Design w stylu Montessori. Drewniane zabawki dla dzieci

0
12103

Maria Montessori była włoską lekarką, która dość znacznie zrewolucjonizowała podejście do wychowania i rozwoju dzieci. Powstały szkoły i przedszkola stosujące tzw. Metodę Montessori, a jej elementy wykorzystujemy wychowując nasze dzieci, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. O co w niej chodzi? Mówiąc w skrócie, chodzi o uwolnienie potencjału dziecka i postawienie na jego swobodny rozwój. Wg Marii Montessori szkolna ławka i sama szkoła ogranicza i tłumi talenty dzieci, a dzieci najlepiej rozwijają się, gdy wspieramy ich spontaniczność i kreatywność w działaniu. Dziś przyjrzymy się temu z innej strony, a mianowicie będzie to Design w stylu Montessori.

Design w stylu Montessori

Polscy projektanci mają nam wiele do zaoferowania w tym temacie. Design dla dzieci co raz częściej wspiera naturalny rozwój dziecka, pobudza jego pomysłowość i rozwija talenty. Oto kilka marek dziecięcych, które projektują wyjątkowe produkty dla naszych pociech.

LapGap 

Marka LapGap tworzy meble i dodatki do pokoju dziecięcego, które wyzwalają dziecięcą kreatywność. Stolik, który pokazujemy, został pomyślany tak, aby wszystkie pomoce do rysowania, malowania były na właściwym miejscu, nie powodując artystycznego rozgardiaszu małego twórcy. Dziecko może się więc skupić na tworzeniu, a nie tracić czasu na porządkowanie. Górny podziurkowany blat organizuje kredki, ołówki, farbki, pędzle. Z prawej strony blatu znajdują się otworki na przywiązane sznurkiem kredki – to dla najmłodszych. W blacie głównym mamy otwór na struganie kredek, a pod nim wysuwaną szufladkę, którą można opróżnić po napełnieniu. Z lewej strony stolika jest pudełko na papier rysunkowy, kartony, malunki. Z tyłu stolik zaopatrzono w dwa ruchome paliki, które po rozłożeniu napinają sznurek na którym mały artysta może urządzić wystawę własnych prac. W stoliku można regulować wysokość 52/59cm, więc mebel dodatkowo rośnie razem z dzieckiem.

1_LapGap

Montessori

Źródło: Lap Gap

Projekt Dzioopla

Zabawki Projektu Dzioopla powstają na bazie ekologicznych materiałów. Dzięki bardzo szczegółowemu opracowaniu i przemyśleniu sprawiają, że zabawa staje się nie tylko przyjemną, ale i rozwija. Przekazywana najmłodszym wiedza o świecie przyrody znajduje się na drewnie, czyli nośniku bezpośrednio z niej zaczerpniętym.

1_projektdzioopla

Dekoracje mogą pełnić funkcję nie tylko estetyczną, ale także rozwijającą. „CzarnoBiałe” mobile wspomagają koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową, jednocześnie stymulując zmysły dziecka. Znajomy obiekt umieszczony w pobliżu łóżeczka zapewnia również poczucie komfortu, tak potrzebnego tuż po przebudzeniu. Zawieszka może towarzyszyć dziecku już w pierwszym miesiącu jego życia, kiedy zaczyna poznawać wzrokiem otaczający je świat.

2_projektdzioopla

Dziecięce postrzeganie świata diametralnie różni się od myślenia dorosłych. Podczas gdy my tkwimy w utartych schematach, maluchy zadają kolejne pytania i udowadniają, że każde wyzwanie niesie ze sobą ogrom możliwości. Wychodząc z tego przekonania, Projekt Dzioopla stworzyli klocki Hokus pokus. Zdobiące je geometryczne elementy zostały zaprojektowane tak, by w żaden sposób nie ograniczać dziecięcej wyobraźni. Spójne elementy umożliwiają tworzenie zróżnicowanych kombinacji – zarówno abstrakcyjnych, jak i przedstawiających realne zwierzęta. Klocki Hokus pokus uczą rozpoznawania podstawowych figur geometrycznych i segregowania ich ze względu na cechy wspólne. Rozwijają pamięć wzrokową, orientację przestrzenną poprzez układanie prostych kompozycji i mozaik.

3_projektdzioopla

Zestaw klocków „Ciężarowe” umożliwia tworzenie różnorodnych pojazdów przemierzających drogi wokół nas. Starannie dobrane geometryczne kształty układają się w maszyny takie jak koparka, widłak, ciężarówka czy bus. „Ciężarowe” nie ograniczają jednak dziecięcej wyobraźni! Zestaw inspiruje do swobodnych zabaw z abstrakcyjnymi kompozycjami i stworzeniami nie z tej ziemi. Klocki „Ciężarowe” pozwolą wypracować zdolność abstrakcyjnego myślenia i wesprą rozwój motoryczny dziecka.

Źródło: Projekt Dzioopla

Woodu

Marka Woodu tworzy z drewna zabawki i meble sprzyjające naturalnemu rozwojowi dziecka. Pokazany poniżej bujak uczy dziecka kontaktu z podłożem, w bardzo delikatny sposób uspokaja dziecko. Z kolei ser z myszką i drewniane zwierzątka rozwijają motorykę małą u dzieci.

1_likewoodu.

2_likewoodu

3_likewoodu

Źródło: Woodu

Little Leaf

Stojak edukacyjny, gryzaki i zawieszki do smoczków nie dość, że pięknie wyglądają, to mają charakter edukacyjny. Ich celem, a w szczególności stojaka, jest rozwijanie sprawności motorycznej, wywieranie pozytywnego wpływu na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka oraz pobudzanie jego percepcji wzrokowej.

1_littleleaf

2_littleleaf

Źródło: Little Leaf

Touch Wood

Touch Wood to ręcznie robione zabawki drewniane, projektowane przez mamę i tatę. Z serca Polski. Touch Wood, czyli dosłownie „dotknij drewna”, a mniej dosłownie — „odpukaj w niemalowane”. Minimalistyczne, ponadczasowe, ekologiczne i mądre zabawki. Są drewniane, ręcznie tworzone i zaprojektowane przez mamę i tatę. Bo drewno ma w sobie to coś — smak, zapach, fakturę — czego nie zastąpi żaden inny materiał.

gryzak drewnianydrewniany gryzak

touch wood gryzak

Źródło:Touch Wood

Just Blocks 

Klocki Just Blocks to zestaw zawierający 338 elementów drewnianych o łącznej wadze 10 kg. W zestawie znajdują się cztery różne rodzaje klocków, o specjalnie przemyślanym kształcie, by dało się z nich stworzyć najróżniejsze konstrukcje. Dzieci mogą z nich budować wielopoziomowe parkingi, drogi, budynki, lotniska, a przy większej liczbie klocków nawet miasteczka. Klocki umożliwiają tworzenie struktur przestrzennych, a tym samym pomagają w rozwoju dziecięcej wyobraźni pobudzają kreatywność. Budowanie z Just Blocks daje nieograniczone możliwości i nie zamyka się do tworzenia ciągle tych samych form. Klocki świetnie nadają się do samodzielnej zabawy, ale sprawdzają się również przy wspólnym rodzinnym budowaniu. Wyprodukowane z naturalnego materiału są alternatywą dla nowoczesnych gadżetów i nadmiaru zabawek w pokoju.

1_klocki

2_klocki

3_klocki

Źródło: Just Blocks

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj