Zasłonki oczyszczające powietrze bazujące na fotosyntezie

2
5076

Nasze powietrze przekracza od kilku lat wszelkie normy zanieczyszczenia. Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Owszem, używamy oczyszczaczy powietrza. Jednak to dość spory wydatek. By umożliwić ludziom prowadzenie zdrowszego i bardziej zrównoważonego życia, IKEA pracuje nad oczyszczającą powietrze zasłoną GUNRID. Do sprzedaży na wszystkich rynkach trafi ona najprawdopodobniej w lutym 2020 roku.

zasłonki oczyszczające powietrze

Zasłonki oczyszczające powietrze bazujące na fotosyntezie

Zanieczyszczone powietrze jest jednym z największych wrogów naszego zdrowia. To najczęstsza przyczyna chorób serca, udarów mózgu, chorób płuc i nowotworów. Wyniki najnowszych badań naukowych wiążą je także z ograniczonym rozwojem poznawczym, demencją, cukrzycą oraz niską wagą urodzeniową. Co gorsza, kwestią problematyczną jest nie tylko powietrze na zewnątrz, ale i to, którym oddychamy w domu. Szacuje się, że zanieczyszczone powietrze wewnętrzne powoduje 3,8 miliona zgonów każdego roku. Dlatego IKEA podjęła ścisłą współpracę z uniwersytetami, wynalazcami, ekspertami z zakresu jakości powietrza oraz dostawcami. Rezultatem działań jest oczyszczająca powietrze zasłona GUNRID. Naniesiona na tkaninę cienka powłoka mineralna w kontakcie ze światłem pozwala jej rozbijać substancje zanieczyszczające powietrze. Usuwa przykre zapachy i formaldehyd. Sposób działania przypomina więc fotosyntezę zachodzącą w przyrodzie i roślinach. Sam proces zaś zostaje zapoczątkowany zarówno przez światło naturalne, jak i sztuczne.

zasłonki oczyszczające powietrze

zasłonki oczyszczające powietrze

IKEA chce mieć wpływ na ludzi i planetę

IKEA chce wywierać pozytywny wpływ na ludzi i planetę. Oferuje więc produkty, które mogą rozwiązać rzeczywiste problemy i przynieść realną zmianę. Zrównoważony rozwój jest niejako wpisany w DNA marki. Warto podkreślić, że GUNRID to pierwszy produkt wykorzystujący metodę przypominającą fotosyntezę, gdzie światło jest ważnym czynnikiem reakcji chemicznych. W przyszłości podobną technologię IKEA zamierza zastosować także w połączeniu z innymi tekstyliami, powszechnie stosowanymi jako dodatki w wielu domach. Uzupełniając je o funkcję oczyszczania powietrza, marka chce tworzyć przystępne i niezajmujące wiele miejsca rozwiązania, będące jednocześnie ozdobą dla domu.

Słoma ryżowa w produktach IKEA

Warto dodać, że od wielu lat IKEA nie ustaje w działaniach mających na celu zmniejszenie ilości zanieczyszczeń pochodzących z własnej działalności poprzez stopniową eliminację szkodliwych substancji chemicznych i ograniczanie emisji. W zeszłym roku wystartowała inicjatywa Better Air Now!, której celem jest wykorzystanie słomy ryżowej – pozostałości po zbiorach ryżu, która zwykle jest palona, co ma ogromny wpływ na zanieczyszczenie powietrza – w charakterze odnawialnego surowca stosowanego w produktach IKEA.

Zasłona oczyszczająca powietrze GUNRID pojawi się w sklepach IKEA na wszystkich rynkach w 2020 r.

Żródło: informacja prasowa IKEA

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj