Rzemiosło artystyczne – Rynek sztuki w czasie pandemii ma się dobrze!

1
1560

Rzemiosło artystyczne? Rynek sztuki w Polsce? Moglibyśmy przypuszczać, że podczas gonitwy za nową technologią i sztuczną inteligencją, odejdzie w zapomnienie. Otóż nie! Rynek sztuki rozkwita. Pomimo panującej sytuacji na świecie, Polacy kupują coraz więcej dzieł sztuki. W czasie, gdy inne branże przeżywają ciężkie chwile z powodu pandemii, rynek sztuki w Polsce ma się zaskakująco dobrze. Czy możemy wskazać jeden powód, dlaczego tak się dzieje? Byłoby to niemożliwe! A to dlatego, że powodów, dla których Polacy zaczęli interesować się rzemiosłem artystycznym, jest co najmniej kilka. Po pierwsze, pragnienie otaczania się pięknem. Potrzebę posiadania czegoś wyjątkowego, co wyraża osobiste preferencje. Po drugie, jest wśród nas wielu kolekcjonerów, czyli pasja kolekcjonerstwa. Po trzecie, to szukanie dobrych sposobów lokowania kapitału. W niepewnych czasach kryzysu dzieła sztuki stały się bowiem jedną z pewniejszych inwestycji! Jak się ma rynek sztuki w Polsce?

„Od dłuższego czasu rynek dzieł sztuki dynamicznie rośnie, stale jesteśmy świadkami spektakularnych i rekordowych sprzedaży. W roku 2019 rynek sztuki w Polsce ponownie osiągnął najwyższe obroty. Mówi, podsumowując Rafał Kamecki, prezes i założyciel Artinfo.pl, jedynego w Polsce portalu eksperckiego o rynku sztuki, wydającego doroczny Raport Artinfo.pl. W pierwszym półroczu 2020, czyli w okresie, kiedy pandemia wywołała burzę w niemal każdej branży, sprzedaż sztuki wzrosła o niemal 30% w stosunku do półrocza roku ubiegłego”.

Rzemiosło artystyczne podbija rynek sztuki!

Domów aukcyjnych, aukcji i kolekcjonerów sztuki przybywa, jak grzybów po deszczu. Ceny wciąż rosną. Przykładowo w 2018 roku za cenę ok 4 720 000 złotych sprzedano obraz Wojciecha Fangora „M39” w Desa Unicum. W roku 2019 po raz pierwszy w historii polskiego rynku sztuki rekordową cenę osiągnęła praca rzeźbiarska. Za grupę dwudziestu postaci z brązu pt. „Caminando” Magdaleny Abakanowicz zapłacono ponad 8 mln złotych. Na początku czerwca 2020 roku portret prof. Karola Gilewskiego pędzla Jana Matejki został sprzedany w domu aukcyjnym Polswiss Art za prawie siedem milionów złotych. Nigdy wcześniej żaden obraz nie osiągnął takiej ceny na aukcji!

Rynek sztuki – co sprzedaje się najlepiej?

Zastanawiacie się pewnie, co sprzedaje się najlepiej? Przede wszystkim jeszcze do niedawna najbardziej pożądane były obrazy. Prace dawnych mistrzów takich jak Matejko, Malczewski czy Brandt. Jednak obecnie równie chętnie kupowana jest sztuka współczesna. Powodzeniem cieszą się zarówno prace klasyków współczesności, takich jak Henryk Stażewski, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, jak i artystów, którzy swoją drogę artystyczną zaczęli po 1989 roku (np. Wilhelm Sasnal, Piotr Uklański, Marcin Maciejowski). Co ciekawe, w ostatnich latach modna stała się także sztuka „młoda i aktualna”, stosunkowo niedroga i dostępna, reprezentowana przez szeroką grupę twórców, z których większość nie ukończyła czterdziestego roku życia.

Niezmiennie duże zainteresowanie wzbudza rzemiosło artystyczne, zwłaszcza antyczne meble i biżuteria. Natomiast zupełnie nowym zjawiskiem jest powodzenie polskiego wzornictwa XX wieku. Ceny mebli z lat 50. i 60. są już konkurencyjne do cen antyków. Dynamicznie rośnie także sprzedaż fotografii kolekcjonerskiej. Tu tradycyjnie króluje Witkacy, ale coraz więcej płaci się za prace artystów awangardowych, takich jak Natalia LL, Krzysztof Wodiczko, Józef Robakowski czy Ewa Partum.

Obowiązkowy raport dla zainteresowanych sztuką!

Zapraszamy każdego, kto interesuje się zakupami dzieł sztuki, do zapoznania się z wydanym niedawno Raportem Artinfo.pl 2020. To najważniejsze w branży, najbardziej profesjonalne i przede wszystkim obiektywne opracowanie dotyczące rynku sztuki w Polsce. Aktualne wydanie ma aż 324 strony i zawiera podsumowanie i analizę transakcji aukcyjnych z całego 2019 roku i z pierwszej połowy 2020 roku. Raport można kupić w salonach Empik na terenie całej Polski, w siedzibie firmy Artinfo.pl w Warszawie (ul. Dzielna 3) oraz dodatkowo przez Internet.

Źródło: materiały prasowe, Artifano.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj