Salon jest przestrzenią wyjątkową, w której spędzamy najwięcej czasu ze wszystkimi domownikami lub odwiedzającymi nas gośćmi. Zazwyczaj stanowi miejsce w głównej mierze dedykowane na relaks, wypoczynek.
Wszystkie elementy wystroju wnętrza muszą zatem być podporządkowane jego funkcji – również oświetlenie. Jakie lampy sprawdzają się w tym reprezentacyjnym pomieszczeniu? Jeśli też chcecie znaleźć odpowiednie oświetlenie, w dobrym stylu, zapraszamy do lektury.
Jak powinno wyglądać oświetlenie w salonie?
Każde funkcjonalne wnętrze wymaga stworzenia kompleksowego systemu oświetleniowego. Trzeba bowiem zapewnić równocześnie lampy główne, zadaniowe i dekoracyjne. Z ich pomocą buduje się praktyczne sceny świetlne, gwarantujące optymalne warunki do wykonywania rozmaitych czynności – od przyjęć dla kilkudziesięciu osób, przez przyjemny relaks z kubkiem herbaty, aż do romantycznego wieczoru we dwoje.
Współcześnie można korzystać z szeregu udogodnień, które pomagają stworzyć właściwą atmosferę przytulności i komfortu w salonie. Od lat znane są lampy z opcją ściemniacza. Obecnie natomiast oświetlenie coraz chętniej bywa włączane w kompleksowy system Smart House, który pozwala na zintegrowane i zdalne zarządzanie niemal wszystkimi domowymi instalacjami. To olbrzymie udogodnienie oraz krok w stronę naprawdę inteligentnych budynków.
Jakie lampy sprawdzają się w salonie?
Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe są energooszczędne i tworzone z dbałością o najmniejszy nawet detal wizualny. Lampa ma równocześnie spełniać swoją podstawową funkcję, dostarczając światła, ale też zdobić i przykuwać uwagę.
Takie też są produkty, oferowane przez sklep z oświetleniem Lampy.it, w którym znajdziemy ciekawe rozwiązania dla niemal każdego salonu.
Modele sufitowe – praktycznie i dyskretnie
Choć finalny wygląd zależy w głównej mierze od całościowej stylistyki pomieszczenia, to można wyróżnić szereg cech, którymi powinny odznaczać się lampy salonowe.
Jeśli potrzebujemy subtelnego i nienachlanego oświetlenia głównego, warto postawić na niewielkie i dyskretne lampy sufitowe – w formie oczek wpustowych lub skromnych plafonów. Dostarczają wystarczającą ilość światła, żeby bez przeszkód poruszać się w pomieszczeniu, a przy tym umożliwiają wprowadzenie innych, większych produktów oświetleniowych, które stają się też dekoracją.
Modele wiszące – oświetlenie przykuwające uwagę
Zazwyczaj centrum salonu i wydzielonej w nim przestrzeni wypoczynkowej stanowi ozdobna lampa wisząca. Przez długie lata rozbudowane żyrandole kojarzyły się wyłącznie ze stylem klasycznym. Musiały się składać z tysięcy kryształków, zawieszonych na wypolerowanych mosiężnych ramionach.
Takie konstrukcje, choć wciąż się pojawiają, są teraz tylko jedną z opcji. Żyrandole stały się ponownie bardzo modne i przeszły gruntowną metamorfozę. Obecnie, znajdziemy wiele lamp w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub geometrycznym, które sprawdzają się niemal w każdej aranżacji.
Wybierając żyrandol, zadbajmy o to, żeby jego wielkość była w pełni dopasowana do proporcji wnętrza, aby go nie przytłaczał, ani nie zginął w zbyt dużej przestrzeni. Równie ważne jest też zawieszenie go na odpowiedniej wysokości, najlepiej poza ciągami komunikacyjnymi, aby nie było ryzyka zahaczenia o niego głową.
Lampy stojące – praktyczne wykorzystanie
Niekiedy zamiast żyrandoli w strefie relaksu, w pobliżu mebli wypoczynkowych, pojawiają się lampy stojące – w wersji stołowej lub podłogowej. Pozwalają na wygodne czytanie, oświetlają przestrzeń i budują przytulną atmosferę.
Lampy stojące potrafią też dekorować. Często wykorzystuje się je w minimalistycznych aranżacjach, w stylu skandynawskim, w których lampy podłogowe, o długich, metalowych ramionach zazwyczaj wieńczy piękny, tekstylny abażur.
Kinkiety – doświetlenie i dekoracja
Kinkiety dają mniej światła, ale przyjemnie uzupełniają pełną aranżację oświetleniową, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie do salonu zróżnicowanych produktów z jednej linii stylistycznej.
Lampki naścienne przede wszystkim stanowią przyjemne dla oka i subtelne oświetlenie dodatkowe, a poza tym dekorują przestrzeń grą światła i cieni lub podkreślają konkretne detale architektoniczne i dzieła sztuki.
Stanowią swoistą wisienkę na torcie, która może nie jest najbardziej funkcjonalnym elementem, ale przyjemnie dopełnia pomysł i sprawia, że salon staje się jeszcze bardziej przytulny.
Światło w salonie – stwórz miejsce dla przyjemności
Budowanie oświetlenia w salonie to kluczowy element tworzenia tej niesamowitej przestrzeni, tętniącej życiem domu.
W salonie bowiem spotykają się wszyscy domownicy, w nim przyjmuje się gości i zaszywa w zimne, jesienne wieczory. Dlatego też musi być on przyjazny i zachęcać do spędzania w nim czasu. A to właśnie możemy uzyskać między innymi z pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia.
Źródło: materiał zewnętrzny