Co to jest Porotherm i jak go zastosować we wnętrzach?

2
3071

Porotherm powoli zastępuje starą cegłę we wnętrzach. Ale… co to jest Porotherm właściwie? Pustaki Porotherm mają zastosowanie w budowie domów jednorodzinnych, a także budownictwie mieszkaniowym. Jednak jesteśmy tu po to, by szukać i opisywać mniej standardowe rozwiązania w wykończeniu wnętrz. Okazuje się, że Porotherm to cudny zastępnik ceglanych ścian! Firma Wienerberger produkująca Porotherm udowodniła aranżacją własnego biura, że ten materiał doskonale tworzy klimat wnętrza.

Nowe biuro firmy Wienerberger

Co to jest Porotherm? Najnowsza realizacja warszawskiej pracowni The Design Group Konrada Krusiewicza to biuro właśnie dla firmy Wienerberger zajmującej się produkcją ceramiki budowlanej. Nowa siedziba firmy mieści się w Centrum Praskim Koneser w Warszawie i zajmuje łączną powierzchnię 1,6 tys. m2.
co to jest porotherm
Specyfika firmy i wytwarzane przez nią produkty stały się punktem wyjścia do stworzenia koncepcji wnętrz. Architekci szukali sposobów na niekonwencjonalne zaprezentowanie różnorodności oferty Wienerberger, pokazaniu różnych faktur i struktur ich produktów. Oprócz tradycyjnego ich zastosowania np. w formie płytek klinkierowych na ścianach zdecydowano się na tworzenie przegród ażurowych z pustaków.
Co to jest Porotherm Wienerberger
recepcja zbudowana z pustaków Wienerberger co to jest porotherm
W biurze można zobaczyć także ścianki z płyt laminowanych, które inspirowane są strukturą produktów ceramicznych. W biurze pracuje się przede wszystkim na przestrzeni otwartej dopełnionej gabinetami i licznymi salami spotkań.
sala spotkań Wienerberger
sala spotkań Wienerberger

Co to jest Porotherm i jak pokazać go we wnętrzach?

Założeniem architektów było stworzenie przytulnego, ale także lekkiego i jasnego wnętrza biurowego, dlatego też w kontraście do ,,ciężkiej cegły’’ większość elementów wykonano w odcieniach bieli i szarości dopełnionych bielonym drewnem. Sufity pozostawiono otwarte, z widocznymi instalacjami pomalowanymi na biało.

sufity pomalowane na biało z instalacjami

Kolejnym charakterystycznym elementem są przegrody z siatki stalowej lakierowanej na biało. Wydzielają one przestrzenie pracy od komunikacji, lecz dzięki swojej ażurowości przepuszczają światło i nie zmniejszają optycznie przestrzeni. Wnętrze całego biura dopełniają kolorowe meble i kotary, dzięki czemu nabiera ono domowego charakteru.

Zachowanie przestrzeni wspólnej

Inwestorowi zależało na stworzeniu przestrzeni do wspólnego spożywania posiłków i odpoczynku, której brakowało w poprzednim biurze Wienerberger. Dlatego z powierzchni 1,8 tys. mkw. udało się wydzielić przestrzeń kuchenną o metrażu około 60 mkw. z przestrzenią do relaksu, klimatem przypominająca kawiarnie w stylu industrialnym. Lustra, biała zabudowa i kamienne blaty kontrastują tutaj z wyrazistą cegłą na ścianach. Charakteru dodają też artystyczne fotografie w czarnych ramach.

nowe biuro firmy Wienerberger

Źródło: thedesigngroup.pl / eurobuildcee.com

Fot. fotomohito.eu

2 KOMENTARZE

  1. Przedstawione w artykule biuro jest świetnym przykładem na to, że niekonwencjonalne rozwiązania również mogą się świetnie prezentować. Najważniejsze jest odpowiedni dobór materiałów pod kątem kolorystyki i stylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here