Zabytkowy budynek biblioteki w nowej odsłonie

2
2494

W żadnym wnętrzu nie ma więcej duszy i charakteru, niż w tych, które powstały w miejscach z historią. Taki los spotkał jeden zabytkowy budynek biblioteki w Ameryce, który obecnie cieszy wiele odwiedzających oryginalnym wystrojem i niesamowitą energią! Zobaczmy zatem, co ciekawego kryje w sobie ta inwestycja.

Zabytkowy budynek biblioteki w nowej odsłonie

Autorami tego niezwykłego projektu są architekci z amerykańskiej pracowni projektowej Koning Eizenberg Architecture. Ich głównym zadaniem było dostosowanie wnętrza zabytkowej biblioteki na potrzeby MuseumLab – Muzeum dla dzieci. Trudność polegała na tym, że budynek został zniszczony poprzez uderzenie pioruna. Architekci postanowili wykorzystać ten wyróżnik budynku i za główny motyw wystroju wnętrza wykorzystali poszarpane ściany starej budowli.

zabytkowy-budynek-inspiracje

 zabytkowy-budynek-instalacja-inspiracje

Krótka historia

Zabytkowy budynek służył jako biblioteka publiczna aż do 2006 roku. Kulminacją w jego historii było uderzenie pioruna, który obalił dużą część dachu. Architekci ze studia KEA zajęli się odbudowaniem struktury budynku, zachowując jego oryginalne elementy – ozdoby, które towarzyszą budynkowi od zakończenia pierwotnej budowy.

zabytkowy-budynek-cegła-sala-gimnastyczna sala-wykładowa-inspiracje zabytkowy-budynek-inspiracje

Koncepcja wnętrza

Cała koncepcja kręci się wokół oryginalnych elementów wystroju budynku. Wszystkie dekoracje takie, jak na przykład ozdobne łuki, mury i podłogi zostały odsłonięte. W taki sposób niejednolite, pęknięte powierzchnie ujawniają się spod łuszczących się tynków. Taki zabieg tworzy wówczas poczucie niedokończonego wnętrza, co faktycznie stanowi jego główną zaletę.

zabytkowy-budynek-muzeum-kultura sala-muzeum-dla-dzieci-inspiracje-kultura-rozwój białe-wnętrze

Oczywiście nie obeszło się bez nowoczesnych instalacji i elementów. Większość pomieszczeń zamkniętych albo dobudowanych, wykonano z białych materiałów, co tworzy wyjątkowy kontrast z oryginalnym wykończeniem budynku. Znajdziemy tu również mnóstwo ciekawych instalacji oraz rozwiązań artystycznych, które swoją oryginalnością niewątpliwie zwracają na siebie uwagę.

Zabytkowy budynek – MuseumLab

Oprócz biblioteki i czytelni, w budynku znajduje się Muzeum dla dzieci. MuseumLab to unikalne miejsce, które obejmuje trzy pomieszczenia wystawowe w tym dwa laboratoria naukowe i przestrzeń programową dla młodzieży i seniorów. Warto zaznaczyć, że Muzeum Dziecięce w Pittsburghu jest największym ośrodkiem kulturalnym w USA poświęconym dzieciom.

Źródło: materiały prasowe, Koning Eizenberg Architecture

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj