Powrót najsłynniejszych modeli plastyki figuralnej

0
4279

Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” to największa fabryka porcelany cienkościennej w Europie. To przede wszystkim unikatowe przedmioty, wykonane z dbałością o najmniejszy detal, kładąc nacisk na kunszt ręcznego wykonania i zdobienia. Kolekcje „Ćmielowa” to powrót do źródeł poprzez odtwarzanie najstarszych, jedynych w swoim rodzaju, kolekcjonerskich fasonów tradycyjnych porcelanowych figurek. Tu łączy się bogata historia i niepowtarzalny design. Ćmielowska porcelana to nie tylko eleganckie serwisy. To także piękna galanteria figuralna, której początki sięgają dziesiątki lat wstecz.

figurki ćmielów

figurki ćmielów

W latach 1956 – 1966 zakład w Ćmielowie powrócił do dobrych tradycji plastyki figuralnej i realizował projekty artystów z Instytutów Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Nowatorskie projekty polskich twórców stały się wówczas sensacją kolekcjonerską w USA i Japonii. Dla tych awangardowych figurek typowe było sumaryczne kreślenie sylwetki, modelowanie brył o charakterystycznym, rozpoznawalnym profilu oraz zniekształcenie naturalnych proporcji i deformacje. Teraz powrócono do archiwalnych podwoi, a Fabryka zaczęła odtwarzać i wzbogacać kolekcję porcelanowych rzeźb. Wśród nich koneserzy znajdą słynne figurki, którymi szczycili się nasi przodkowie. Są one wiernie odtworzone o czym można się przekonać porównując figurki. Kolekcja to efekt pracy ludzi z pasją i co ważne, wyroby te nadal są ręcznie wykonywane oraz zdobione. Czyni je to niepowtarzalnymi i wyjątkowymi.

ćmielów

figurki ćmielowskie

W kolekcji pojawiają się przede wszystkim postaci kobiet i mężczyzn w różnych pozach. Markizy, kobieta klęcząca u źródła, lajkonik czy rybak to sztandarowe produkty Fabryki. Są ręcznie malowane i wykonane z najlepszej jakości materiałów. W kolekcji pojawiają się również zwierzęta oraz mityczne smoki. To dobra wiadomość, że Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” rozpoczęły na nowo produkcję plastyki figuralnej. Teraz w naszych domach może zagościć prawdziwa historyczna porcelana, która zachwycała dziesiątki lat temu i tak pozostało po dziś dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here