Fotel Koloseum z regranulatu – przykład odpowiedzialnego designu

0
4858

Polska projektantka wnętrz, Francesca Tepper, projektuje i produkuje luksusowe meble z regranulatu PP, PE i ABS, czyli głównie z przetworzonych butelek PET, realizując tym samym misję walki z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska i zbyt dużym wykorzystaniem surowców naturalnych. Flagowym produktem marki Lastruarte jest fotel Koloseum.

fotel koloseum

Plastik jako surowiec, a nie śmieć – to główna zasada przyświecająca twórcom. Biorąc pod uwagę fakt, że każdego roku produkujemy ponad 300 milionów ton plastiku, ponowne wykorzystanie tego surowca wydaje się być jedynym słusznym podejściem. Jeżeli oczywiście nie chcemy zrujnować naszej planety.

Fotel Koloseum i technologia jego wykonania

Mebel jest wykonywany metodą wtrysków. Oznacza to, że do specjalnie przygotowanej formy wprowadzany jest surowiec, czyli regranulat. Następnie całość pokrywana jest złotem lub innym luksusowym materiałem dekoracyjnym. Projekt został doceniony na ubiegłorocznym Plastic Recycle Science Challenge – organizowanym na Politechnice Wrocławskiej – przede wszystkim za swoją innowacyjność i użyteczność.

W planach twórców jest również stworzenie sztukaterii, włączników światła, klamek i różnego rodzaju uchwytów przy użyciu podobnej technologii.

Francesca Tepper z zawodu jest projektantką wnętrz. Z wewnętrznej potrzeby – orędownikiem ekologicznych rozwiązań. Jej celem jest ograniczenie rosnącego zużycia surowców naturalnych i piętrzenia się gór plastikowych odpadów. Meblom z recyklingu nadaje piękny, niepowtarzalny design. Patrząc na Fotel Koloseum, musimy przyznać, że udało się osiągnąć to założenie. Fotel stanowi odzwierciedlenie wielu najdrobniejszych detali, które znajdują się na oryginalnym, rzymskim koloseum. Nie jest to jedynie dekoracyjny, ale w pełni funkcjonalny mebel. Jest w stanie utrzymać ciężar dorosłego mężczyzny i posiada wszelkie niezbędne atesty.

Społeczna odpowiedzialność designu

W samych Stanach Zjednoczonych w 2014 roku wyprodukowano ponad 100 milionów plastikowych butelek (315 butelek na osobę), z czego 57% stanowiły butelki na wodę. Dlatego musimy poważnie podejść do konieczności ponownego wykorzystania tego surowca. Tym bardziej, że do wyprodukowania jednej butelki potrzeba sześć razy więcej wody, niż później się w niej znajduje… Takie projekty, jak fotel Koloseum – niezmiernie cieszą. Nie dość, że stanowią odpowiedź na realny problem, są piękne i funkcjonalne, to jeszcze zostały stworzone przez polską markę.

fotel Koloseum

Źródło: materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj