Kwiaty doniczkowe rodem z PRL-u, czyli 9 najmodniejszych roślin w polskich wnętrzach

0
14697

Popularne kwiaty doniczkowe to już nie tylko łatwe w pielęgnacji sukulenty. Coraz chętniej sięgamy po rośliny, które swoją świetność przeżywały w PRL-u. Pamiętamy je z naszych rodzinnych domów, z mieszkań babć i wujków. Kiedyś stawiane były głównie na parapetach i właściwie przechodziliśmy obok nich obojętnie. Teraz wszystkie pieniążki, paprotki czy monstery wracają w nowej odsłonie. Stawiamy je na komodach, na podłodze, zawieszamy w makramowych doniczkach lub stawiamy na kwietnikach inspirowanych latami 60-tymi. Kwiaty doniczkowe stają się elementem aranżacji wnętrz, warto więc wybrać takie, które doskonale pomogą stworzyć błyskawiczną metamorfozę. Oto one:

Pieniążek
Pieniążek czyli pilea peperomioides lub chinese money plant. Nazwa nie jest przypadkowa i ma związek z jego urokliwymi, okrągłymi listkami, które kształtem przypominają okrągłe monety. Co ciekawe, pieniążek należy do tej samej rodziny co pokrzywa. Jest bardzo łatwy w uprawie i niezwykle dekoracyjny.

Paprotka

Paprotki to prawdziwe wspomnienie z PRL-u, z urzędów i szkół, gdzie zajmowały każdy wolny parapet. Wymagają dość dużej pielęgnacji, ale przy odrobinie konsekwencji w systematycznym podlewaniu, potrafią dodać życia każdemu wnętrzu. Są idealnymi kwiatami do sypialni, bo produkują tlen i oczyszczają powietrze z toksyn. 

Monstera dziurawa

Monstera dziurawa toleruje różne warunki. Dobrze rośnie nawet w zacienionych miejscach, dlatego świetnie czuje się w mieszkaniu choć jest rośliną raczej tropikalną (pochodzi z Meksyku). Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze rośnie na stanowisku oddalonym od okna o 2 – 3 m, więc można ją śmiało postawić na komodzie lub podłodze.

monstera bujnie

Wilczomlecz trójżebrowy

Wilczomlecz trójżebrowy często bywa mylony z kaktusem. Jego trójżebrowe pędy, z których wyrastają małe, owalne listki mogą sięgać nawet dwóch metrów. Jest to bardzo dekoracyjna roślina, łatwa w utrzymaniu. Właściwie nie wymaga pielęgnacji, jedynie podlewania raz na jakiś czas. To roślina, którą należy stawiać w bezpiecznej odległości i nie wolno jej uszkodzić, bo wydzielany przez nią biały sok jest trujący.

Wężownica

Wężownica jest rośliną długowieczną i nie wymaga od nas szczególnej pielęgnacji. Potocznie nazywana jest również językiem teściowej i ogonem szczupaka. Jest idealną ozdobą wnętrz i świetnie prezentuje się np. na podłodze.

Szczawik trójkątny

Szczawik to bardzo zjawiskowa roślina. Mówi się o nim, że jest kwiatem szczęścia i miłości. Jego fioletowe listki wyglądają jak koniczyna i tulą się wraz z zapadającym zmierzchem, by regulować ilość wyparowanej wody. To bardzo hipnotyzujące zjawisko! Szczawik trójkątny jest też jadalną rośliną i dodaje się go do wykwintnych sałatek. Kocha miejsce na parapecie 🙂

Starzec Rowley’a

Starzec Rowleya wyróżnia się cienkimi pędami pokrytymi okrągłymi lub podłużnymi listkami, które wyglądają jak sznury koralików. Anglicy nazywają go string of pearls (sznur pereł). Nie potrzebuje częstego, obfitego podlewania. Jest to idealna roślina do wiszących doniczek makramowych. Wyobraźcie sobie te zielone, bujne włosy wystające z ozdobnej doniczki. Jeden wypielęgnowany egzemplarz wystarczy, by stworzyć nietuzinkową dekorację.

Fikus dębolistny

Ficus lyrata dobrze rośnie w miejscach oświetlonych, lubi ciepłą temperaturę ok. 20 st. C. Jeśli więc w mieszkaniu jest jasno i ciepło, będzie mu dobrze. Wygląda cudownie w surowych doniczkach z kamionki lub słomianych koszach. Pięknie wygląda postawiony w okolicy półek z książkami czy sofy.

Filodendron pnący

Filodendrony nie wymagają zbyt wiele światła. Pasują im pomieszczenia z oknem od strony wschodniej lub zachodniej, choć rośliny te radzą sobie sobie też w pomieszczeniach z oknem od północy. To doskonała roślina do ściennych czy makramowych kwietników, które umożliwią im swobodny wzrost w dół.

Jeśli zdecydujecie się już na przeprowadzenie roślinnej rewolucji w swoim domu, podrzucamy Wam kilka elementów aranżacji wnętrz, dzięki którym kwiaty jeszcze bardziej będą pasowały do wnętrz w waszym stylu.

bujnie kwietnik

źródło: Bujnie

lamabo doniczki

lamabo doniczki

źródło: Lamabo

doniczka krykihoki

źródło: Krykihoki

doniczka forrest

doniczka forrest

źródło: FOR.REST

źródło: Oakywood

mox macrame

mox makrame

źródło: MOX Macrame

grow row
grow row

źródło: GrowRaw

A Wy? Jakie są Wasze ulubione kwiaty doniczkowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj