Wynajem mieszkania i jego cena uzależniona jest od wielu różnych czynników m.in. lokalizacji nieruchomości, udogodnień czy standardu wykończenia wnętrz. Chcesz zainteresować potencjalnych najemców? Popraw więc wizerunek mieszkania! Dzięki przygotowaniu mieszkania do wynajmu nie tylko zwiększysz zainteresowanie najemców, ale także zyskasz wyższą cenę transakcyjną. Warto zaufać w tym aspekcie specjalistom – architektom wnętrz, powierzając im aranżację wnętrz.
Jakie korzyści niesie współpraca z architektem? Co możesz zyskać, przeprowadzając drobny remont przed wynajęciem mieszkania? Zobacz, na czym polega home staging oraz dlaczego powinieneś rozważyć tę inwestycję.
Home staging – wynajem mieszkania i zasady przygotowania nieruchomości
Wiele osób przed wystawieniem ogłoszenia o mieszkaniu do wynajęcia po prostu je sprząta, ewentualnie przeprowadza drobne naprawy. Home staging to działania podejmowane w celu zwiększenia wartości rynkowej mieszkania oraz zainteresowania ofertą szerszego grona odbiorców. Idea home stagingu narodziła się w USA. Obecnie znana jest w wielu krajach na całym świecie.
Home staging polega na pełnym wykorzystaniu potencjału mieszkania i optymalnym zagospodarowaniu dostępnej przestrzeni. Najważniejsze zasady techniki to:
- utrzymanie porządku w mieszkaniu: prezentując mieszkanie musisz zadbać o jak najlepsze pierwsze wrażenie Klienta, który powinien poczuć się wyjątkowo. Uporządkowanie rzeczy, schowanie przedmiotów do szaf, regałów, wyniesienie śmieci, pozmywanie naczyń to absolutne minimum. Dlatego należy usunąć osobiste przedmioty, zastąpić je stylowymi dodatkami. Można zakupić rośliny doniczkowe, włożyć do wazonu bukiet kwiatów;
- odpowiednie rozplanowanie przestrzeni: jasne, przestronne wnętrza są najbardziej pożądanymi na rynku. Warto więc pozbyć się z mieszkania zbędnych mebli, zagospodarować przestrzeń w taki sposób, aby sprawiała wrażenie otwartej;
- odświeżenie mieszkania: pomalowanie ścian, usunięcie starej, zniszczonej tapety pozwoli całkowicie odmienić wnętrza. Podczas wyboru kolorów ścian nie należy kierować się własnymi upodobaniami. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na jasne, ponadczasowe barwy, np. biel;
- naprawienie drobnych usterek: w mieszkaniu powinny działać wszystkie elementy wyposażenia, a ewentualne naprawy należy wykonać przed pokazaniem mieszkania Klientowi.
Zatrudnienie architekta jako element home stagingu
Przygotowanie mieszkania na wynajem wcale nie musi oznaczać długiego i kosztownego remontu. Niestety, wiele osób decyduje się odnowić wnętrza, kierując własnym gustem – mieszkanie przygotowywane jest tak, jakby to właściciel miał w nim zamieszkać. To błędne założenie. Wnętrza należy zaaranżować w taki sposób, aby zainteresować potencjalnych Klientów.
Z pomocą przychodzi architekt wnętrz, który wyeksponuje potencjał mieszkania, wprowadzi zmiany, dzięki którym wnętrze zostanie odświeżone, rozjaśnione i optycznie powiększone. Wykorzysta kolory ponadczasowe, dopełniając uzyskany efekt szykownymi dodatkami. Odnowione mieszkanie zyska na wartości, a cena wynajmu wzrośnie. Home staging szczególnie duże znaczenie ma przy wynajmie krótkoterminowym, w przypadku którego najemca w zamian za wyższy standard gotowy jest zapłacić znacznie wyższą cenę.
Odnowienie mieszkania przed wynajmem z pomocą architekta wnętrz niesie ze sobą dwie korzyści: przyspieszenie procesu wynajmu oraz wyższy zysk. Skorzystanie z usług specjalisty jest gwarancją poprawności realizacji aranżacji, zastosowania rozwiązań ponadczasowych i nieszablonowych, a także kontroli nad budżetem.
Materiał przygotowany przez Eksperta portalu GetHome
Zdecydowanie jest to bardzo dobra inwestycja zwiększająca wartość nieruchomości.
Największym plusem architektów jest wiedza na temat unikalnych materiałów i sposobów
jak odtworzyć luksusowe projekty na wybranej nieruchomości.
Owszem! Dodatkowym atutem jest również umiejętność projektowania pod względem funkcjonalnym, co pozwala tworzyć niezwykle wygodne przestrzenie 😉