Ogrody miejskie w Poznaniu – Przestrzeń publiczna 2019

0
3355
Przestrzeń publiczna ogrody miejskie Szeląg w Poznaniu pawilon czarny design

Lato to pora na grilla i wypoczynek poza domem w gronie przyjaciół. Idealnie jest, gdy twoje miasto ułatwia ci rekreacje i tworzy dla ciebie doskonałe do odpoczynku ogrody miejskie! W stolicy Wielkopolski powstał właśnie taki ogród. Projekt przestrzeni społecznej na poznańskim Szelągu stał się prawdziwym okazem, dlatego wyróżniono go w kategorii „Przestrzeń publiczna 2019”.

Niegdyś zarośnięta działka stała się dumą mieszkańców Poznania

Rzeka Warta jest ulubionym miejscem odpoczynku poznaniaków. Na jej wybrzeżach powstaje coraz więcej lokali oraz przestrzeni rekreacyjnych. Nic dziwnego, że jeszcze dwa lata temu zdziczała przestrzeń dzięki zaangażowaniu lokalnych mieszkańców przeszła taką metamorfozę. Ogród Szeląg powstał na lewym wybrzeżu Warty blisko osiedla Winogrady. Obecnie ogród jest miejscem spotkania mieszkańców Poznania, dlatego na jego terenie poza powierzchnią „koncertową” powstała kawiarnia oraz plaża.

Przestrzeń publiczna ogród miejski Szeląg w Poznaniu pawilon czarny design leżaki plaża

Pawilon na Szelągu

Na terenie Ogrodu znalazł się drewniany pawilon zaprojektowany przez Agnieszkę Owsianą, Adama Wiercinskiego ze studia architektonicznego wiercinski-studio. Proste kształty i minimalistyczny design doskonale wpisały się w harmonijny pejzaż na wybrzeżu Warty. W środku pawilonu znalazła się przestrzenna hala, która idealnie nadaje się na przeprowadzenie warsztatów albo wystaw.

Przestrzeń publiczna ogrody miejskie Szeląg w Poznaniu pawilon czarny design Przestrzeń publiczna ogrody miejskie Szeląg w Poznaniu pawilon czarny design białe ściany

Ogrody miejskie w sezonie letnim

Letni sezon to czas, kiedy Ogród odżywa. Lato 2019 w Ogrodzie miejskim Szeląg zapowiada się obiecująco. Organizatorzy zaplanowali bardzo obfity grafik wydarzeń. W tym sezonie możemy spodziewać się niemal codziennych koncertów oraz wykonawców z Polski i zza granicy. Poza występami na żywo, starsi i najmłodsi odwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych warsztatach.

Przestrzeń publiczna Ogród Szeląg w Poznaniu pawilon czarny design plaża hamaki

Nagroda „Przestrzeń publiczna 2019”

Jak widać, Ogród społeczny Szeląg to nie tylko wzorowa inicjatywa lokalnej społeczności, ale także wyróżniony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich design. W tegorocznej edycji konkursu SARP 2019 w kategorii Przestrzeń Publiczna nagrodę roku uzyskał właśnie projekt pawilonu na terenie Ogrodu Szeląg. To nie jedyne wyróżnienie. Pawilon również przypadł do gustu publiczności, więc autorzy z wiercinski-studio dostali też drugą nagrodę.

Przestrzeń publiczna ogrody miejskie Szeląg w Poznaniu pawilon czarny design SARP nagroda

Niewątpliwie, inicjatywa społeczna Ogrodu miejskiego Szeląg jest godna naśladowania. Połączenie dobrego designu oraz odpowiedzialności społecznej doda wyjątkowości i głębszego sensu niemal każdemu projektowi.

Źródło: wiercinski-stidio, Ogród Szeląg Garden

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here