Murale architektoniczne na tyłach Foksal

1
2571

Na ulicy Foksal pięknieją nie tylko zabytkowe kamienice pod numerami 13 i 15, lecz także ich otoczenie. Na ścianach szczytowych sąsiednich domów, od wewnętrznej strony kwartału, pojawiły się niezwykłe murale. Miłośnikom warszawskiej architektury malowidła z pewnością wydadzą się znajome, ponieważ nawiązują do fasad wybranych stołecznych kamienic. Autorzy projektu na płaszczyznach ścian wyczarowali światłocienie, głębię i mnóstwo przepięknych detali architektonicznych, które nadają namalowanym elewacjom realistyczny wygląd.

murale architektoniczne Foksal

Kamienice Foksal 13/15 przechodzą gruntowny remont, dzięki któremu na powrót staną się luksusowymi, śródmiejskimi rezydencjami. Na ich tyłach znajdowały się ślepe ściany sąsiednich kamienic. Deweloper – firma Ghelamco – postanowił więc nadać temu miejscu bardziej przyjazny charakter. Murale harmonijnie wpisały się w charakter okolicznej zabytkowej zabudowy. Stały się neutralnym, a zarazem estetycznym tłem dla pieczołowicie remontowanych budynków. Są to malowidła o charakterze architektonicznym – przedstawiają w skali 1:1 elewacje kilku istniejących warszawskich kamienic.      

Przygotowanie i realizację projektu murali powierzono specjalizującej się w tej dziedzinie pracowni Good Looking Studio, która współpracowała już z Ghelamco przy wykonaniu malowideł autorstwa François Schuitena i Rafała Olbińskiego przy placu Europejskim w Warszawie.

Murale architektoniczne, czyli kilka słów o technice malowania

Szczególnie ważne było zachowanie poprawnej perspektywy wszystkich elementów murali. Zawsze, kiedy patrzymy na jakiś budynek z poziomu ulicy, okna parteru wydają się nam nieco większe niż te na ostatniej kondygnacji. To samo dotyczy pozostałych detali. Dlatego murale wykonano, przyjmując punkt widzenia spacerowicza przechadzającego się po podwórzu, a nie osoby wyglądającej przez okno apartamentu.

murale architektoniczne Foksal

Murale od początku były konsultowane z ekspertem w dziedzinie architektury przedwojennej Warszawy i doktorantem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Piotrem Kilanowskim. Projektuje on również w pracowni Proart, która specjalizuje się w architekturze historycznej i odpowiada za renowacje i rekonstrukcje najwybitniejszych stołecznych zabytków, w tym kamienic Foksal 13/15. Architekt pomógł więc wytypować budynki będące pierwowzorami murali i dbał o to, aby w koncepcji malowideł nie pojawiły się żadne błędy architektoniczne. Między innymi dzięki temu wszystkie istniejące gzymsy, uskoki i okna w ścianach szczytowych zostały harmonijnie wkomponowane w projekt. Z kolei domalowane otwory okienne znajdują się na tej samej wysokości i mają podobne wymiary jak prawdziwe okna na sąsiednich ścianach danego budynku.

O Foksal 13/15

Kamienice na Foksal 13/15 powstały w latach 1895–1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. W tamtym okresie, podobnie jak i dziś, był to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie. Mieszkała tam wówczas warszawska arystokracja i inteligencja.

W swojej długiej historii rezydencje Foksal 13/15 były domem wielu wybitnych osobistości ze świata kultury, nauki, polityki i biznesu. Mieszkali tam m.in. Bolesław Eiger, Stefan Napierski, Zygmunt Badowski, Kazimierz Kubala czy Stanisław Grabski. W latach 30. XX w. kamienica pod numerem 13 stała się własnością słynnego polskiego przedsiębiorcy, „króla czekolady” – Jana Wedla. Przebudował ją i wyposażył w nowoczesne udogodnienia, m.in. pierwszą w Warszawie panoramiczną windę.

Na Foksal 13/15 klatki schodowe zdobią rzeźbione supraporty i portale, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady. Nie mniejsze bogactwo prezentują apartamenty, które swoim wystrojem śmiało mogłyby konkurować z arystokratycznymi pałacami.

Projekt rewitalizacji kamienic opracowała wybitna znawczyni architektury historycznej, architekt Anna Rostkowska z pracowni Proart we współpracy z renomowanym biurem Sud Architectes. Do stworzenia aranżacji wnętrz inwestor zaprosił cenionego holenderskiego projektanta Erica Kustera, związanego z marką Metropolitan Luxury. Jego projekty to doskonały mariaż klasyki ze współczesnością. W swoim portfolio ma prestiżowe realizacje dla wybitnych osobistości ze świata muzyki i sportu.

murale architektoniczne Foksal

Inwestycja Foksal 13/15 zapewni swoim przyszłym mieszkańcom liczne, komfortowe udogodnienia. Znajdą się więc w niej m.in. strefa rekreacyjna, sala fitness i przestronne tarasy na najwyższych kondygnacjach kamienic z widokiem na centrum Warszawy. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem będą pokoje gościnne, w których lokatorzy będą mogli przenocować swoich bliskich lub partnerów biznesowych. Pod nieruchomością wybudowano garaż mogący pomieścić łącznie ponad 60 aut. Dopełnieniem eleganckiego charakteru inwestycji staną się usługi konsjerżów, którzy doradzą i pomogą mieszkańcom Foksal 13/15 w codziennych obowiązkach.

Źródło zdjęć i opisy: mat. prasowe

1 KOMENTARZ

  1. nieśpieszny przechodzień zakonotuje w głowie, ze przechodził obok realnego budynku, sam pewnie, wyobrażam sobie, ze stoję na ulicy i krzyczę do nieistniejącego okna… „Baśka! chodź na podwórko!”
    halucynacje bywają zazwyczaj piękne, to są

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj