Biedermeier w Muzeum Narodowym w Warszawie

0
3882

Do dzisiaj w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać ponad czterysta przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno. Dobrze, że udało nam się odwiedzić tę inspirującą wystawę Biedermeier.

Biedermeier

Biedermeier Biedermeier Biedermeier

Charakterystyczne elementy mebli biedermeierowskich wiązały się z dążeniem do zapewnienia użytkownikowi komfortu. Styl Biedermeier panował w Europie Środkowej i Wschodniej od Niemiec po zachodnie krańce europejskiej części Rosji w pierwszej połowie XIX wieku.

Biedermeier

Biedermeier Biedermeier Biedermeier

Jako sztuka zamożnego mieszczaństwa biedermeier zaspokajał potrzebę komfortu, co znalazło wyraz w funkcjonalnych i szlachetnych w swojej prostocie meblach oraz wzornictwie wnętrz mieszkalnych. Rozwojowi kultury życia codziennego towarzyszył wzrost zapotrzebowania na przedmioty rzemiosła artystycznego (szkło, srebro, porcelanę i biżuterię), opartego na nowoczesnych formach. Nic dziwnego, że sztuka biedermeieru spotkała się również z zainteresowaniem ziemiaństwa.

Biedermeier

Biedermeier Biedermeier

Biedermeier

Wystawa to pierwsza prezentacja sztuki biedermeieru w Polsce, tym cenniejsza, że oprócz eksponatów z kolekcji MNW pokazano zabytki z muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Wrocławiu, muzeów regionalnych w Jeleniej Górze i Koninie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, a także muzeów rezydencji: Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Zamku w Łańcucie, Muzeum Zamkowego w Pszczynie i Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy.

Biedermeier

Biedermeier Biedermeier

Mamy nadzieje, że tym którzy nie mieli okazji wystawy odwiedzić nasza relacja zdjęciowa przybliży nieco charakterystykę stylu Biedermeier.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj