Iloczyny – nowa odsłona instalacji skierowana do wnętrz

0
2142
Efektowna instalacja Iloczyny autorstwa Izabeli Bołoz – poprzednio prezentowana na bulwarze nadmorskim w Gdyni, w Kopenhadze, Mediolanie i Eindhoven – tym razem zyskuje nową wersję przeznaczoną do wnętrz. Projekt został tak dobrze przyjęty w wersji outdoor, więc teraz prezentujemy szerokie spektrum zastosowań we wnętrzach. Funkcjonuje na pograniczu designu, architektury i sztuki. Ma za zadanie angażować odbiorcę i pobudzić jego wyobraźnię.

iloczyny instalacja

Barwne, geometryczne Iloczyny

Barwne, geometryczne, wykonane z drewna Iloczyny umożliwiają kontemplację, relaks czy dziecięcą kreatywną zabawę. Bryły instalacji spotykają się i przeplatają jak przenikająca rzeźba, dając nieograniczone pole do działań w różnego rodzaju przestrzeniach. Podział formy na moduły pozwala na stworzenie alternatywnych, uzasadnionych względami użytkowymi kombinacji. Iloczyny mogą stanowić scenografię dla sklepów modowych lub sprawdzić się jako system do przechowywania i ekspozycji obiektów. Świetnie uzupełnią wnętrze muzeum, centrum handlowego, instytucji czy galerii. Ilość możliwości aranżacyjnych ogranicza tylko wyobraźnia.

Projekt dla Neleman City Winery

iloczyny projekt dla sklepu z winami

Iloczyny stały się częścią wystroju wnętrza nowoczesnej miejskiej winiarni – Neleman City Winery w Zutphen w Holandii. Ta wyjątkowa marka oferuje organiczne wina wytwarzane z pasją i wielką miłością do przyrody, pracy oraz produktu końcowego. Cały proces produkcji, komunikacji i sprzedaży to starannie przemyślana koncepcja właścicieli winnicy, z jednej strony sięgających po naturalne i ekologiczne metody wytwarzania wina, z drugiej przykładających ogromną wagę do estetyki i designu samej butelki, jak i wnętrza, w którym jest prezentowana. Do przygotowania aranżacji winiarni w Zupthen właściciele zaprosili Izabelę Bołoz. Projektantka wzbogaciła minimalistyczne wnętrze o kolorowe geometryczne bryły Iloczynów, które posłużyły za miejsca ekspozycji wina. Barwna instalacja zachęca przechodniów do wejścia i degustacji szlachetnego trunku, jednocześnie tworząc niepowtarzalną, przytulną atmosferę wnętrza.

iloczyny sklep z winami

Iloczyny w szkole w Alvdal w Norwegii

Projekt szkoły, która poza funkcją edukacyjną pełni rolę miejsca spotkań kulturalnych dla mieszkańców Sørhusjordet, Alvdal, przygotowała norweska pracownia Eggen Arkitekter. Architektura budynku zaprojektowana została z poszanowaniem lokalnych tradycji i zasobów. Do budowy wykorzystano drewno z elementami kamienia naturalnego występującego w okolicy. Duże przeszklenia nadały budynkowi nowoczesny wyraz a także umożliwiły uczniom kontakt z otoczeniem. Szkoła została zorganizowana wokół wewnętrznego patio tworzącego otwartą przestrzeń edukacyjną. Atrium jest centralnym punktem, w którym w przerwach między zajęciami spotykają się uczniowie i nauczyciele, stąd też udają się na dalsze lekcje. By ułatwić komunikację wewnątrz budynku, poszczególne strefy zostały wydzielone kolorami. To one okazały się pretekstem do stworzenia w patio strefy relaksu złożonej z równie kolorowej instalacji Iloczyny, idealnie uzupełniającej wnętrze, komponującej się z architekturą budynku, będącej miejscem swobodnego i kreatywnego spędzania czasu.

instalacja iloczyny w szkole

Studio Izabela Bołoz

Punktem wyjścia do działań kuratorskich, artystycznych i projektowych Izabeli Bołoz jest człowiek i jego zachowanie w przestrzeni. Jej prace, działania i projekty angażują użytkownika na każdym etapie, niezależnie od tego czy jest to wystawa, której jest kuratorem; przestrzeń, którą aranżuje, czy też nowo powstały produkt. Bołoz umiejętnie łączy sztukę, architekturę i design. Pokazuje jak bardzo te dziedziny się przenikają i jak bardzo istotnym punktem wspólnym tych działań jest człowiek i jego reakcja na przestrzeń, w której przebywa. Niejednokrotnie pokazują nieoczywiste rozwiązania w miejscach wymagających artystycznej interwencji. Dzięki niej nabierają one nowego oddechu, ożywają, prowokują do interakcji i nowych sposobów doświadczania rzeczywistości.

Izabela Bołoz jest polską projektantką. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii, a także wzornictwo na Kingston University London, następnie uzyskała dyplom Design Academy Eindhoven. W 2011 roku założyła w Holandii swoje studio projektowe. Do jej klientów należą instytucje kultury, samorządy lokalne i firmy międzynarodowe. Jej prace są równie różnorodne, jak jej wykształcenie. Są to instalacje w przestrzeni publicznej, przedmioty oraz wystawy. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven; prowadziła zajęcia m.in. na School of Form w Poznaniu oraz Design Academy Eindhoven.

Źródło zdjęć: materiały prasowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj