Sztuka teraz – od 19 stycznia w Krakowie i w internecie

0
2178

19 stycznia 2018 roku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy SZTUKA TERAZ. To druga edycja projektu SZLACHETNEJ PACZKI realizowanego w tym roku we współpracy z Fundacją Lotto i MNK. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 200 dzieł współczesnych polskich artystów. SZTUKA TERAZ połączyła w tym roku blisko 30 kuratorów i 160 artystów, zarówno początkujących jak i osoby znane na rynku sztuki. Zaproszone zostało także grono ekspertów ze świata sztuki, designu i kolekcjonerstwa.

Wystawa, której towarzyszyć będzie aukcja prezentowanych dzieł, ma na celu odkrywanie współczesnej sztuki, artystów tworzących teraz, a także pokazanie ludziom, że sztuka może zagościć w ich domach.

 

Organizatorzy zaprosili do współpracy młodych kuratorów, a ci zaprosili artystów. Z ponad tysiąca prac wybitni eksperci sztuki (m.in. Beata Bochińska, Łukasz Radwan, Andrzej Szczerski) wybrali dwieście. To właśnie one zostaną wystawione w Muzeum Narodowym w Krakowie tuż obok „Damy z gronostajem” i najwybitniejszych dzieł Stanisława Wyspiańskiego (2 lutego wystawa przeniesie się do Kamienicy Szołayskich i potrwa do 15 kwietnia).

Prace prezentowane na wystawie będzie można licytować za pośrednictwem platformy Allegro Charytatywni. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na działalność SZLACHETNEJ PACZKI, która od 2001 roku pomaga potrzebującym i łączy Polaków, realizując ideę mądrego pomagania.

Projekt SZTUKA TERAZ to okazja do zaprezentowania swoich prac szerokiemu gronu odbiorców i możliwość porozmawiania o nich. Dla każdego twórcy takie spotkania są ważne i cenne, mogą stanowić źródło inspiracji dla dalszej twórczości lub weryfikacji dotychczasowych osiągnięć – mówi jeden z ekspertów, dr hab. Andrzej Szczerski, Dyrektor ds. Naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie.

Traktuję projekt SZTUKA TERAZ dokładnie tak samo jak to, co robię w obszarze prawdy – Strefa Podwyższonego Sensu jest rewolucją w stosunku do stereotypu, piękno jest skrótem dla koncepcji życia, że można odnaleźć harmonię rozumianą głęboko, nie w taki banalny sposób. Na sztukę patrzę, żeby zobaczyć więcej. Uważam, że sztuka mówi więcej, niż autor chciał powiedzieć. Wtedy jest sztuką. – tłumaczy ks. Jacek WIOSNA Stryczek, założyciel Szlachetnej Paczki i twórca SZTUKI TERAZ.

Celem SZTUKI TERAZ jest również promowanie współczesnej polskiej sztuki wśród społeczeństwa i zbliżenie go do rynku sztuki. Chcielibyśmy nauczyć Polaków inwestowania w sztukę, uwrażliwiać na piękno i na drugiego człowieka. Chcemy budować modę na kupowanie sztuki, tak by Polska stawała się krajem ludzi kreatywnych, ludzi tworzących, takich, którzy pięknem chcą zmieniać świat. Dlatego zapraszamy wszystkich do udziału w aukcji charytatywnej, która odbędzie się za pośrednictwem platformy Allegro Charytatywni. Dochód z licytacji dzieł będzie przeznaczony na cele SZLACHETNEJ PACZKI, która od 16 lat pomaga najbardziej potrzebującym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj