Startuje konkurs make me! dla młodych projektantów

0
1860

Konkurs make me! to kluczowy element Łódź Design Festival. Realizowany od drugiej edycji festiwalu, wyrósł na jeden z najważniejszych, międzynarodowych konkursów dla projektantów młodego pokolenia. Adresowany jest nie tylko do designerów, ale także do absolwentów i studentów kierunków artystycznych i projektowych w wieku 20-35 lat. Do konkursu można zgłaszać prace z zakresu wzornictwa przemysłowego, grafiki, architektury czy mody. Technika oraz wykorzystywane materiały mogą być dowolne, od ceramiki przez szkło po drewno, sklejki oraz inne tworzywa.

make me! plakat

Konkurs make me! – historia

W ubiegłym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 217 projektantów z całego świata, m.in. ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Tajwanu czy Kolumbii. Najważniejszy cel to wyłonienie oraz wsparcie tych młodych projektantów, którzy są gotowi do startu. Finaliści ubiegłych edycji zwracają uwagę na możliwości, jakie otworzyły się przed nimi dzięki udziałowi w konkursie. To między innymi szansa zaistnienia w środowisku projektowym, współpraca z przedsiębiorcami, promocja poprzez liczne publikacje czy kolejne wystawy. Przez 11 edycji konkurs make me! stał się międzynarodowym wydarzeniem. Podczas wystawy pokonkursowej można zobaczyć i najlepiej zrozumieć wyróżnione przez jury dzieła. Często są one nie tylko świadomą odpowiedzią na wyzwania dnia codziennego, ale także profesjonalnie zaprojektowanym produktem z potencjałem rynkowym.

Nagrody główne 2018

Nagrodę główną w 2018 roku za projekt „Simpla”, czyli zindywidualizowane, zewnętrzne protezy piersi generowane z wykorzystaniem technologii skanowania oraz drukowania przestrzennego, otrzymała Małgorzata Załuska. Główna nagroda w konkursie zdecydowanie pomaga autorce w rozwijaniu projektu. To oczywiście nie tylko wsparcie materialne, ale również ogromna doza zaufania i wiary w sens projektu. Dzięki make me! poczuła, że ma realną szansę zrealizować swój pomysł, a on z kolei może w przyszłości przyczynić się do poprawy jakości życia kobiet. Dlatego warto w tym konkursie wziąć udział.

konkurs make me!

Nagroda specjalna od Łódź Design Festival trafiła w ubiegłym roku do Ryana Yasina, 24-letniego projektanta z Londynu, za „Petit Pli – Clothes That Grow”, czyli ubrania potrafiące urosnąć aż o 7 rozmiarów.

konkurs make m! ubrania które rosną z dzieckiem

Nagroda specjalna od Interprint powędrowała do Róży Rutkowskiej, absolwentki School Of Form na kierunku Industrial Design, za projekt „SCOBY: opakowania, które żyją”. Materiał wykorzystany przez Rutkowską do produkcji opakowań spełnia funkcję membrany, która przedłuża trwałość produktu i może być zjedzona wraz z zawartością lub służyć za kompost.

scoby opakowania do jedzenia

Jury

Prace oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane, różnorodne w swoich zainteresowaniach i preferencjach grono jury. Jego skład zmienia się w każdej edycji konkursu, w 2019 roku będą to: Agnieszka Jacobson-Cielecka, od 2011 roku dyrektor artystyczna i programowa School of Form i współautorka programu nauczania; Czesława Frejlich, profesor prowadząca zajęcia projektowe na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie i na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, współorganizatorka Ogólnopolskiego Biennale Sztuki Projektowania; Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, założyciele studia projektowego i marki MALAFOR, produkującego meble i przyjazne środowisku przedmioty użytkowe w krótkich seriach oraz Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, entuzjasta działań miejskich i projektowania, inicjator oraz współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi. Po raz pierwszy członkiem jury będzie w tym roku Mariusz Włodarczyk, prorektor ds. Nauki, Rozwoju i pozyskiwania Funduszy Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, wieloletni dziekan Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz.

W składzie jury zadebiutuje także Maurizio Burrato. Urodzony w 1966 w Pinerolo we Włoszech, studiował Industrial Design i Building Engineering w Istituto Tecnico M. Buniva. W latach 1994–2013 pracował jako R&D manager oraz manager sprzedaży w różnych firmach z branży producentów MFC i HPL/CPL. Od roku 2013 jest członkiem zespołu projektowego firmy Interprint.

Nagrody w 2019

Jurorzy na podstawie przesłanych formularzy wybiorą około 20 najlepszych projektów, które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, przygotowanej w ramach Łódź Design Festival 2019 w dniach 17–26 maja w Art_Inkubatorze, przy Tymienieckiego 3 w Łodzi. W drugim etapie wybrany zostanie zwycięzca, który otrzyma nagrodę główną – PARADYŻ AWARD 50 000 PLN, ufundowaną przez Mecenasa Festiwalu – Ceramikę Paradyż.

O Łódź Design Festiwal

Łódź Design Festival powstał w 2007 roku, przyjmując formułę przeglądu osiągnięć polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje więc design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Dziś skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. Dlatego prezentuje innowacje i projekty mające duży wpływ na nasze otoczenie. Łódź Design Festival to wydarzenie, podczas którego inspiracji poszukiwać mogą projektanci, architekci, przedstawiciele zawodów kreatywnych, ale też każdy zainteresowany kulturą i wzornictwem. W programie najmocniejszymi punktami są zawsze wystawy tematyczne, spotkania z ekspertami w dziedzinie designu i architektury, dyskusje i wykłady, a także warsztaty dla dorosłych i dzieci. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 435 000 osób z całego świata – to najczęściej odwiedzane wydarzenie związane ze wzornictwem w Polsce. Festiwal realizowany jest dzięki wieloletniemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi, Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Ceramiki Paradyż – Mecenasa Festiwalu.

Wszelkie informacje dotyczące zgłoszenia w konkursie make me! znajdują się TU. Wyniki make me! 2019 poznamy 17.05.2019 podczas Gali Otwarcia Łódź Design Festival. Wystawa pokonkursowa będzie prezentowana w dniach 17.05-26.05.2019.

Źródło: informacja prasowa Łódź Design Festiwal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj