Jak wybrać odkurzacz bezprzewodowy?

0
2584

Odkurzacze z tradycyjnym kablem i workiem coraz częściej są zastępowane znacznie wygodniejszym i praktyczniejszym sprzętem bezprzewodowym. Odkurzacze bezprzewodowe ułatwiają codzienne sprzątanie. Dzięki nim łatwo usuwa się kurz i okruchy nawet ze schodów, balkonów i innych miejsc, w których dostęp do prądu jest ograniczony. Jeśli zamierzasz kupić odkurzacz bezprzewodowy, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. 

  1. Czym są odkurzacze bezprzewodowe?
  2. Rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych
  3. Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz bezprzewodowy?

Odkurzanie pozwala usunąć wszelki kurz, kruszki, sierść zwierząt i włosy z podłóg drewnianych, dywanów i wykładzin. Trudno zatem wyobrazić sobie sprzątanie bez odkurzacza, który znacznie przyśpiesza sprzątnie i sprawia, że jest ono dokładniejsze. Jeśli zależy Ci również na komforcie podczas wykonywania obowiązków domowych, sprawdź, dlaczego warto wybrać odkurzacz bezprzewodowy i na jaki model postawić.

Odkurzacze bezprzewodowe jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać

Czym są odkurzacze bezprzewodowe?

Odkurzacze bezprzewodowe działają tak samo jak klasyczne odkurzacze przewodowe. Ich zadaniem jest sprzątanie płaskich powierzchni, różnych zakamarków oraz tapicerek. Sprzęty bezprzewodowe są zasilane za pomocą wbudowanego akumulatora, który uruchamia odkurzacz i odpowiada za zasysanie kurzu. Akumulator umożliwia użytkowanie urządzenia bez konieczności podłączania go do prądu za pomocą kabla.

Odkurzacze bezprzewodowe jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać

 

Brak zasilania sieciowego umożliwia korzystanie z odkurzacza, nawet w tych miejscach, w których nie ma dostępu do prądu. Urządzenie działa na jednym ładowaniu od kilkudziesięciu minut od kilku godzin. Dzięki temu możliwe jest dokładne posprzątanie garaży, tarasów, altan, samochodów oraz wielu innych miejsc, których odkurzanie wcześniej było problematyczne.

Rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych. Odkurzacze pionowe są zbudowane z długiego ramienia, na końcu którego znajduje się szczotka czyszcząca. Pojemnik na kurz i inne odpadki jest zintegrowany i znajduje się w ramieniu urządzenia. Z tego powodu w pojemniku mieści się mniej zanieczyszczeń niż w klasycznym worku. Odkurzacz pionowy jest przede wszystkim poręczny. Jego waga wynosi około 3 kg, dlatego przenoszenie sprzętu jest prostsze. Dodatkowo urządzenie jest łatwe do przechowywania, gdyż można schować je nawet w niedużej szafie. Wąska szczotka usprawnia odkurzanie zakamarków. 

Odkurzacze bezprzewodowe jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać

Odkurzacz ręczny jest jeszcze mniejszym i lżejszym urządzeniem. Wykorzystuje się je do sprzątania samochodów lub usuwania okruchów z niewielkich powierzchni. Odkurzacz waży około 1 kg, dlatego bez trudu trzyma się go w dłoni. Sprzęt tego typu to również jeden z rodzajów odkurzaczy pionowych. Niektóre modele pionowe mają odkręcane rączki, z których wyjmuje się odkurzacz ręczny.

Odkurzacze bezprzewodowe jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać

Robot sprzątający jest również nazywany odkurzaczem automatycznym. Jest to niewielki inteligentny sprzęt, który posiada akumulator, system czujników i kamerę. Urządzenie potrafi samodzielnie się poruszać. Jeżdżąc po całym domu, usuwa kurz, sierść i inne zanieczyszczenia z podłogi. Odkurzacz automatyczny wykrywa i omija przeszkody takie jak meble i schody. Możliwe jest zaprogramowanie urządzenia, by czyściło mieszkanie lub dom pod nieobecność domowników.

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz bezprzewodowy?

Wybierając bezprzewodowe odkurzacze, powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na czas działania. Do posprzątania małego mieszkania wystarczający jest odkurzacz bezprzewodowy, który na jednym ładowanie pracuje kilkadziesiąt minut. Jeżeli posiada się duży dom o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych, akumulator powinien pracować ponad godzinę. W willach o powierzchni ponad 200 m2 konieczne może być ładowanie baterii bezprzewodowego odkurzacza w trakcie sprzątania domu. Z tego powodu konieczne jest zwrócenie uwagi również na czas ładowania akumulatora. Im krócej ładuje się bateria, tym jest praktyczniejsza. Jeśli podczas sprzątania pojawi się potrzeba doładowania akumulatora, już po 15-20 minutach będzie można wykorzystać odkurzacz do dalszej pracy.

Odkurzacze bezprzewodowe jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać

Użytkownicy, którzy chcą korzystać z odkurzaczy bezprzewodowych w trudno dostępnych miejscach, powinni zwrócić szczególną uwagę na wagę sprzętu. Lekki odkurzacz akumulatorowy jest łatwy do przenoszenia do samochodu i sprawdza się podczas odkurzania schodów. Napięcie akumulatora jest natomiast parametrem istotnym głównie dla osób, które posiadają zwierzęta. Im wyższe napięcie, tym większa jest siła ssania, od której zależy efektywność odkurzania.

Pojemność zbiornika jest ograniczona, jednak ze względu na brak worków wystarczy wysypać wszystkie zebrane zanieczyszczenia do kosza i dalej korzystać z odkurzacza. Istotniejszy jest system filtracji. W odkurzaczach bezprzewodowych montowane są klasyczne filtry lub filtry HEPA. Filtr HEPA wysokiej klasy usuwa z pomieszczenia wszelkie zanieczyszczenia, kurz i sierść, co jest istotne dla alergików. Do dokładniejszego sprzątania przydają się również liczne końcówki ssące – do drewnianych podłóg, wykładzin i dywanów o różnej długości włosia, szczelin i czyszczenia wnętrza samochodu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj