“Dbamy o lepszą codzienność” – przedmioty codziennego użytku od polskich projektantów

0
3914

Czy zastanawiałeś się, co by było, gdyby przedmioty, które używasz każdego dnia, nie były tak funkcjonalne i idealnie dopasowane do Ciebie oraz Twojego otoczenia? Czy wyobrażasz sobie życie, w którym pokonujesz trudności związane z dotąd najprostszymi, codziennymi czynnościami? Spróbuj. Przedstawiamy kampanię polskich projektantów “ Dbamy o lepszą codzienność ”, która ma charakter kontrowersyjny i zwraca uwagę na problem, jakim jest funkcjonowanie instytucji publicznych, które wpływają na nasze codzienne życie i nie powinniśmy być wobec nich obojętni. Kampania przypomina o tym, że mamy wpływ na to, co dzieje się wokół nas i jakie decyzje zapadają w lokalnej społeczności.

Kampania społeczna prowadzona jest przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska, która angażuje się w sprawy obywatelskie. Zaproszono polskich projektantów przedmiotów codziennego użytku. Zaprojektowano przedmioty, które poprzez swoją niedoskonałość uświadamiają, w jak idealnym życiu trwaliśmy dotychczas oraz skłaniają do refleksji nad tym, co możemy ulepszyć i zmodyfikować.

Projekt Agnieszki Bar to szklanka, lecz nie idealnie prosta, a pochyła. Na pierwszy rzut oka można zobaczyć, że jest bardzo niepraktyczna i jej dno nienaturalnie wykrzywia się w jedną stronę. Nalewasz do niej wodę? Uważaj, to już nie jest takie proste jak dotychczas.

Ceramiczny czajnik z drewnianą rączką to projekt Jana Kochańskiego, który chciał stworzyć przedmiot funkcjonalny, lecz w rzeczywistości nie wpisujący się w ramy zwykłego czajnika o prostej formie.Trzymając za uchwyt, ciężar rozkłada się nierównomiernie, a nalać herbatę do filiżanki? To dopiero wyzwanie.

Jakub Koźniewski i Małgorzata Łosiewicz, to strażnicy, którzy zainspirowali Jakuba Koźniewskiego aby zaprojektował klawiaturę komputerową. Klawiatura na pozór nie różni się od tej, którą masz w tej chwili przed oczami, jednak należy zwrócić uwagę na klawisz “Enter” – to on gra tu pierwsze skrzypce. Jest spiczasty, a sama myśl o kliknięciu przyprawia o dreszcze. Projekt ma na celu skłonić użytkownika do refleksji co i w jakiej formie wysyłamy przez wiadomości do innych osób. Od teraz, pisząc do kogoś wiadomość, zastanowisz się kilka razy, czy warto. Klawiatura jest projektem koncepcyjnym jednak sama uważam, że powinien wejść do obiegu dla wszystkich.

Kto z nas nie przegląda się codziennie w lustrze? To chyba czynność, która towarzyszy nam od zawsze i na zawsze, ale Studio Szpunar zaprojektowało je w takim wydaniu, jakiego nie spodziewał się nikt. By zobaczyć swoje odbicie, należy stanąć w odpowiednim miejscu i pod odpowiednim kątem, a odbicie i tak nie będzie idealne. Skłania to do głębokiej refleksji, czy aby na pewno robimy wszystko, by poprawić otaczającą nas rzeczywistość i czy możemy śmiało spojrzeć sobie w oczy.

Inspiracją dla projektantów zaproszonych do współpracy były osoby – strażnicy i ich historie, jakie mogą dotknąć każdego. Przedmioty inspirują do ulepszania rzeczywistości, która nas otacza. Przypominają, że można funkcjonować w świecie inaczej niż dotychczas. Bardziej zaangażować się w sprawy ważne dla społeczeństwa, a nie tylko osobiste. Nie zostawiajmy naszych losów w rękach innych.

Jeżeli zmieniłeś już prywatną rzeczywistość, spróbuj również zmienić społeczną rzeczywistość.

Czajniczek, lustro i szklanki, to nie pojedyncze projekty, a seria, która jest dostępna na siecobywatelska.pl dobrych sklepach z designem i wyposażeniem wnętrz.  Zakup wspiera działalność stowarzyszenia – bezpłatne konsultacje prawne, szkolenia i stanie na straży prawa do informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj