Z czego zbudowana jest Twoja sofa? – Skóra naturalna kluczowym materiałem

0
4626

Skóra naturalna i sztuczna

Niniejszy artykuł poświęcony będzie jednym z najpopularniejszych materiałów
tapicerskich, którymi jest skóra naturalna i skóra ekologiczna. Pomimo wspólnej nazwy oba warianty dość mocno się od siebie różnią, zwłaszcza jeśli chodzi o właściwości i późniejszą konserwację.

skóra-naturalna

Przy wyborze zestawu wypoczynkowego powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko jego rozmiar i wygląd, ale także materiał, z którego jest zrobiony. Ważna jest zarówno jakość obicia, jak i jakość wewnętrznego wypełnienia.

musztardowa-sofa-favi

Jak zbudowana jest sofa?

Szkielety mebli tapicerowanych zazwyczaj produkowane są z litego drewna lub metalu. Elementem nośnym są tu sprężyny naciągowe, listwy czy elastyczne taśmy tapicerskie. Materiały te powinny przepuszczać wilgoć i powietrze. Właściwy kształt mebla determinuje jednak tzw. warstwa modelująca, na którą składają się specjalistyczne piany lub gumy. Ostatnią, miękką warstwę tworzą poliestrowe pianki czy runa, pianki wysokoelastyczne, wełna lub pierze naturalne. Materiały te powlekane są izolacyjną tkaniną tekstylną, na której umieszcza się obicie.

RADA

Wysokoelastyczna pianka (pamięciowa tzw. pianka memory) znana jest jako tworzywo do produkcji wygodnych materacy. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się ją również do produkcji mebli wypoczynkowych. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom pianka ta dostosowuje się do kształtu ciała człowieka, zapewniając mu maksymalny komfort podczas siedzenia czy snu.

Obicia tapicerskie dzielimy na tkaniny i skóry. W skład obu grup wchodzą materiały pochodzenia naturalnego i sztucznego.

zielona-sofa-favi

Skóra naturalna

Skóra naturalna uważana bywa za najbardziej luksusowe i eleganckie obicie mebli tapicerowanych. Jest przyjemna w dotyku, miękka i przewiewna. Co więcej, skórę można zafarbować na wiele różnych odcieni i nadać jej rozmaite tekstury. Omówione zalety obić skórzanych mają niebagatelny wpływ na ich cenę. Z tego względu przed wyborem konkretnej kanapy czy fotela warto zasięgnąć opinii na temat producenta i jakości jego wyrobów. Do produkcji mebli używana jest najczęściej skóra wołowa.

skóra-naturalna-sofa

Wygląd i wytrzymałość obicia zależy od surowca pierwotnego. Najdroższa i najbardziej luksusowa jest skóra ze zwierząt chowanych na specjalnych farmach. Zwierzęta te są odpowiednio karmione i chronione przed ukąszeniami owadów, dzięki czemu ich skóra pozbawiona jest blizn. Innymi czynnikami, które wpływają na jakość obicia, są: grubość skóry, sposób jej wyprawienia oraz późniejsze modyfikacje koloru i tekstury.

Skóra naturalna może występować w kilku wariantach:

Skóra anilinowa

Stanowi najbardziej naturalny wariant, dzięki prawie niezmienionej teksturze i tylko lekkiemu podkreśleniu koloru za pomocą specjalnych barwników. Cechą charakterystyczną tego rodzaju skóry są jej otwarte pory, co czyni ją nie tylko miękką i przyjemną w dotyku, ale i bardziej narażoną na uszkodzenia mechaniczne czy zabrudzenia.

Skóra semianilinowa

Skóra semianilinowa to typ, który zachowuje swoje naturalne właściwości, ale jest bardziej odporny na wpływy czynników zewnętrznych. Ma półotwarte pory i jest bardziej jednorodna niż skóra anilinowa.

Skóra pigmentowana

Charakteryzuje się specjalną warstwą ochronną i zamkniętymi porami. Jest bardziej odporna na zabrudzenia i otarcia, ale zachowuje swój naturalny wygląd.

Nabuk

Nubuk to aksamitna skóra powstała z oszlifowanego lica, która w dotyku przypomina brzoskwinię. Od szorstkości walca szlifującego zależy późniejsza faktura materiału. Powierzchnia nubuku nie jest zabezpieczana środkami chemicznymi, więc sam materiał jest nieco mniej odporny na światło i otarcia.

Welur

Powstaje w wyniku szlifowania spodniej części skóry. Charakteryzuje się „szorstką” strukturą.

Niektóre rodzaje skóry wygładza się specjalnym „nadrukiem”, który zapewnia jednorodny, elegancki wygląd bez wad optycznych. Ten typ wykończenia jest bardzo popularny ze względu na przyjazną cenę i wyjątkową odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Skóra syntetyczna

Skóry syntetyczne produkuje się w procesie nanoszenia tworzywa sztucznego (najczęściej poliueretanu lub polichlorku winylu) na tkaninę bazową. Oprócz całościowej tapicerki, skóra syntetyczna może być wykorzystywana również jako obicie mniej eksponowanych miejsc mebli ze skóry naturalnej (boki, tył).

biała sofa- skóra naturalna

Eko-skóra

Eko-skóra to termin, który laik łatwo może wziąć za synonim prawdziwej skóry. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Eko-skóra to materiał syntetyczny, który wyglądem przypomina swój naturalny odpowiednik, ale jest zdecydowanie tańszy. Jego bazę tworzy splot bawełniany, który powleka się warstwą poliuertanu. Eko-skóra jest łatwa w konserwacji i odpowiednia dla alergików. W przeciwieństwie do skaju, eko-skóra oddycha, nie pęka i jest bardziej wytrzymała.

W poprzednich dziesięcioleciach do tapicerowania mebli najczęściej wykorzystywano właśnie skaj. Jego powierzchnię tworzy warstwa z chlorku winylu, dzięki czemu sam materiał jest łatwy w utrzymaniu i odporny na zabrudzenia. Niezaprzeczalną wadą skaju jest to, że pęka i niszczeje pod wpływem słonej wody, na przykład potu. Z tego względu nie powinno się go stosować w eksponowanych miejscach, takich jak siedziska czy oparcia. Dzięki postępowi technologicznemu, który przyniósł nowe rodzaje skór syntetycznych, skaj powoli odchodzi do lamusa.

RADA

Jeśli masz dzieci lub zwierzęta domowe, ale zależy Ci na kanapie ze skóry naturalnej, zalecamy wybór tzw. skóry lakierowanej. Jest bardzo odporna, łatwo ją utrzymać w czystości, a przy tym zachowuje wszystkie zalety skóry naturalnej.

 

szafa-sofa-favi.

Wybór tapierki to trudne zadanie, ale jesli weźmiesz pod uwagę swój budżet i to w jakim stylu chciałabyś urządzić swój salon, wybór okaże sie łatwiejszy. Bez względu na to czy jesteś zwolennikiem skóry naturalnej czy tańszych odpowiedników w postaci eko-skóry na FAVI.pl znajdziesz oba rodzaje. Na FAVI możesz znaleźć skórzane zestawy wypoczynkowe jak i te z eko-skóry.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj