Oskar Zięta – W tym roku Zieta Studio obchodzi jubileusz dziesięciolecia!

0
2891

Oskar Zięta jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich designerów. Możemy nazwać go człowiekiem renesansu XXI wieku. Przede wszystkim kojarzymy markę ze stworzeniem technologii FiDU, dzięki której powstają rozmaite stalowe formy o charakterystycznej estetyce i niebywałej wytrzymałości. Oskar Zięta studiował architekturę w Szczecinie, potem wyjechał do Zurychu na stypendium. Właśnie tam przygoda z technologią FiDU rozpoczęła się na dobre. To nie pierwszy raz, kiedy przedstawiamy wam Oskara Zietę. Pamiętacie może artykuł o targach Salone del Mobile w Mediolanie? W tym roku Zieta Studio obchodzi jubileusz dziesięciolecia. Dla tych, którzy może jeszcze nie wiedzą, czym zasłużył się Oskar Zięta mamy przygotowany wywiad. Z okazji jubileuszu agencja OKK! PR zaprosiła Oskara Ziętę do rozmowy. Z wywiadu, który przeprowadziła Zofia Malicka, dowiemy się przede wszystkim o jego debiucie na międzynarodowej arenie. Potem o sztuce w przestrzeni publicznej i oczywiście podsumowując, czego nie mogło zabraknąć o planach na przyszłość. Poniżej fragment rozmowy z artystą. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Oskar Zięta, Jubileusz, Zieta Studio, technologia FiDU

Oskar Zięta – jak narodził się pomysł na tworzenie obiektów i mebli ze stali?

W Szwajcarskim Instytucie Technologicznym ETH w Zurychu, gdzie studiowałem CAAD, czyli Computer Aided Architectural Design, narodził się pomysł na technologię FiDU. Jeden z moich wykładowców, profesor Ludger Hovestadt, uświadomił mi i innym asystentom, że wizualizować można w zasadzie wszystko. A świat wirtualny jest już bardzo bliski realnemu. Doszliśmy wtedy do wniosku, że nie chcemy wizualizować architektury. Chcemy pójść o krok dalej – eksportować na maszyny wszystkie dane, które tworzą architekci w czasie procesu projektowania. Mieliśmy wirtualnie wybudowane projekty, próbowaliśmy znaleźć sposób na zamianę tych danych w gotowy produkt, taki jak budynek, konstrukcja, element architektoniczny. Wtedy, niemal dwadzieścia lat temu, było to dość nowatorskie. Dziś mamy drukarki 3D, istnieją nawet technologie drukowania domów, ale z zupełnie innych materiałów niż metal, to materiał wyjątkowo skomplikowany w obróbce, trudny. Wybrałem go,  bo ten temat zawsze był mi bliski„. 

Oskar Zięta, Jubileusz, Zieta Studio, technologia FiDU

Hit Oskara Zięty! Projekt stołka PLOPP!

PLOPP, czyli „Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem” był pierwszym projektem z metką Zieta Studio, który stał się rozpoznawalny. W 2007 roku po targach Salone Del Mobile Oskar Zięta miał kilkaset zamówień i ruszono z produkcją. Kupił pierwsze maszyny w Szwajcarii, a jego tata wynajął halę. A co było potem? Oskar Zięta wspomina: ” […] po targach pokazywany był we wszystkich gazetach. Dzięki temu nastała nowa fala manufaktury i rzemiosła połączonych z nowymi technologiami. Obecnie w naszym biurze pracują nie tylko inżynierowie i technolodzy, ale też architekci, designerzy i inne osoby, które lubią przekraczać granice. Do dziś używamy designu i sztuki do eksplorowania i eksperymentowania„. By zaistnieć w branży, Oskar Zięta musiał zacząć od małych formatów, aby móc pokazać potencjał opracowanej przez niego technologii. By z czasem przejść do dużej skali, która dla niego zawsze była na pierwszym miejscu. Wspomina: „Zdobywałem wiedzę o materiale i detalach, robiąc kolejne użytkowe produkty. Tak właśnie powstał stołek PLOPP, potem krzesło Chippensteel, i cała masa innych zrealizowanych projektów, które są funkcjonalnymi manifestacjami technologii.

Oskar Zięta, Jubileusz, Zieta Studio, technologia FiDU, PLOPP
Oskar Zięta, Jubileusz, Zieta Studio, technologia FiDU, Chippensteel
Oskar Zięta Jubileusz, Oskar Zięta, Jubileusz, Zieta Studio, technologia FiDU,

Zięta Studio obchodzi właśnie 10. jubileusz!

Oskar Zieta opowiada o swoich planach na przyszłość i o tym, czym nas jeszcze zaskoczy! Jednak jak na tak wspaniałego artystę przystało, ma bardzo dużo planów, o których jeszcze nie może nic powiedzieć. Dlatego podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami: „Jesteśmy w pięknym studio, które daje nam możliwość łączenia projektowania w komfortowych warunkach z produkcją i prototypowaniem. Mam nadzieję, że to, co jeszcze przed nami, będzie zaskakujące, rewolucyjne i wniesie do świata ważną wartość. Mam w planach wdrażać w życie te pomysły i idee, które czekają w moim szkicowniku i które wymagają jedynie czasu oraz odpowiednich środków. Jesteśmy obecnie interdyscyplinarną pracownią z zapleczem inżynieryjnym, produkcyjnym, projektowym, jak i badawczym. Co więcej, dzięki naszej innowacyjnej technologii FiDU możemy działać w różnych sektorach przemysłu: od energetycznego, górniczego czy konstrukcyjnego, przez architekturę i przemysł motoryzacyjny, aż po design i sztukę. To olbrzymie spektrum, w którym się nieustannie poruszamy, przekraczając wszelkie granice i tworząc mądre i ciekawe realizacje. Jednak, w skali globalnej wciąż jesteśmy małym statkiem. Właśnie dzięki temu szybko reagujemy na zmiany i możemy pozwolić sobie na eksperymentowanie i wdrażanie innowacji„. – podsumowuje Oskar Zięta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj