na żywność z serii IKEA 365+, pozwalające znacznie zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia.

przechowywanie pożywienia w lodówce

To temat szczególnie ważny w Polsce, gdyż jak podaje Federacja Polskich Banków Żywności, w naszym kraju marnuje się co roku około 9 mln ton żywności. To więcej niż wynosi średnia unijna.

Uprawa roślin w systemie hydroponicznym

Domowników możemy zaskoczyć ziołami z domowej uprawy – w IKEA dostępny jest zestaw do uprawy roślin w systemie hydroponicznym KRYDDA. Warto dodać, że taka domowa uprawa świetnie nawilża powietrze.

Uprawa roślin w systemie hydroponicznym

Jak zadbać o środowisko, segregując odpady?

Istotną częścią zrównoważonego życia jest także właściwa segregacja odpadów. Dzięki temu mogą być one następnie przekazane do recyklingu i ponownie wykorzystane. Kosze z serii VARIERA czy FILUR, sprawiają, że segregowanie jest proste i wygodne.

segregacja odpadów w koszach IKEA

Aplikacja IKEA Better Living

Tym, którzy czują się jeszcze nieco niepewnie i nie wiedzą, co mogliby zrobić, aby być bardziej przyjaznym środowisku, z pomocą przyjdzie nowa aplikacja marki IKEA Better Living. Można ją pobrać na systemy iOS i Android. Podpowiada ona proste, codzienne czynności, które wspierają prowadzenie zrównoważonego życia w domu, takie jak wyłączanie monitora, branie krótszego prysznica czy naturalne suszenie prania. Lista obejmuje w sumie ponad 70 aktywności.

facet rozwiesza pranie

Ponadto na stronie IKEA.pl/dlaplanety można znaleźć e-book, stworzony wspólnie z pracownikami IKEA. Stanowi on kompleksowy poradnik pokazujący, co warto zmienić w swoim życiu, by metodą małych kroczków zadbać o naszą planetę. Gotowi do walki o lepszą przyszłość?

Źródło: materiały prasowe IKEA

2 KOMENTARZE

  1. Ja staram się jak najmniej wyrzucać 🙂 Do sklepu zawsze przychodzę ze swoimi materiałowymi torbami i nie potrzebuję reklamówek 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj