Ochrona przyrody: Polskie miasta pokrywa zieleń!

0
3749
Ochrona przyrody zielone eko żywe przystanki w Siemiatyczech

Ekologiczna sytuacja na świecie jest gorącym tematem, który nie zostawia nikogo obojętnym. Ochrona przyrody oraz kwestia tworzenia obiektów z nią zgodnych jest bardzo aktualna również dla Polaków. Dlatego w naszym kraju zbudowano właśnie pierwsze zielone przystanki! Burmistrz miasta Siemiatycze zadbał o to, żeby mieszkańcy jego miasta mogli cieszyć się oryginalnymi skandynawskimi projektami zielonych przystanków.

Ekologiczna inicjatywa – projekt przystanków z roślinami

W podlaskim województwie, w przytulnym mieście Siemiatycze powstały pierwsze w Polsce zielone przystanki. Niejednokrotnie słyszeliśmy o planach powstania podobnych przystanków w Białystoku i Warszawie, nie mniej jednak EKO przystanki w Siemiatyczach istnieją już od 2 lat. Głównym pomysłodawcą tej inicjatywy jest burmistrz miasta. Władza oświadczył, że do stworzenia tego projektu zainspirował się tradycją zielonych budowli w Skandynawii. Wiaty powstały w centrum miasta przy placu Jana Pawła II, koszt budowy wyniósł około 70 tysięcy złotych. Projekt zrealizowano w ramach wsparcia finansowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Co ciekawe, obecny burmistrz Piotr Siniakowicz już złożył wniosek o powstanie podobnych  przystanków w Warszawie. Wkrótce możemy się spodziewać ekologicznych wiat przy stołecznej ulicy Siemiatyckiej.

Ochrona przyrody zielone eko żywe przystanki Siemiatycze

Ochrona przyrody zielone eko żywe przystanki w Siemiatycze

Zalety zielonych przystanków, czyli ochrona przyrody miasta

Pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to wpływ zielonych przystanków na jakość lokalnego powietrza. Zieleń, czyli więcej tlenu i mniej dwutlenku węgla. Oznacza to, że przy globalnej realizacji podobnej inicjatywy, można w znacznym stopniu polepszyć sytuację czystości powietrza w mieście. Drugą zaletą EKO przystanków jest edukacja mieszkańców. Przy tablicy rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, mogą oni zapoznać się z przydatnymi informacjami, na przykład: ochrona środowiska, jak dbać o ekologię w domu i inne. Dobór roślin rozmieszczonych na przystankach również zachwyca. Wybór padł na gatunki, które będą się zmieniać wraz z porami roku.

Zielone eko żywe przystanki Siemiatycze

Zielone eko żywe przystanki w Siemiatycze

Takie projekty mogą wzbudzać niejednoznaczne uczucia. Z jednej strony jest to naprawdę ciekawy pomysł, który nie tylko staje się wspaniałą dekoracją miasta, ale i służy narzędziem edukacyjnym obywateli. Z drugiej, praktyczność podobnych przystanków wzbudza pewne wątpliwości. W każdym razie, jesteśmy ciekawi podobnych rozwiązań w innych miastach Polski, na pewno chętnie skorzystamy z zielonego przystanku i osobiście sprawdzimy jego praktyczność!

Źródło: oficjalna strona miasta Siemiatycze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj