Najbardziej spektakularna rewitalizacja w stolicy nominowana do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy

0
3147

Ruszyło głosowanie publiczności w najważniejszym warszawskim konkursie architektonicznym. Warszawiacy, jak i wszyscy zainteresowani, mogą w nim docenić wyjątkowe projekty, które według nich przyczyniły się do rozwoju stolicy. Czy to właśnie będzie najbardziej spektakularna rewitalizacja w Warszawie?

Dzieje kamienicy

Jedną z najbardziej wyróżniających się inwestycji nominowanych w 7. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy są historyczne kamienice przy ulicy Foksal 13/15. Budynki powstałe pod koniec XIX w. jako jedne z nielicznych zabytków warszawskiego Śródmieścia przetrwały II wojnę światową. Niestety później popadły w ruinę i były nawet przymierzane do wyburzania. Dziś, odzyskały pełnię swojego dawnego blasku, dzięki zaangażowaniu środków i wielu specjalistów z różnych dziedzin: historyków sztuki, artystów rzeźbiarzy i najlepszych rzemieślników. 

Spektakularna-rewitalizacja_

Ta spektakularna rewitalizacja na skalę europejską została doceniona przez jury najważniejszej warszawskiej nagrody architektonicznej. Dostała nominację w kategorii „nowe życie budynków”. I nic w tym dziwnego, bo jest to absolutnie wyjątkowy projekt!

Głosowanie publiczności potrwa od 11 do 21 maja. Głosy można oddawać na stronie:  http://www.um.warszawa.pl/nagrodaarchitektoniczna/ . Jest to okazja na drugą Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy dla dewelopera w ostatnich latach. Wcześniej w konkursie tym zwyciężył cieszący się niezwykłą popularnością wśród warszawiaków Plac Europejski. 

Spektakularna rewitalizacja

XIX-wieczne kamienice przy Foksal 13/15 przez dziesięciolecia były domem wielu wybitnych osobistości ze świata kultury, biznesu czy polityki. Ich spektakularna rewitalizacja to wyjątkowy dar dla Warszawy i wkład w przywrócenie piękna polskiej architektury. Budynki odzyskały swój blask i są dziś jednym z najcenniejszych zabytków z okresu belle époque w stolicy.

Spektakularna-rewitalizacja_

Jesteśmy zaszczyceni, iż rewitalizacja naszych kamienic została nominowana do finału prestiżowego konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Nagrodę, która dla nas – inwestora tak nierozerwalnie związanego z rozwojem stolicy – jest szczególnie ważna. Projekt ten jest efektem naszych wieloletnich starań, by przywrócić dawne życie i splendor historycznej ulicy Foksal. W podejmowanych przez nas działaniach zawsze mamy na uwadze, aby nasze zaangażowanie przyczyniało się do kształtowania Warszawy jako pięknego i przyjaznego do życia miasta, dla obecnych i przyszłych pokoleń. Dlatego odnawiając te zabytkowe budynki, nie szczędziliśmy starań, by jak najlepiej oddać pierwotny kunszt ich wykonania – mówi Jeroen van der Toolen – Dyrektor Zarządzający Ghelamco CEE. 

Ambitne wyzwanie

O tym, jak ambitne było to wyzwanie, doskonale świadczy fakt, że fasada Foksal 13 została zrekonstruowana na podstawie jedynego odnalezionego zdjęcia. W latach 30. XX w. ówczesny właściciel kamienic i król czekolady Jan Wedel postanowił przebudować kamienicę na modernistyczną modłę, pozbawiając je wszystkich dekoracji. Aby przywrócić je do stanu poprzedniego przeprowadzono wiele skomplikowanych prac przy wykorzystaniu innowacyjnych technik.

Zaangażowano niespotykane dotąd na skalę krajową środki oraz najlepszych specjalistów w Polsce. Nad renowacją czuwała architekt Anna Rostkowska z pracowni Proart. Inwestor korzystał także z pomocy i konsultacji z profesorami min. z Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Warszawskiej. W czasach powojennych kamienice nie doczekały się choćby nawet remontu. Być może to właśnie dlatego, w ich wnętrzach ocalało wiele autentycznych XIX-wiecznych detali. Apartamenty wypełniały rozety, sztukaterie oraz listwy zdobiące sufity pomieszczeń, które to zostały niezwykle starannie i precyzyjnie odtworzone. W kamienicach znajdziemy również odrestaurowane malowidła ścienne z neobarokowymi motywami.

Historia i nowoczesne rozwiązania

Obecnie kamienice przy Foksal 13/15 w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny łączą w sobie niezwykle bogatą historię z nowoczesnymi rozwiązaniami XXI wieku. Na dachu budynku znajduje się przestronny taras rekreacyjny z widokiem na panoramę centrum stolicy. Dla komfortu właścicieli apartamentów wybudowano między innymi podziemny, dwupoziomowy garaż, który zapewni mieszkańcom komfort parkowania w ścisłym centrum Warszawy. Aby tego dokonać, konieczne było oparcie fundamentów zabytkowej kamienicy na specjalnych słupach z mikropali. Przed wojną jedna z kamienic została wyposażona przez Jana Wedla w pierwszą panoramiczną windę w Polsce. Teraz odtworzono ją zgodnie z nowoczesnymi standardami. To kwintesencja tej inwestycji: maksymalna wierność wobec historycznych wzorów, połączona z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych zwiększających komfort życia mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj