Konkurs „Linoleum od nowa” i kolekcja stołów Fi od Katarzyny Dobieckiej!

0
3699
konkurs

Konkurs „Linoleum od nowa” na realizację z użyciem linoleum meblowego zorganizowano w ubiegłym roku przez firmę Forbo po raz pierwszy w Polsce. Kilkadziesiąt zgłoszeń na bardzo wysokim poziomie spowodowało, że jurorzy – architekci, projektanci oraz przedstawiciele mediów o wnętrzach i designie – mieli twardy orzech do zgryzienia. Pierwsze miejsce w kategorii „Najlepszy projekt” przyznali kolekcji stołów Fi autorstwa Katarzyny Dobieckiej. Projekt ten otrzymał również wyróżnienie w kategorii „Najlepsze wykonanie” (firma Tarnopak Sp. z o. o.).

Konkurs „Linoleum od nowa” Forbo – Rozmowa z laureatką!

Autorka projektu kolekcji stołów Fi, Katarzyna Dobiecka, jest architektką i projektantką z wszechstronnym doświadczeniem w branży technicznej i kreatywnej. Z sukcesami zajmuje się projektowaniem zarówno przestrzeni publicznych, jak i elementów wyposażenia wnętrz, a także grafiką. W jej portfolio znajdziemy wiele nagród, między innymi za Rewitalizację Bulwaru Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu, lampę LED IT BE czy identyfikację wizualną projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

Najlepszy projekt! Konkurs „Linoleum od nowa” organizowany przez markę Forbo.

Konkurs „Linoleum od nowa” i zwycięska kolekcja Fi, to po pierwsze stoły w sześciu rozmiarach. Po drugie charakteryzujące się minimalistyczną formą. Oraz po trzecie wyróżniające się oryginalnym wykończeniem. Podstawa wykonana z kartonowej tulei jest oklejona linoleum, które było motywem przewodnim całego konkursu. Bryła walca doskonale pokazuje możliwości tego materiału, co zdecydowanie urzekło jurorów. Linoleum stanowi także wierzchnią warstwę blatu stołu, który jest zrobiony ze sklejki brzozowej, a od spodu wykończony laminatem przeciwprężnym hpl. Projektantce zależało na niewidocznym połączeniu nogi z blatem, dlatego zastosowała element łączący w postaci gwintowanego pręta wewnątrz tulei. Całość skręcona jest śrubą schowaną w dnie ze sklejki. Takie rozwiązanie jest estetyczne i pozwala na łatwy montaż i demontaż mebla, co jest istotne przy transporcie. Stół może być wyposażony w stopki, które są remedium na krzywą podłogę i jednocześnie chronią ją przed zarysowaniem.

Czy nagrodzone stoły Fi powstały specjalnie na potrzeby konkursu?

Zapytaliśmy projektantkę o szczegóły powstania nagrodzonych mebli i jej wrażenia na temat pracy z linoleum:

„Rok temu szukałam stołu do kuchni do mojego nowego mieszkania. Szybko okazało się jednak, że nie mogę znaleźć takiego, który mi odpowiada. Zależało mi przede wszystkim na niewielkim, okrągłym stole typu bistro, najlepiej na jednej nodze. Postanowiłam zaprojektować stół, który spełni wszystkie moje oczekiwania. Słyszałam już wtedy o konkursie organizowanym przez Forbo i pomyślałam, że to dobra okazja, aby wykorzystać właśnie linoleum meblowe. Trafiłam na producenta opakowań, m.in. z tektury, firmę Tarnopak. W trakcie rozmów i kalkulacji okazało się, że produkcja jednego egzemplarza prototypu jest możliwa, natomiast nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Wtedy zaczęłam myśleć szerzej, nie jak o stole do mojej kuchni, tylko jak o kolekcji stołów i stolików do innych mieszkań, domów, kawiarni czy restauracji. Podsumowując, tak jakoś się to potoczyło, od projektu do produktu, z tym że proces wdrożenia ciągle trwa”. Opowiada nam Katarzyna Dobiecka.

Projektantkę możecie śledzić na stronie jej nowego brandu Pasieka. Konkurs „Linoleum od nowa” to zapewne dopiero początek pasma sukcesów utalentowanej twórczyni, życzymy kolejnych niezwykłych osiągnięć! Uwielbiamy projekty mebli od polskich projektantów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj