Musimy to powiedzieć głośno: nadeszła era na duże płyty podłogowe i ścienne. Jeśli planujemy eleganckie, ponadczasowe wnętrza mieszkania czy domu, zdecydowanie postawmy na płyty wielkoformatowe. Kiedyś układaliśmy płytki na podłodze, teraz będziemy układać płytki wielkoformatowe. Pokażemy tym razem, jak zastosować je w nietypowy sposób w łazience.
Odwiedziny w showroomie Tubądzin
W płytach wielkoformatowych zakochaliśmy się podczas zeszłorocznej wizyty w showroomie Tubądzin w Sieradzu. Były wszędzie: na podłodze, na ścianach, blatach czy frontach mebli. Nie mogliśmy wyjść z podziwu dla tak szerokiej gamy zastosowań tego materiału. Nie ukrywamy, że wcześniej nawet przez myśl nie przeszło nam, by ceramiczną płytą ścienną obłożyć fronty szafek czy stworzyć z niej blat wyspy. Płytki wielkoformatowe i ich niestandardowe zastosowanie stały się więc dla nas wyzwaniem. Podjęliśmy je!
Kochane płytki wielkoformatowe jako blat? Czemu nie!
Nasze eksperymenty rozpoczęły się z płytą PIETRASANTA, z której powstał blat roboczy w kuchni oraz obudowa wyspy kuchennej wraz blatem. Okazało się, że płyty wielkoformatowe to doskonały materiał do stworzenia grubych, solidnych blatów w kuchni. Nasze mieszkanie zyskało wiec wyspę, która jest nie tylko bardzo dekoracyjna, ale też niezwykle funkcjonalna.
Nowe wyzwanie: blaty łazienkowe i płytki wielkoformatowe
Tym razem weszliśmy w klimaty łazienkowe, gdzie cała aranżacja opiera się na kolekcjach od Macieja Zienia. Płyty SPECCHIO CARRARA i BLACK PULPIS ozdobiły ściany i obudowę wanny. Postanowiliśmy też w zupełnie inny i nieoczywisty sposób stworzyć blaty szafek pod umywalkami. Myśląc standardowo, położylibyśmy na szafce kamień lub spiek, ale tym razem blaty powstały z płyt MONOLITH INDUSTRIO ANTRAZITE barwionych w masie. Co to oznacza? Płyty barwione w masie zachowują kolor i strukturę także w przekroju, nie tylko na powierzchni.
Jak stworzyć blat z płyt MONILITH INDUSTRIO ANTRAZITE barwionych w masie – instrukcja krok po kroku
W pierwszym kroku docinamy płytę do preferowanego rozmiaru zgodnego z projektem szafki pod umywalką.
Bok, który został odcięty, szlifujemy dokładnie tak, aby wyglądał jak oryginalna krawędź płytki. Szlifowanie zajmie chwilę, ale bok płyty barwionej w masie będzie wyglądał jak brzeg bardzo cienkiego kamienia.
Kolejny moment wymaga bardzo dużej precyzji. Zachowujemy gigantyczną ostrożność przy wierceniu otworów na syfony i baterie umywalkowe. Aby płytka nie pękła przy nawiercaniu otworu, chłodzimy ją wodą. W ten sposób zapobiegniemy zmianom temperatury i niepotrzebnym naprężeniom materiału. Na końcu jest satysfakcja i pięknie wycięty otwór!
Oszlifowana, nawiercona poprawnie płyta powinna być przed montażem dokładnie oczyszczona i osuszona. W tym momencie jesteśmy gotowi na jej montaż na szafce umywalkowej.
Przygotowanie płyty to jedno, ale szafkę pod umywalki też należy dokładnie zaprojektować. Pamiętajmy o zbieżności otworów na syfony i baterie umywalkowe z tymi w blacie z płyty. My także precyzyjnie przygotowaliśmy mebel na położenie blatu. Pod płytą MONOLITH INDUSTRIO ANTRAZITE barwioną w masie musimy mieć płytę meblową. Na płytę meblową kleimy nasz gres. Dobrze jest zostawić kilka milimetrów nawisu z każdej strony, by ewentualna woda nie spływała na mebel czy do szuflad.
To zapowiedź gotowej realizacji, bo jesteśmy już o krok do GRANDE FINALE! Blaty mamy już zamontowane. Kolejnym krokiem jest osadzenie umywalek i montaż baterii umywalkowych.
Blaty z płyt Tubądzin barwionych w masie polecamy wszystkim, którzy w szybki sposób chcą osiągnąć minimalistyczny, elegancki efekt. Takie blaty będą doskonale chroniły meble, a utrzymanie ich w czystości nie powinno sprawiać kłopotów. Może następnym razem zastanowimy się, jak układać płytki wielkoformatowe? Czy taki temat byłby dla was ciekawy?
Materiał powstał we współpracy z firmą Tubądzin.
cześć!
Jakim klejem przyklejacie gres do mebla?
Płyty kleiliśmy na tradycyjny klej montażowy 🙂