Łączenie stylów we wnętrzu nowojorskiego muzeum plakatów

0
2226
Łączenie-stylów-we-wnętrzu-biel-drewno-inspiracje-muzeum

Kontrastowe łączenie stylów we wnętrzu to dosyć ryzykowny zabieg. Jedynie doświadczony i bardzo utalentowany architekt jest w stanie uzyskać naprawdę atrakcyjne wnętrze w taki sposób. Głównym problemem tego podejścia do projektowania jest brak logicznego powiązania pomiędzy elementami charakterystycznymi każdego ze stylów. Nie mniej jednak są przykłady wyjątkowych wnętrz, których charakter kreują wyraźny kontrast pomiędzy wykorzystanymi elementami, przykładem – nowoczesne muzeum plakatów w Nowym Jorku.

Łączenie stylów we wnętrzu – nowojorskie muzeum plakatów

Pierwsze w Stanach Zjednoczonych muzeum plakatu otworzyło swoje drzwi w nowojorskiej dzielnicy Chelsea. Nowoczesne przestrzeń zajmuje ponad 14000 metrów kwadratowych i oprócz sal wystawowych mieści również rozległe lobby, sklep z pamiątkami oraz kawiarnię. Za projekt i aranżację tego obiektu odpowiadało lokalne studio architektoniczne LTL Architects. Zaprojektowali wówczas minimalistyczne szare wnętrza, kontrastujące z olbrzymimi kolumnami w stylu neoklasyki. Wyjątkowe połączenie!

Łączenie-stylów-we-wnętrzu-inspiracje-muzeum-lobby-beton-kolumna-drewno

Kontrast – odważny krok architektów

Głównym narzędziem architektów w tym projekcie był kontrast. Odważna decyzja połączenia eleganckich elementów klasyki z surowym klimatem nowoczesnych wnętrz zaowocowała przepięknym wnętrzem nowo otwartego muzeum w Nowym Jorku.

cegła-inspiracje-wnętrze-muzeum
cegła inspiracje wnętrze muzeum

Łączenie-stylów-we-wnętrzu-muzeum-sla-wystawowa

A zatem wnętrze zaprojektowano w taki sposób, by detale z początku XX wieku wyraźnie wydzielały się na tle nowoczesnych wnętrz muzeum. W taki sposób architekci z LTL Architects postanowili odsłonić część oryginalnych ceglanych ścian, sklepień kolebkowych oraz wymalować na biało monumentalne kolumny.

Łączenie-stylów-we-wnętrzu-inspiracje-muzeum-lobby-beton-kolumna-drewno kolumna-inspiracje-neoklasyk

Oryginalny wyróżnik projektu

Łączenie stylów we wnętrzu muzeum to zabieg celowy. Chodziło o odnalezienie harmonii pomiędzy starym a nowym. Najbardziej wyrazistym pomieszczeniem jest publiczna promenada, która ma charakter długiego otwartego przejścia i łączy tym samym sale wystawowe. To miejsce zaprojektowano w taki sposób, by kontrast wprowadzał specyficzny klimat. Dlatego cała długość promenady jest dokładnie podzielona, gdzie połowa wnętrza ma surowy loftowy charakter, a połowa jasny klasyczny.

Łączenie-stylów-we-wnętrzu-inspiracje-muzeum-lobby-beton-kolumna-drewno-kontrast Łączenie-stylów-we-wnętrzu-inspiracje-muzeum-lobby-beton-kolumna-drewno

Jeśli chodzi o materiały, wykorzystane w projekcie, to oprócz oryginalnych cegieł, królują tu beton i drewno. Gdzieniegdzie, jako uzupełnienie kompozycji, pojawiają się elementy wykonane ze stali.

Inspiracje-wnętrze-muzeum-kolumna-neoklasyk-drewno-beton sdrewno-schody-inspiracje-wnętrze-loft

Źródło: materiały prasowe, Studio LTL Architects

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj