Łagodne łuki, kontrastujące materiały i ręcznie gięte drewno – taki jest fotel Chips zaprojektowany przez czeską projektantkę Lucie Koldová. Przyciągający uwagę model z wygodną tapicerką został zaprojektowany w ramach projektu Das Haus.
TON przedstawia nowy, ekscytujący model – fotel klubowy Chips.
„Lubię pracować z transparentnymi materiałami, więc zaprojektowałam wizualnie lekkie, ale celowo przewymiarowane oparcie, wypełnione perforowaną tkaniną, obramowaną ręcznie giętym drewnem” wyjaśnia sekrety modelu Chips Lucie Koldová. Jej charakterystyczny styl, znany z projektów opraw świetlnych, pozwala na harmonijne, wzajemne przenikanie otoczenia i fotela.
„Od początku chciałam stworzyć fotel zdefiniowany przez łagodne łuki oraz wygodę siedzenia, zachęcający od pierwszego spojrzenia. To wyrazisty model z własną historią. W przeciwieństwie do klasycznego fotela, chciałam żeby był sexy”” dodaje projektantka.
Fotel Chips trafia w sedno. Wyraziste, przewiewne oparcie, będące jednocześnie fragmentem podstawy fotela, kształtem przypomina ziemniaczany chips. Lekkie oparcie kontrastuje z grubym siedziskiem, ułożonym na giętoklejonej formatce drewna. Komfort siedzenia zwiększa dodatkowa poduszka pod plecy. “ Spodziewałam się, że najtrudniejszą częścią projektu będzie uformowanie oparcia. Co zaskakujące, okazało się najwięcej uwagi poświęcić trzeba było podstawie, która wraz z oparciem przenosić będzie duże siły wywierane przez użytkowników” wyjaśnia projektantka.
Oprócz swych intrygujących kształtów, fotel Chips jest interesujący również ze względu na technologię ręcznego gięcia.“ Polecam obejrzeć film pokazujący jak powstają pojedyncze elementy gięte. To fascynujące – szybkie i skomplikowane. Postrzegam ten proces jako twórczy taniec” dodaje Koldová. Wszystko zaczyna się od parowania bukowego drewna w specjalnych łaźniach parowych, gdzie pozostaje przez kilka godzin. Po uplastycznieniu, drewno umieszczane jest w metalowych formach, zabezpieczane specjalnymi kołnierzami, które pozawalają nadać mu nowe kształty. Następnie drewno jest suszone i sezonowane przez kilka tygodni, a potem szlifowane, bejcowane i lakierowane. W Bystřice pod Hostýnem meble produkowane są w ten sposób od 1861 roku.
Każdego roku projekt Daus Haus jest kreowany przez innego designera, który używając architektury, stylizując wnętrza oraz nowe modele mebli, prezentuje swoją wizję przyszłości.
“Próbowałam wyobrazić sobie światło na wielu poziomach, łącząc je z ikonicznymi obiektami, aby zbudować opowieść” dodaje projektantka.
Lucie Koldová
Wysoko ceniona, czeska projektantka, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych, Architektury i Wzornictwa w Pradze w 2009 roku. Po ukończeniu studiów pracowała w Paryżu i tam stworzyła Balloons and Muffins, swoje pierwsze i bardzo udane kolekcje oświetleniowe. Dziś pracuje w Pradze, gdzie tworzy obiekty do codziennego użytku, obiekty galeryjne, oprawy z limitowanych edycji, szklane rzeźby i meble. Jej prace znajdziemy w portfolio różnych firm i wielu galeriach, w tym w Galerii S. Bensimon, La Chance, Haymann Edition i Chevalier Édition.
Źródło: materiały prasowe TON
[…] poszczególne projekty firmy TON szczególnie urzekają, o czym pisaliśmy wcześniej przy okazji Fotela Chips czy kolekcji foteli […]