Układanie deski warstwowej czyli jak ją sprawnie zamontować w 10 krokach

1
4827

Fundamentem wykończenia mieszkania czy domu są oczywiście ściany i podłoga. To od nich zaczyna się cała koncepcja wystroju wnętrz. Tak wielka gama kolorystyczna, dobór faktury i jakości nie ułatwia podjęcia decyzji. Dziś pokażemy Wam jeden z najnowszych projektów, który zrealizowaliśmy z wielką przyjemnością. Wnętrze miało być przede wszystkim nowoczesne, a zarazem przytulne.

Do wykończenia podłogi wybraliśmy piękną, olejowaną deskę w kolorze jasnego drewna w odcieniach bieli – Dąb Biscuit Grande z firmy Barlinek – największego producenta w Polsce. Struktura drewna podkreślona jest szczotkowaniem co wyraźnie wydobywa naturalny charakter podłogi. Co ważne – deska wygląda i zachowuje się dużo lepiej na przestrzeni lat niż na przykład plastikowe panele. Drewniana podłoga to połączenie estetyki i wieloletniej trwałości. Użyliśmy deski warstwowej z wyraźnie ściętymi krawędziami (fazowanie). Pamiętajcie, że zanim przystąpicie do układania desek wszystkie prace mokre powinny być zakończone, a deska musi co najmniej 48 godzin aklimatyzować się w pomieszczeniu przed jej położeniem. Zobaczcie krok po kroku jak ją sprawnie zamontować!

Do montażu jest nam potrzebne:

Młotek

Dobijak profesjonalny

Łata montażowa

Kliny dystansowe

Kątownik

Pilarka elektryczna lub piła ręczna

Paca zębata

Wałek, nożyk do cięcia i miarka

dąb biscuits grande

Krok 1.

Na początek wykonaliśmy szlif posadzki, by klej lepiej przywierał do podłogi. To świetne rozwiązanie, jeżeli chcecie, by klej mocniej trzymał się podłoża.

jak układać podłogę

podłoga drewniana

Krok 2.

Przed przystąpieniem do układania pamiętajcie o zagruntowaniu podłogi.

barlinek podłoga

gruntowanie podłogi

Krok 3.

Montaż w systemie klejenia do podłoża jest dla nas lepszym rozwiązaniem, dlatego niezbędny był specjalny klej i grunt. Klej rozprowadzamy pacą zębatą na szerokość dwóch pasów podłoża. Klej musi być nakładany tak, by równomiernie pokrywał wylewkę. Co ważne – uważajcie, by nie pobrudzić klejem wierzchniej warstwy deski!

podłoga klejona

układanie podłogi

Krok 4.

Na rozprowadzony klej kładziemy deskę. Zwróćcie szczególną uwagę na ułożenie języka zamku. Jego koniec powinien być w jednej linii z warstwą wierzchnią deski. To bardzo ważne, by podłoga ładnie połączyła się ze sobą.

układanie podłogi drewnianej

deski na podłodze

Krok 5.

Przy każdej desce, która będzie przylegać do ściany pozostawiamy 15 milimetrową dzięki klinom dystansowym.

barlinek drewno

układanie podłogi

podłoga drewniana

Krok 6.

Układamy kolejno deski. Należy pamiętać, by przesunięcie pomiędzy łączeniami w sąsiadujących pasach wynosiło minimum 50 centymetrów.

jak ułożyć deski

układanie desek

podłoga od Barlinek

Krok 7.

Każda z desek musi przywierać do siebie, pomoże Wam przy tym dobijak i młotek. W ten sposób następuje zamknięcie zamków.

dobijanie desek

jak ułożyć deski na podłodze

Krok 8.

By wykonać montaż ostatniego pasa podłogi należy ją przyciąć, a przy tym zachować 15 milimetrów dylatacji między ścianą. Deskę sprawnie dobijecie za pomocą łaty montażowej.

drewniane deski

przycinanie desek

podłoga barlinek

Krok 9.

Szczelina dylatacyjna musi pojawić się także w ościeżnicy drzwiowej. Wypełniamy ją lub montujemy listwę.

listwy podłogowe

listwy szczelina

podłoga

Krok 10.

Czyścimy deski, montujemy listwy i nasza podłoga jest już gotowa!

podłoga Barlinek

podłoga i listwy

dąb bisquit

Jak widać układanie deski podłogowej wymaga precyzji i cierpliwości. O kierunku układania desek decydują wymiary pomieszczenia i kierunek padania promieni słonecznych. Deski Firmy Barlinek to wysokojakościowe produkty, dlatego łatwo się na nich pracuje. Ułożenie ich w salonie i sypialni zajęło jedynie kilka godzin. Podłoga jest od razu gotowa do użytkowania, więc możemy zabierać się za meblowanie wnętrza. Efektami końcowymi podzielimy się z Wami już niebawem!

A czy Wy, układanie podłogi macie już za sobą czy dopiero się do tego przymierzacie?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj